Sk±d się wzięła nazwa szczypiorniak?

Szczypiorniak na Orlikach w Ostrowcu ¦więtokrzyskim

Szczypiorniak na Orlikach w Ostrowcu ¦więtokrzyskim (Fot.: Szczypiorniaknaorlikach.pl)

Szczypiorniak to w Polsce potoczna nazwa piłki ręcznej, dyscypliny sportu uznanej za jedn± z najtwardszych i bardzo efektownych gier zespołowych. Dowiedz się jaka jest geneza nazwy szczypiorniak.
Szczypiorniak swoj± potoczn± nazwę zawdzięcza miejscowo¶ci Szczypiorno, obecnie południowo-zachodnia dzielnica Kalisza, znajduj±ca się przy drodze prowadz±cej do Ostrowa Wielkopolskiego. To wła¶nie w Szczypiornie znajdował się obóz dla internowanych żołnierzy Legionów Polskich, gdzie w 1917 roku rozegrano jeden z pierwszych meczów piłki ręcznej w Polsce.

Polub Szczypiorniak na Orlikach w portalu Facebook

W latach wcze¶niejszych dyscyplina ta była popularna w Niemczech, Danii i Norwegii. W tych krajach formowała się współczesna piłka ręczna i znane były jej dwie odmiany. Odmiana niemiecka zakładała grę 11 zawodników w każdej drużynie, w wersji duńskiej po parkiecie biegało po 7 graczy. W obecnej formie, w piłkę ręczn± gra się tylko w tej drugiej odmianie.

Według danych z 2006 roku, IHF (Międzynarodowa Federacji Piłki Ręcznej), zrzesza 159 federacji krajowych, licz±cych w sumie milion sto trzydzie¶ci tysięcy zespołów oraz ponad trzydzie¶ci jeden milionów graczy, trenerów i działaczy sportowych oraz sędziów. W Polsce Szczypiorniak jest jednym z najpopularniejszych i odnosz±cych największe sukcesy sportów zespołowych.

Zwi±zek Piłki Ręcznej w Polsce, w celu zwiększenia zainteresowania piłk± ręczn±, szczególnie w¶ród najmłodszych, organizuje ogólnopolsk± akcję Szczypiorniak na Orlikach. Turnieje rozgrywane s± we wszystkich szesnastu województwach, a finał odbędzie się między 15 a 17 czerwca. Najlepsze zespoły wyst±pi± w katowickim Spodku, tuż przed meczem eliminacji Mistrzostw ¦wiata 2013, pomiędzy Polsk± i Litw±.

Szczypiorniak na Orlikach! Dowiedz się więcej!

Skomentuj:
Sk±d się wzięła nazwa szczypiorniak?
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Terminarz