Borussia Dortmund

2 0

Wi�cej o wydarzeniu

Liga niemiecka. Polacy wygrali Bundesligę

Borussia Dortmund już oficjalnie najlepszym klubem Bundesligi. Jeszcze nigdy tytułu nie zdobyła drużyna tak młoda. Dlatego szefowie klubu robią, co mogą, by zatrzymać wszystkich piłkarzy na sezon z Ligą Mistrzów.

Odśwież
34
Zobacz jak Borussia zapewniła sobie tytuł - na Z Czuba.tv »

Gospodarze rozpoczęli mecz bardzo nerwowo i widać było, że ciąży na nich presja tego spotkania. Po pół godzinie trybuny Signal Iduna Park eksplodowały jednak radością, gdy piłkę do siatki skierował Barrios. Paragwajczyk dobił strzał zza pola karnego Mario Goetzego, nie dając najmniejszych szans Schaferowi.

Jedenaście minut później Borussia była już o krok bliżej tytułu, gdy wynik podwyższył Robert Lewandowski. Polak wykorzystał podanie z głębi pola od Hummelsa, uciekł obrońcy i strzałem z powietrza przelobował bramkarza rywali. Było to ósme trafienie Polaka w tym sezonie.

W drugiej połowie bramki w Dortmundzie już nie padały, ale wynik zmienił się za to w Kolonii. Mimo, że Borussii do tytułu wystarczał remis drugiego w tabeli Bayeru Leverkusen, to dwa gole dla FC Koeln zdobył Milivoje Novakovic i mistrzowska patera wróciła do Westfalii po dziewięciu latach.

Z trójki Polaków w barwach Borussii całe spotkanie rozegrał tylko Łukasz Piszczek. Lewandowski został w 78. minucie zmieniony przez Jakuba Błaszczykowskiego.

Dla Borussii jest to siódmy w historii tytuł mistrza Niemiec. Po raz ostatni drużyna z Dortmundu świętowała mistrzowski tytuł w 2002 roku. To także pierwszy przypadek, gdy trzech polskich piłkarzy zdobyło jednocześnie tytuł w Bundeslidze. Wcześniej tylko dwóch zawodników znad Wisły - na dodatek w różnym czasie - mogło pochwalić się takim trofeum.

W 2000 roku Sławomir Wojciechowski zdobył tytuł z Bayernem Monachium. Z kolei dziewięć lat później najlepszy w Niemczech okazał się VfL Wolfsburg, w barwach którego występował Jacek Krzynówek. Wprawdzie odszedł z klubu na półmetku rozgrywek (trafił zimą do Hannoveru), jednak w rundzie jesiennej zdążył rozegrać cztery mecze w barwach "Wilków".

Tak relacjonowaliśmy na żywo:

91. min. Koniec spotkania!!!!!!!!! BORUSSIA DORTMUND MISTRZEM NIEMIEC!!!!! Fantastyczna radość na Signal Iduna Park, wśród piłkarzy ściskających się na murawie są także trzej Polacy - Jakub Błasczykowski, Robert Lewandowski i Łukasz Piszczek, dla których jest to największy sukces w karierze

90. min. Na boisko wchodzi tymczasem jedyny piłkarz BVB, który pamięta poprzednie mistrzostwo z 2002 roku. Dede zmienia Grosskreutza, wzbudzając ogromną owację na stadionie

89. min. Na trybunach Signal Iduna Park trwa już jedno wielkie piłkarskie święto. Kibice cieszą się z pierwszego od dziewięciu lat tytułu, a piłkarze wyraźnie czekają już na ostatni gwizdek

83. min.

81. min. Barrios mógł już ostatecznie przypieczętować sprawę tytułu, ale jego strzał głową po dośrodkowaniu z prawej strony tuż nad poprzeczką

78. min. "Polska" zmiana w ekipie gospodarzy. Błaszczykowski wchodzi za Lewandowskiego.

75. min.

71. min. Dwie zmiany w drużynie gości. Schodzą Schieber i Pinola, a w ich miejsce Hegeler i Plattenhardt. Tymczasem Klopp wciąż nie dokonuje żadnych roszad w składzie

67. min.

65. min. Przed szansą Goetze, ale rywale wybijają mu piłkę na rzut rożny. Tymczasem organizatorzy podali informację, że na stadionie zasiadł dziś komplet 80720 widzów.

60. min. Neven Subotic o krok od podwyższenia wyniku!! Rzut rożny kończy się strzałem głową obrońcy, ale piłka przechodzi tuż obok słupka

56. min. Eigler przed szansą na zdobycie bramki kontaktowej! Fantastycznie jednak Weidenfeller broni strzał z najbliższej odległości.

51. min.

48. min. Rozpoczęła się już druga część spotkania. rzut wolny tuż przy linii pola karnego, ale obrońcy Koeln blokują strzały rywali

II połowa

47. min. Rzut wolny dla Borussii z niebezpiecznie bliskiej odległości.

46. min. Zaczęli.

Pierwsza połowa:

46. min. Koniec pierwszej połowy, kibice na Signal Iduna w euforii, jeszcze tylko 45 min. do tytułu

43. min. Lewandowski!!!!!!!! Polak podwyższa wynik lobując piłkę nad bramkarzem. Znalazł się tuż przed nim po ucieczce obrońcy, gdy przyjął piłkę zagraną z głębi pola. Borussia coraz bliżej mistrzowskiej patery!!

37. min. Znów okazja dla gospodarzy - tym razem dośrodkowanie z prawego skrzydła Barrios zamyka strzałem głową. Piłka jednak obok bramki

36. min.

32. min. Gol dla Borussii!!!! Goetze strzela kąśliwie zza pola karnego, a Schafer broni płaskie uderzenie rywala. Na szczęście dla gospodarzy w polu karnym znalazł się także Barrios, który pewnie dobija i wyprowadza BVB na prowadzenie!

27. min. Bardzo groźna sytuacja na boisku - Barrios wypuszczony przez Lewandowskiego na "sam na sam" z Schaferem, jednak bramkarz okazał się szybszy od napastnika. Ten mijając rywala kopnął go w głowę i przez dłuższy czas Schafer leżał bez ruchu na murawie. Na szczęście wrócił do gry, a Paragwajczyk obejrzał żółtą kartkę

21. min. Norymberga bardzo blisko wyjścia na prowadzenie. Wrzutka z rzutu wolnego z głębi pola, a pod samą bramką Wolfowi zabrakło centymetrów, by skierować piłkę do siatki

19. min. Piłkarze Kloppa sprawiają wrażenie, jakby ta wielka presja pętała im nogi. Grają nerwowo, niecelnie podają piłkę i popełniają proste błędy. Tymczasem goście grają bez żadnych kompleksów

14. min. Błąd Piszczka pod własną bramką, który na szczęście nie przyniósł straty bramki. Polak nie trafił w piłkę, gdy chciał ją wybijać w pole, na szczęście Andreas Wolf strzela nad poprzeczką z najbliższej odległości

12. min. Bardzo groźny strzał Grosskreutza z dalekiego dystansu. Po szybkiej kontrze Niemiec strzelił w stronę bramki, jednak Schafer pewnie broni

9. min. Norymberga sprawia wrażenie, jakby nie przyjechała na Signal Iduna Park tylko, by bronić wyniku. Goście grają odważnie i bardzo blisko piłkarzy Dortmundu, przez co BVB nie może skonstruować groźnej akcji

2. min. Przy piłce gospodarze, którzy wyraźnie odczuwają ciążącą na nich presję. Kuba Błaszczykowski rozpoczął mecz na ławce

Przed meczem:

Jeśli Westfalczycy pokonają na własnym boisku FC Nürnberg, a goniący dortmundczyków Bayer Leverkusen straci punkty w wyjazdowej potyczce z FC Köln (oba mecze w sobotę o 15.30), Jakub Błaszczykowski, Robert Lewandowski i Łukasz Piszczek sięgną po swój pierwszy tytuł mistrza Niemiec w karierze.