Lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata - dzień 1. z czuba i na żywo!

Nie oszukujmy się - lekkoatletyka jest przyjemna w oglądaniu, ale w małych dawkach. Ot, jakiś skok, ot, jakiś sprint, rzut czy pchnięcie. Najlepiej tuż po wiadomościach, a przed pogodynką. Od dziś zaczynamy pracę u podstaw - będziemy Wam opowiadać głupie dowcipy i pokazywać rozebrane zdjęcia także podczas oglądania większej ilości skoków, nieco dłuższych sprintów i trochę dalszych rzutów i pchnięć. A jakby co - to w końcu tylko dziewięć dni.

MŚ w lekkoatletyce - serwis

Napisz do nas - zczuba@gazeta.pl - czekamy ma komentarze, listy i tradycyjne obelgi.

15:36 Dziękujemy najcierpliwszym i jednocześnie gratulujemy wytrwałości. Na stronie Realu piszą właśnie, że występ Casillasa jest wciąż wątpliwy, wiec być może Dudek dziś zadebiutuje w lidze.

JESZCZE OSIEM DNI MISTRZOSTW ŚWIATA W LEKKOATLETYCE PRZED NAMI! RADUJMY SIĘ!

15:34 W każdym razie koniec.

15:30 Wygrała Tirunesh Dibaba:

Drugie miejsce zajęła Elvan Abeylegesse. Mimo wszystko wygrała ładniejsza:

15:28 Został kilometr.

15:26 15 lipca Philadelphia Phillies została pierwszą drużyną w sporcie zawodowym, która przegrała 10000 meczów

10000 obietnic to nazwa popularnego japońskiego zespołu.

Popularnego w Japonii.

15:25 Wygrają Etiopki, więc mamy dla Was kuchnię etiopską

Etiopska kuchnia jest specyficzna. Podstawą każdego posiłku jest indżera - cienki, ciemnoszary placek o średnicy 50 cm. Ujrzawszy go po raz pierwszy myślałem, że jest to wywrócony na zewnątrz świński pęcherz. Placek wyrabiany jest z mąki tef (niska trawa uprawiana na polach wielu Etiopczyków). Ciasto wylewane jest na olbrzymią patelnię i po minucie indżera jest gotowa. W smaku lekko kwaskowata, szybko namaka sosem zamieniając się w miękką papkę. Lokale serwujące indżerę można łatwo poznać po wielkich, kolorowych tacach, wywieszonych na ścianie lub płocie.

Indżera nie wszystkim smakuje ale w niektórych miejscach nie ma alternatywy. Czasami dostępne jest dabo - jasne pieczywo. Dodatki do indżery to najczęściej wat (sos), doro (kurczak) lub tibs (mięso). Bez względu jednak na to co to jest, smakuje tak samo (charakterystyczny pikantny smak). Konsumpcja następuje za pomocą rąk.

Kolejnym specjałem jest kitfo - swoisty etiopski tatar - mocno przyprawione surowe mięso spożywane na ciepło. Dałem radę zaledwie kilku łyżkom.

Do picia jest cola, piwo (lepsze z beczki niż z butelki) i mineralna ale warto też spróbować miejscowych specjałów. Etiopski miód pitny - też jest z pozoru łagodnym, lekko sfermentowanym napojem. Serwuje się go w pijalniach teżu z ciekawych menzurek. Trochę pośledniejszej klasy trunkiem jest lokalne piwo, tella. Jest to po prostu sfermentowana ciecz.

15:23 Minesota jest zwana krainą 10000 jezior

NASA wybudowała komputer z 10000 procesorami

W USA nie ma miasta o kodzie 10000. Kody od 10001 do 10292 mają w Nowym Jorku

15:21 Więcej o liczbie 10000 . Nie zdążycie przeczytać przed końcem wyścigu.

15:18 10000 m licząc od dna oceanu ma wulkan Mauna Kea na Hawajach.

Jest 10000 gatunków ptaków na świecie.

W roku 10000 czekają nas problemy większe niż w 2000, o czym możecie przeczytać tutaj

15:15 10 kilometrów do 219,78 torów do curlingu. Potwornie dużo szczotkowania.

Właśnie obejrzeliśmy rzut Szymona Ziółkowskiego. Wyglądał mniej więcej tak, jak go sobie wyobrażaliśmy na podstawie wszystkich wcześniejszych rzutów młotem, jakie w życiu widzieliśmy.

15:13 Szukamy w internecie, co ma długość 10 kilometrów i na razie wychodzi nam, że cztery dwuipółkilometrowe odcinki autostrady.

15:10 Wciąż biegną. Emocje rosną.

15:09 Mamy dla Was najlepszy (nie znaczy, że ciekawy) bieg na 10 km w historii. W 1964 r. Billy Mills pobił rekord świata - 28.15.6. Drugi zawodnik miał ponad 29 minut.

Bez obaw, to tylko skrót.

15:06 ...rozkładają siły... Komentatorzy mówią, że "czekamy na ciekawsze wydarzenia na bieżni". Jeszcze ciekawsze?

15:04 ...biegną...

15:02 Biegną...

15:00 Wspomniany film Petera Jacksona jest tylko nieco dłuższy niż autentyczny bieg. Rekord świata należy do Junxii Wang 29:31.78.

14:59 Zaczyna się ostatnie dzisiejsze wydarzenie, 10 kilometrów pań. Peter Jackson nagrał kiedyś fabularną wersję tej konkurencji (ale panów):

14:55 Mail: Pytanko mam : Kiedy i czy zabierzecie się za komentowanie F1 ? (pewnie jestem 15337 osobą pytającą o to

Dokładnie 15339, ale to szczegół. Nieprędko. Fani Formuły dają nam wyraźnie do zrozumienia, że sobie nie życzą i że jak zrelacjonujemy to nas zamkną do celi z Zientarskimi.

14:55 Reese Hoffa mistrzem świata, drugi wiecznie drugi Adam Nelson, Polak Tomasz Majewski oficjalnie piąty.

14:53 Jak będziecie mieli kłopoty z usypianiem dzieci nagrajcie studio mistrzostw w TVP Sporti puszczajcie im wieczorem. Z gorącym mlekiem - efekt gwarantowany.

Tymczasem policzyliśmy jak pobić rekord świata w siedmioboju specjalizując się w jednej tylko konkurencji. Nie udało nam się najlepiej z konkurencjami biegowymi. W każdym razie specjaliści-ekstremiści mogą mieć ciężko.

 

14:50 W ostatniej kolejce Tomasz Majewski poprawił swój rekord życiowy o 16 centymetrów i awansował na piąte miejsce.

Rekord w ostatniej próbie na MŚ. Po prostu gość.

14:47 Szymon Majewski wygląda tak:

Tomasz Majewski tak:

A Szymon Ziółkowski:

14:46 HA! HA! HA! W Eurosporcie też powiedzieli "Szymon Majewski"!

Jeszcze nie jest z nami tak źle.

14:44 Ponad 78 metrów Ziółkowskiego, Polak w finale.

14:41 Tak, jesteśmy idiotami, napisaliśmy Szymon Majewski o Tomaszu Majewskim, ale już poprawiliśmy, więc się nie domyślicie gdzie.

Reese Hoffa za chwilę zostanie mistrzem świata.

14:36 Tomasz Majewski spadł na siódme miejsce. Ponieważ ma dwa metry, z metr w bicepsie, waży grubo ponad 100 kilo, wygląda groźnie i z łatwością może się dowiedzieć, gdzie mieszkamy i pracujemy, mamy tylko jeden komentarz: Brawo! Brawo!

14:33 Mamy zdjęcie ze ślubu Reese Hoffy.

Wiemy też, że Hoffa lubi układać puzzle, kostkę rubika, lazanię swojej mamy i oglądanie sportu w telewizji. No i jest jeszcze coś.

14:33 Siedmioboistki biegają na 200 metrów. Jak kiedyś spotkamy Karolinę Kluft w saunie to zapytamy ją jak to jest być megagwiazdą w najmniej emocjonującej konkurencji lekkoatletycznej świata.

14:29 Pierwszy rzut Ziółkowskiego nieco poniżej 74 metrów. Średnio.

14:28 Miran Vodovnik - prawdopodobnie najcięższy zawodnik mistrzostw - prawie 170 kilogramów.

Strasznych przetasowań w pchnięciu kulą nie ma - na czele Amerykanie Hoffa i Nelson, Majewski wciąż szósty, zostało już tylko 8 zawodników.

14:25 Jadel Gregorio nie jest faworytem Szaranowicza i Jóźwika do medali trójskoku. Pierwszy nazwał go słoniem, drugi porównał do Shaqa O'Neala.

Czy ktoś nas jeszcze czyta?

14:23 Hura! Więcej siedmioboju!

14:21 W odpowiedzi na postulat o przystojnych lekkoatletów jeszcze trochę Kojiego . Japonki podobno szaleją.

14:17 Wąsy nie pomogły. Ale właśnie dostrzegliśmy, że jeden z faworytów Felix Sanchez również ma wąsa, ale nie jest to wąs zbyt imponujący.

14:15 W kolejnym wyścigu na 400 ppł pobiegną mistrz Pakistanu i mistrz Indii. Obaj legitymują się średnimi wynikami, ale za to imponującymi wąsami.

Na Eurosporcie usłyszelliśmy, że "cieszy nas postawa Marki Plawgo".

14:14 Reese Hoffa umacnia się na pozycji lidera w pchnięciu kulą (22.04) i w byciu osobą, której się boimy.

14:10 Być może niektórych z Was dziwi ilość spalonych prób przy wszelkiego rodzaju rzutach. Nie mogli by się nauczyć? Otóż mogliby, ale zasady są takie, że z koła rzutowego można wyjść dopiero po komendzie sędziego. Na dodatek trzeba wyjść tyłem koła - zawodnicy często więc specjalnie wychodzą z koła niezgodnie z przepisami, gdy nie wyjdzie im rzut/pchnięcie. Żeby sędziom oszczędzić mierzenia, a sobie wstydu.

14:09 Tomasz Majewski po trzech pchnięciach (po trzech pchnięciach, he, he...) szósty.

14:08 W oczekiwaniu na prawdziwe emocje w konkursie pchnięcia kulą. 10 najlepszych miotaczy w historii. Przygrywa AC/DC:

Porażające. Kiedyś słuchaliśmy AC/DC.

14:04 W Osace rekordów nie ma, ale na Z Czuba i owszem - najwięcej rozpiętych staników w 30 sekund:

 

World Record For Most Bra's Unhooked in 30 Seconds - Click here for more blooper videos

14:00 Że nudno? Poczekajcie, dziś zrelacjonujemy dla Was jeszcze bieg na 10 kilometrów. Muahahahaha!

13:58 Zbliża się pora obiadu, więc czas na kuchnię japońską. Polecamy zupę miso shiro mimo że nie wiemy gdzie można w Polsce kupić algi morskie i pastę miso ze sfermentowanej soi.

Nienawidzimy sushi.

13:55 Pierwsza próba Hoffy. Boimy się go jeszcze bardziej.

Tomasz Majewski obecnie piąty.

13:53 Czy w przepisach jest napisane, że trzeba minąć płotek GÓRĄ?

13:50 Marek Plawgo o oszczędności:

Pierwsze pieniądze : 800 zł - nagroda za osiągnięcia sportowe od prezydenta Bytomia, mojego miasta. Wpłaciłem je na konto rodziców, żeby rósł procent. Rósł tylko miesiąc

13:48 Swój bieg eliminacyjny ukończył Marek Plawgo - gdyby zamiast rozglądaniem na finiszu zajął się bieganiem na finiszu bylibyśmy spokojniejsi. Ostatecznie zajął trzecie miejsce, czterech awansowało bezpośrednio.

13:45 Zaczyna się dziać tyle, że rozpoczynamy niezdążanie z pisaniem o wszystkim: eliminacje 400 metrów przez płotki, eliminacje trójskoku, finał pchnięcia kulą, a zaraz druga runda młociarzy (wszystko panowie).

W finale kuli startuje Tomasz Majewski. Ze strony PKOL: Tomasz Majewski ubi czytać książki i oglądać ambitne filmy. Motto Tomasza brzmi: "zawsze naprzód do celu!".

Nie słyszeliśmy aby kogokolwiek mott brzmiało: "Idź w kierunku odwrotnym do celu"

13:41 Być może to przegapiliście, ale pierwsze medale już zostały rozdane . Ale się nie martwcie, my też przegapiliśmy.

13:39 Zaczyna się pierwszy stadionowy finał: pchnięcie kulą mężczyzn. Reese'a Hoffy się po prostu boimy:

Reese Hoffa (115 kg żywej wagi): Też kiedyś próbowałem sił na 100 m. Mój czas? Hmm... cóż... chyba poniżej 12 sekund. W każdym razie Asafa może spać spokojnie

13:36 A propos Marka Jóźwika (wszyscy widzowie TVP Sport to słyszeli i jeden już do drugiego zadzwonił, żeby pogadać): "Tutaj jest taki czarny koń Brytyjczyków, chociaż jest biały"

13:35 Trwają biegi eliminacyjne na 100 metrów. Do igrzysk w Pekinie zostało 348 dni.

Tu ranking najwybitniejszych lekkoatletów 1983 - 2005. Na miejscu 37 gwiazda mediów, szef mediów, człowiek wybitny, na razie o dziwo nie wspomniany przez Marka Jóźwika i Włodzimierza Szaranowicza.

13:30 Widzieliśmy kiedyś Asafę Powella na żywo. Było to na stadionie warszawskiego Orła, padało, a my nakręciliśmy niezbyt udany serial o Niesamowitych przygodach sędziego biegu przez płotki

13:28 Zastanawialiście się kiedyś, co się dzieje z piaskiem na który lądują skoczkowie w dal gdy się już zużyje i nie spełnia już kryteriów profesjonalnego piasku do skakania? Występuje na coraz mniejszych imprezach, nie jest już tak równy, coraz mniej go szanują. Degrengolada po prostu.

13:24 Mail: Koji Murofushi jest Japończykiem, jego ojciec był 10-cio krotnym mistrzem Japonii w rzucie młotem I to z rzędu ! A wygląda mało po skośnemu bo jego matka jest rumuńską oszczepniczką .

Czyli mieliśmy rację - ściema.

13:20 Dariusz Kuć rok temu w wywiadzie dla Gazety wyjaśnił jak w Polsce zostaje się lekkoatletą:

Dariusz Kuć: Miałem 13 lat i chciałem trenować piłkę nożną w Cracovii, ale jak poszedłem się zapisać, powiedziano mi, że nie ma trenerów i że to nie jest dobry moment. To było w 1999 roku.

13:18 Asafa Powell po drodze zasnął, a i tak awansował. Dariusz Kuć walczył. A tak Asafa pobiegł po rekord świata: Powtarzamy: nie mrugać! Nie mrugać!

13:14 Rację mieli mądrzy panowie z Eurosportu, a nie z TVP Sport. Ewelina Sętowska -Dryk awansowała do półfinału na 800 metrów.

Zaczynają się biegi eliminacyjne na 100 metrów. Prosimy nie mrugać, bo możecie coś przegapić. Już w pierwszym biegu startuje Asafa Powell, obok Dariusz Kuć.

13:12 Koji Murofushi, który właśnie zakwalifikował się do finału rzutu młotem z całym szacunkiem, ale jest chyba podrabianym Japończykiem:

Koji jest aktualnym mistrzem olimpijskim.

13:09 Uwielbiam was czubaki, tylko się o wasze zdrowie trochę martwię:) Ambitnie się zabraliście do pracy, a tu jeszcze będzie Małysz, Kubica, US Open, Premiership i Bóg wie co. Jako jedna z niewielu ladies czytająca waszą relacyjkę poproszę o fajne zdjęcia przytojnych sprinterów.

Prosimy nie prosić o przystojnych sprinterów, bo w kwestii męskiej urody specjalistki piszą tu . My mamy tylko Nobuharu Asaharę z pierwszego biegu eliminacji na 100 metrów (zaczynają się już niedługo):

13:05 Gazeta Wyborcza o złotym medalu Ziółkowskiego w Edmonton w 2001:

W piątej próbie młot rzucony przez Szymona Ziółkowskiego poszybował na niebotyczną odległość - 83,38 m. To był nokaut dla Japończyka Koji Murofushiego, który prowadził od drugiej kolejki. Polak mistrzem świata!

Ziółkowski był faworytem. Wygrał w tym sezonie wiele konkursów, aż 11 razy z wynikiem ponad 80 m. Nie był jednak liderem list światowych. Przewodził im Japończyk Murofushi z wynikiem 83,47 m. 25-letni Polak miał rezultat o metr gorszy. Między nimi znalazł się jeszcze Węgier Adrian Annus (83,39).

- Spałem spokojnie. Zawsze bardziej się denerwuję przed eliminacjami - opowiadał Szymon Ziółkowski. - Chociaż to był mój pierwszy finał mistrzostw świata. Dwa lata temu w Sewilli wylądowałem poza pierwszą dwudziestką.

Słuchaliśmy tego w środku nocy na dworcu Warszawa Centralna, w oczekiwaniu na pociąg do Gdyni. Nie wiemy, czemu to pamiętamy.

13:00 A was nie zastanawia, czemu w biegu na 800 metrów też jest dzwonek przed ostatnim okrążeniem? Czy to tak trudno się nauczyć - "dwa kółka"?

12:58 Zacznamy doceniać biegi elimnacyjne na 800 metrów pań połączone z pchnięciem kulą do siedmioboju. Byliśmy już łazience, zamówiliśmy pizzę, wypiliśmy kawę i kończymy "Potop" Sienkiewicza.

12:54 Szkoda, że Szymon Ziółkowski nie ma zmysłu marketingowego Roberta Korzeniowskiego. Chcielibyśmy zobaczyć młociarską wersję "Na Rynek Marsz". Masowe rzucanie młotem na Błoniach, albo na Polach Mokotowskich, albo na Psim Polu, albo na molo w Sopocie.

12:53 Rozpoczynają się eliminacje rzutu młotem panów. Minimum to 77 metrów (lub 12 najlepszych wyników). Startuje jeden z naszych autentycznych ulubieńców Szymon Ziółkowski (ale dopiero w drugiej serii eliminacyjnej jako ostatni)

Instrukcja obsługi młota dla opornych.

zawodnik staje w kole tyłem do kierunku rzutu

chwyta oburącz uchwyt młota

wykonuje kilka obrotów ponad głową

prostując ramiona w łokciach wykonuje trzy do pięciu obrotów całego ciała

wyrzuca młot w pole rzutów

12:46 Mądrzejsi od nas komentatorzy Eurosportu twierdzą, że pani Ewelina awansuje do półfinałów z czasem. Mądrzejsi od nas komentatorzy TVP Sport twierdzą, że niekoniecznie.

12:44 W kolejnym biegu na 800 m wystartuje Ewelina Sętowska -Dryk nie wiedzieć czemu zangielszczoną na ekranie do Drick.

12:36 Już nawet Eurosport cofa się do używania w swoich reklamówkach muzyki z "Requiem dla snu". Brzmi to tak:

Jesteśmy przekonani, że każdy kto używa tego tematu muzycznego nigdy nie widział filmu (poniżej oficjalny fim tego pana ).

12:35 Zaczęły się biegi eliminacyjne na 800 metrów pań. Są równie pasjonujące jak dojrzewanie bananów.

12:30 Prosta recepta, jak wygrać siedmiobój:

A ile wy połamaliście dżojstików?

12:28 The Sun i Babes of Track&Field .

12:26 Ożywa też nasza skrzynka pocztowa Wielki szacunek - mi by się nie chciało. Albo wam duuuuużo płacą (...) albo jesteście naprawdę ostro z czuba .

YEAH!!!! Jesteśmy ostro z czuba!

12:25 Jak pisze wikipedia - są dwa style w pchnięciu kulą: "the glide and the spin", czyli ślizg i obrót. Próbowaliśmy obu, ale obrót o mało co nie skończył się trwałym kalectwem, więc zostaliśmy przy ślizgu. Ślizg wygląda tak, jakby człowiek ćwiczył na sucho kopanie z koniem.

O obrocie nie rozmawiamy.

12:20 Pierwsze komentarze na forum pokazują wasze uwielbienie dla lekkoatletyki?

A gdzie speedway? ;), Dzis GP Łotwy

Przypuszczamy, że gdzieś na Łotwie, ale to jest dziwny sport, więc nie wiadomo.

12:20 W siedmioboju mamy dwie reprezentantki: Karolinę Tymińską i Kamilę Chudzik. Tymińska to ósma zawodniczka HME 2005 w pięcioboju i siódma HME 2007. Odkrycie sportowe 2006. W pucharze Europy w siedmioboju zajęła w 2006 2. miejsce, a w 2007 - 4.

Rekord życiowy Karoliny Kluft w pchnięciu kulą to 15.05. Rekord życiowy tego z nas, który kiedyś trenował pchnięcie kulą (dawno temu, na pierwszym roku studiów zakończył karierę, gdyby się nie ożenił, to by dziś bił rekordy świata, ale postanowił poświęcić życie sztuce relacji na żywo) to 13.05.

Ale jego kula była znacznie cięższa (naprawdę - męska kula waży 7,26 kg, a żeńska 4 kg)

12:15 Nie jest łatwo nie dać się zaczarować magii liczb. Po siedmoboju odbędą się kwalifikacje w biegu na 800 m. w piątym biegu wystartuje zawodniczka z Guamu Nicole Layson, która w tm roku pobiła rekord życiowy - 2.35.45. Rekord świata to 1.53.28.Rekord Polski 1:56,95.

A tak się przelicza wyniki z siedmioboju na punkty.

12:10 Chcieliśmy się niniejszym przywitać z oboma czytelnikami naszych relacji.

12:08 Najlepszy w historii wynik w siedmioboju - Jackie Joyner-Kersee na Igrzyskach w Seulu w 1988 r,

 

Rekord Kluft to 7001 punktów, jest jedną z trzech kobiet, która przekroczyła granicę 7K (trzecia to Larisa Turczyńska - 7007). Jackie Joyner-Kersee wygląda tak:

12:00 Na oficjalnej stronie mistrzostw można przeczytać:

"9 Days of Breathtaking Action and Excitement has Officially Begun!". Nawet pomijając te Wielkie Litery na początku Każdego Słowa, to chyba ktoś tu nie oglądał chodu na 50 kilometrów.

A my, Polacy - oglądaliśmy. Bo musieliśmy. I wiemy jak to jest. I nikt nam nic nie wmówi.

11:55 Ponieważ nie jesteśmy fachowcami od lekkoatletyki, będziemy się trzymać tego, na czym się znamy.

Zaczynamy od siedmioboju, a tam pierwsza wielka gwiazda MŚ Carolina Kluft. Więcej zdjęć tutaj . Karolina Kluft - jeśli wszystko dobrze zrozumieliśmy - od 2001 roku przegrała raz.

11:50 Wszyscy, którzy tak jak my mają opory przed długotrwałym oglądaniem lekkoatletyki, od razu są rzucani na głęboką wodę. Sesję popołudniową zaczynamy bowiem od pchnięcia kulą do siedmioboju kobiet. ARGHHHHHHHHH!!!! Obejrzeliśmy już spore fragmenty serii przedpołudniowej - duuuuużo liczb, duuuuużo nazwisk i jeden Asafa Powell, który sprawia wrażenie, jakby mógł wygrać swój bieg tak zwanymi żabkami.

Postaramy się nie udawać fachowców od lekkoatletyki, ale nic nie możemy obiecać.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.