Skąd się wzięła nazwa szczypiorniak?

Szczypiorniak to w Polsce potoczna nazwa piłki ręcznej, dyscypliny sportu uznanej za jedną z najtwardszych i bardzo efektownych gier zespołowych. Dowiedz się jaka jest geneza nazwy szczypiorniak.

Szczypiorniak swoją potoczną nazwę zawdzięcza miejscowości Szczypiorno, obecnie południowo-zachodnia dzielnica Kalisza, znajdująca się przy drodze prowadzącej do Ostrowa Wielkopolskiego. To właśnie w Szczypiornie znajdował się obóz dla internowanych żołnierzy Legionów Polskich, gdzie w 1917 roku rozegrano jeden z pierwszych meczów piłki ręcznej w Polsce.

Polub Szczypiorniak na Orlikach w portalu Facebook

W latach wcześniejszych dyscyplina ta była popularna w Niemczech, Danii i Norwegii. W tych krajach formowała się współczesna piłka ręczna i znane były jej dwie odmiany. Odmiana niemiecka zakładała grę 11 zawodników w każdej drużynie, w wersji duńskiej po parkiecie biegało po 7 graczy. W obecnej formie, w piłkę ręczną gra się tylko w tej drugiej odmianie.

Według danych z 2006 roku, IHF (Międzynarodowa Federacji Piłki Ręcznej), zrzesza 159 federacji krajowych, liczących w sumie milion sto trzydzieści tysięcy zespołów oraz ponad trzydzieści jeden milionów graczy, trenerów i działaczy sportowych oraz sędziów. W Polsce Szczypiorniak jest jednym z najpopularniejszych i odnoszących największe sukcesy sportów zespołowych.

Związek Piłki Ręcznej w Polsce, w celu zwiększenia zainteresowania piłką ręczną, szczególnie wśród najmłodszych, organizuje ogólnopolską akcję Szczypiorniak na Orlikach. Turnieje rozgrywane są we wszystkich szesnastu województwach, a finał odbędzie się między 15 a 17 czerwca. Najlepsze zespoły wystąpią w katowickim Spodku, tuż przed meczem eliminacji Mistrzostw Świata 2013, pomiędzy Polską i Litwą.

Szczypiorniak na Orlikach! Dowiedz się więcej!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.