Finlandia - Polska - mecz kluczowy z czuba i na żywo

Po meczu z Portugalią zaczęliśmy się zastanawiać, czy w stylu Polaków jest zremisować po heroicznym boju z czwartą drużyną świata na wyjeździe, by kilka dni później przegrać z hodowcami reniferów... Zastanawialiśmy się dość długo, ale na wszelki wypadek przestaliśmy. Do boju!

Finlandia - Polska - relacja klasyczna, składy, wynik, kartki

92. min + KONIEC. Zakończmy słowami Szpakowskiego: "Jak się nie ma lubi, to się lubi co się lubi".

Cztery punkty z Portugalią, jeden z Finlandią. Świat się kończy. Film ze spodenkami Wasilewskiego pod sondą.

90. min Dudka stojąc na połowie rywala podał do Boruca. Uch...

89. min Akcje w obie strony, ale wszystkie kończone 25 metrów przed bramką. U nas zepsuł Saganowski, który zatrzymał kontrę.

87. min Obrońca fiński zderzył się z Żurawskim, a Saganowski uderzył tak, że dobitkę po uderzeniu w słupek Błaszczykowski wykonywał zza pola karnego.

Pod naszym polem karnym Błaszczykowski ofiarnie (na serio, dostał tam gdzie boli) blokuje strzał Eremenki z 8 metrów.

85. min A JEZUS MARIA!!!! Saganowski w słupek, Błaszczykowski w poprzeczkę!!!!

83. min Jeśli to się skończy 4 punktami z Portugalią i 1 punktem z Finlandią, to czas umierać.

Na boisku komedia pomyłek. Ale mało śmieszna.

82. min Nasze piłkarskie nosy podpowiadają nam, że to nie skończy się bez bramek. Ale to wszystko co nam podpowiadają.

81. min Żurawski jeszcze nie miał kontaktu z piłką - a szkoda, po w pierwszym przeszkodzili mu obrońcy, którzy z trudem wybili podanie do naszego napastnika.

80. min Boruc bohaterem. Fajnie, ale nie tego spodziewaliśmy się przed meczem. Żurawski za Smolarka.

79. min Jeszcze jedna interwencja Boruca, jeszcze lepsza od poprzedniej. Obronił mierzony strzał z pięciu metrów. Niesamowite.

77. min Komentarz w redakcji: "Hyypia nigdy nie podaje do bramkarz w światło bramki. Nauczył się na Dudku".

Dwie akcje. Najpierw Błaszczykowski do Saganowskiego, ten w obrońców. A potem kontra, Golański znowu zagubiony i fe-no-me-nal-na interwencja Boruca po strzale Eremenki.

75. min W ostatni kwadrans wkraczamy z wyraźną przewagą Finów.

73. min Jak to jest - Żurawski niewidoczny. Matusiak niewidoczny. Rasiak - widoczny, ale głównie ze względu na wzrost. Saganowskiego też jeszcze nie zauważyliśmy.

72. min Zmiany u Finów na podmęczonego Golańskiego. Mikael Forssell na boisku. To nie jest dobra wiadomość. Jak miał 17 lat grał w Chelsea. Potem przez liczne kontuzje kolan staczał się, grał w Crystal Palace, teraz jest w Birmingham.

69. min Naszym zdaniem to nie był duży błąd Boruca (mowa o wypuszczeniu piłki po pierwszym strzele) - Eremenko strzelał z 10 metrów, piłka kozłowała. Błąd był mały - bo bramkarz próbował łapać.

Kolejna akcja Finów - Eremenko głową ponad bramką.

68. min Obie drużyny przestały atakować... A nie, jednak nie. Kontra Finów, Boruc broni pierwszy słaby strzał Eremenki, ale piłka wpada napastnikowi pod nogi i strzela W SŁUPEK.

66. min Saganowski za Rasiaka. Rasiak - 13 meczów o punkty, zero goli. Saganowski - dziewiętnasty raz w kadrze.

64. min W odpowiedzi kontra Finów - Eremenko strzelał z sześciu metrów. Boruc na przysłowiowym posterunku. Dudka na przysłowiowych grzybach.

63. min Kontra Polaków. Rasiak podał do Smolarka jak Smolarek, ale Smolarek przyjął piłkę jak Rasiak.

61. min A wiecie, że pierwsza Miss Universe pochodziła z Finlandii?

59. min Powiedzmy to na głos - mamy dwóch fatalnych bocznych obrońców. Jeszcze nie wiemy, który gorszy. Bronowickiemu i Wasilewskiemu też nie szło, ale nie grali przeciwko Świętym Mikołajom, tylko Portugalczykom, a poza tym wnosili coś do ataku.

Golański w Dudką - choć wydaje się to niemożliwe - coś z ataku wynoszą.

58. min Rasiak zagrał podanie życia - głową za siebie do Smolarka. Obrońcy nie wiedzieli co się dzieje. Bramkarz nie wiedział co się dzieje.

I Smolarek nie wiedział co się dzieje.

54. min Smolarek upadł w polu karnym. Rzeczywiście wyglądało, jakby z głodu.

51. min Trzecia akcja Błaszczykowskiego - niesamowity drybling, obrońcy połamali nogi w kostkach. Znowu podawał, tym razem do Krzynówka, którego strzał - znowu - został zablokowany przez obrońców.

49. min Najgroźniejsza akcja Polaków w meczu - Błaszczykowski pobiegł prawym skrzydłem i świetnie dośrodkował płasko do Smolarka, ale ten w znakomitej sytuacji strzelił w bramarza. Gdyby przepuścił piłkę Krzynówek miałby pustą bramkę.

Dwa celne strzały w dwie minuty drugiej połowy. W pierwszej nie było żadnego

47. min Grzegorz Mielcarski zakończył właśnie najdłuższe zdanie w historii polskiego komentatorstwa sportowego. Szpakowski tego nie daruje. Czeka nas długa druga połowa.

46. min Przegapiliśmy początek drugiej połowy.

PRZERWA Sami Hyypia jest na 38 miejscu wśród legend Liverpoolu.

Jesteśmy lepsi o dwa miejsca.

PRZERWA Forum: na onecie napisali, że mecz szybki i emocjonujący, ale mało sytuacji strzeleckich i płynnych akcji a z czuba podaje, że mecz po prostu jest..... komu wierzyć ???

Nam.

PRZERWA Całą pierwszą połowę Szpakowski powtarzał, że drużyny grają bardzo podobny futbol. Pierwsze słowa Jerzego Engela w przerwie: "Drużyny grają w tym meczu zupełnie coś innego". Szczepłek mówi, że Finowie grają "brytyjski futbol", a Szaranowicz, że "brytyjski futbol bez dośrodkowań".

Ktoś tu miesza.

PRZERWA Szpakowski mówi, że Finowie grają bardzo siermiężny futbol. Możliwe, ale my gramy gorzej.

45. min Na koniec pierwszej połowy, zakończonej przed upływem 45 minut, Boruc wyłapał płaskie dośrodkowanie. Przerwa.

43. min Sjoelund strzelił z narożnika pola karnego ponad bramką. Mielcarski pochwalił za ustawienie Boruca. My uważamy dokładanie tak samo. Tylko na odwrót.

41. min Zamknęli nas w hokejowym zamku. W końcu to Finowie, można to jakoś zrozumieć.

39. min Strzał Smolarka. Tyle na ten temat.

37. min Kontra Polaków, Jacek 'Mała Stopa' Krzynówek po prostu odbił się od Hyypii.

34. min Krzynówek po raz drugi w meczu strzela z dystansu, po raz drugi w obrońców.

33. min Golański traci piłkę, Sjoelund wychodzi sam na sam, CZEKA NA GOLAŃSKIEGO, ogrywa Polaka jeszcze raz, ZNOWU WYCHODZI SAM NA SAM i strzela w Boruca. Wybaczamy Borucowi akcję z 31. minuty.

31. min Uff... Boruc wyszedł za pole karne, żeby wykopać piłkę i w nią nie trafił. Na szczęście wyglądało to na tyle nieprawdopodobne, że Finowie się nie zorientowali.

29. min Techniczny strzał Lewandowskiego tuż nad poprzeczką. Przed meczem z Portugalią napisalibyśmy "Panie Mariuszu, starczy...". Ale po sobocie ma u nas otwarty kredyt.

27. min Dariusz Szpakowski tłumaczy, że Alexei Ermenko Junior jest junior, bo jest młodszym bratem jakiegoś innego niesprecyzowanego Eremenki. Są w tym pewne nieścisłości. Po pierwsze Alexei Eremenko junior jest junior, bo był kiedyś piłkarz Alexei Eremko senior . Grał m.in. w Dynamie Moskwa. Alexei Eremenko junior ma brata (młodszego) Romana Eremenkę, która gra w Udinese

25. min Najczęściej w roli rozgrywającego w polskiej reprezentacji występują Boruc i Jop. Co Wam to mówi o grze Polaków?

22. min Mamy dużo strat w środku pola. Grę na jeden kontakt potraktowaliśmy dosłownie i jeden kontakt dotyczy nie piłkarza, a całej drużyny.

20. min To 13. mecz Rasiaka w reprezentacyjnym meczu o punkty. I 13. szansa na pierwszego gola w takim meczu.

18. min Finowie już nie mają przewagi, Polacy stwarzają coraz więcej sytuacji. Na razie nie groźny.

17. min Daniel Sjolund (ten, który faulował Golańskiego) był swego czasu wielką nadzieję fińskiej piłki. Jak miał 16 lat kupił go West Ham, potem przeszedł do Liverpoolu. Na Anfield nie zagrał jednak ani razu i przestał być nadzieją fińskiej piłki. Dziś gra w Djurgardens IF.

Dziewczyny z Helsinek .

15. min Pierwsza składniejsza akcja Polaków, podanie Błaszczykowskiego do Rasiaka na 10 metr i... cóż fani Rasiaka ignorują złośliwe uwagi kolegów. Przyjął piłkę tak, że odskoczyła na 3 metry. Od biedy można by to uznać za strzał.

Ale niecelny.

12. min Krzynówek zaczął szaleć na polu karnym Finów, ale wiatraki nogami skończyły się na drugim obrońcy.

Zachodzi podejrzenie, że Polska jest jak AC Milan. Mobilizuje się tylko na mecze z najlepszymi drużynami na świecie, a mecze z Ascoli (Finlandią) sobie odpuszcza.

11. min Jeśli planem Polaków było udawać nieporadność i potem groźnie skontrować, to pierwszą część planu mają za sobą.

10. min Golański stracił piłkę i zaczął udawać, że był faulowany. Finowie wyszli trzech na dwóch, ale zepsuli. Przypomniał nam się Dariusz Dudka w meczu z Blackburn.

8. min Pierwszy strzał Krzynówka zablokowany, dobijający Rasiak na spalonym.

5. min Finowie mają przewagę, ale Polacy (według Szpakowskiego) "mają świadomość".

Dużo fauli, dużo kopania (czasem także piłki) i długich podań do napastników. Podań, dodajmy, niecelnych.

3. min A po dwóch minutach zabrali mikrofon w ogóle.

Już oddali. Finowie w ataku, przed chwilą na głowę Golańskiego.

1. min Zaczęliśmy. Znowu posadzili Szpakowskiego 10 metrów od mikrofonu.

18:00 Mecz z Bułgarami w siatkówkę przed telewizorem działu sport oglądało więcej osób, niż jest tu z nami w tej chwili. Prawdopodobnie uświadomili sobie, że jest jakaś gazeta do zrobienia na jutro.

17:58 Nawet hymn Finlandii (przed meczem wykonany a capella) brzmi nam na lekko blond.

17:55 Finlandia dała nam Świętego Mikołaja (wiemy, że to kłamstwo dla dzieci) i telefony no... no wiadomo jakie. Ale dała nam też tę piosenkę, za co jesteśmy wdzięczni:

17:45 Po pierwszym kwadransie od rozpoczęcia głosowania dla przeciwników spodenek Marcina Wasilewskiego mamy złe wiadomości. Ale po pierwsze poczekajmy do końca meczu, a po drugie wiadomo, że sondaże kłamią. Elektorat przeciwników spodenek ma słabszy dostęp do internetu i zwykle jest niedoszacowany, a przy urnach wszystko się odwraca.

17:30 Film o spodenkach Marcina Wasilewskiego w relacjach Z czuba.pl ma swoich przeciwników i zwolenników (naprawdę, to nie chwyt retoryczny, dostajemy w tej sprawie maile). Dziś postanowiliśmy się odwołać do głosu ludu. Po

17:20 Składy. Z naszych przewidywań nie spełniło się nic (czy ktoś oprócz nas się dzisiaj zastanawiał, co się musiało stać, że poważny dziennik jakim jest Gazeta Wyborcza wpuścił Z czuba.pl na swoje łamy?)

Finlandia: 22-Jussi Jaaskelainen - 2-Petri Pasanen, 4-Samy Hyypia, 5-Hannu Tihinen, 14-Toni Kuivasto - 11-Jonas Kolkka, 8-Teemu Tainio, 23-Marcus Heikkinen, 24-Daniel Sjoelund - 20-Alexei Eremenko jr, 21-Jonatan Johansson.

Polska: 1-Artur Bourc - 4-Paweł Golański, 2-Mariusz Jop, 14-Michał Żewłakow, 5-Dariusz Dudka - 16-Jakub Błaszczykowski, 18-Mariusz Lewandowski, 6-Radosław Sobolewski, 8-Jacek Krzynówek, 7-Euzebiusz Smolarek - 11-Grzegorz Rasiak.

Rezerwowi: 12-Tomasz Kuszczak, 3-Jakub Wawrzyniak, 9-Maciej Żurawski, 10-Marek Saganowski, 13-Arkadiusz Głowacki, 15-Wojciech Łobodziński, 17-Przemysław Kaźmierczak.

17:15 Zacznijmy od podstaw. Gramy dzisiaj z Finami, ale jeśli nie napiszemy, że z Finlandczykami - to nie będzie błąd. Słownik Języka Polskiego dopuszcza formę Finlandczyk jako określenie obywatela Finlandii. Szwed, który ma obywatelstwo fińskie (finlandzkie) i mieszka w Helsinkach (szwedzki to drugi oficjalny język Finlandii, mówi nim 5,5% społeczeństwa jako pierwszym) to w zasadzie nie jest Finem, tylko Finlandczykiem.