To jest ten dzień. Polska - Rosja na żywo

W złym tonie jest narzekać na regulamin mistrzostw świata. Nie został wszak zmieniony w trakcie mistrzostw, a gdyby nam pomagał - siedzielibyśmy cicho, mówiąc - trudno, niech każdy gra swoje. Dzisiejszy mecz z Rosją to - krótko mówiąc - mecz o medal. Wygrany w naprawdę wielkim stylu

Polska - Rosja - set po secie

9:36 I przyznamy się jeszcze, że cieszą nas miny wszystkich, którzy od tygodnia powtarzali, że z poważnym przeciwnikiem przegramy gładko 0:3.

DZIĘKI, PANOWIE! DZIĘKI, LOZANO.

Z taką grą jak dziś można mówić nawet o złocie. Nie jako o pewniku, ale jako o realnej możliwości.

Przepraszamy za kłopoty techniczne. Rosyjska technika dziś przeciw nam.

9:35 Brakuje słów. Dziękujemy Kazimierzowi Staszewskiemu za naszą mantrę meczową, dziękujemy czytelnikom za powtarzanie jej razem z nami (choćby pod nosem). Jeśli Polacy zdobędą medal, to dzięki dzisiejszemu meczowi.

9:34 Zwracamy uwagę na to, że wspaniały trener zza oceanu, a nie trener Waldemar Wspaniały.

9:33 Popłakaliśmy się ze wzruszenia. No, metaforycznie.

9:32 Od 0:2 do 3:2, od fatalnej gry, do cudownej gry, od porazki do zwycięstwa. To nie cud.

To WSPANIALI POLSCY SIATKARZE i WSPANIAŁY TRENER ZZA OCEANU.

9:30 LOS SIĘ ODMIENIŁ!!!!!!!

9:30 Sala zamarła. Pierwsza obroniona.

9:29 Cztery piłki meczowe dla Polaków.

9:28 Nie ma przestojów, nie ma odpuszczania. Wszystko wychodzi Polakom. 13:10.

9:27 12:9.

9:27 Drzyzga znowu o Montrealu. Proszę pana! Wytrzymajmy jeszcze chwilę!

9:26 Teraz Rosjanie odwołują się do cudów i dokonują cudów w obronie. Za późno. 12:8 dla Polski!

9:25 10:7! Piotr Gruszka w libero! Tak niewiele brakuje.

9:24 Dramat Rosjan... Ale kogo to interesuje. 9:6! Nie ma na nas sposobu.

9:23 Pomnik dla Szymańskiego. Nie myli się prawie w ogóle. Niewielka przewaga Polaków 7:6.

9:22 "Los się musi odmienić".

9:21 Drzyzga straszy Rosjan kulturą siatkarską. My dokładamy Batorego pod Pskowem.

9:20 5:3! Trzy tysiące ludzi wokół telewizora. Połtawski trafiony w plecy. Czas dla Rosji.

Dział sportowy w centrum zainteresowania. Uwielbiamy takie chwile!

9:19 2:2. 3:2 po bloku na Abramowie. Ten człowiek już gra dla nas.

9:18 Dwa kolejne punkty dla rywali.

9:17 Błąd! Polsat przypomniał Montreal 1976. Panowie, nie dekoncentrujmy się!

Ale pierwsza piłka dla Polaków! Po długiej akcji.

9:15 Dochodzą do nas informacje, że portal nie działa. Nasi wybitni specjaliści technologiczni już nad tym pracują.

9:14 "Los się musi odmienić". Musimy to powtarzać, bo jak przestaniemy, to my (nie siatkarze, ale "Z czuba") się rozpadniemy na kawałki z nerwów.

9:12 Jest! Po trzeciej doprowadzamy do tie-breaka.

9:11 Teraz Rosjanie są bezradni, jak my w pierwszych dwóch setach. 23:18.

W Polsacie powtarzają "To jest najlepsza odpowiedź". 6 piłek setowych.

9:10 Samo dobre. Szymański, Szymański, Szymański.

9:08 Po najważniejszej akcji meczu najdłuższa akcja meczu. Znowu Grzegorz Szymański!

9:07 Czas dla Lozano. Teraz będzie najważniejsza akcja seta... Punkt po ataku Grzegorza Szymańskiego!

9:06 Rosjanie się nie poddają. Wzięli czas i odrobili trzy punkty. Jeszcze daleko do końca tego seta, nie mówiąc o meczu.

9:05 "Los się musi odmienić". Nie zapominajmy.

9:04 Abramow jest nasz! 18:13 po bloku.

9:03 Radzimy sobie z piłkami, z którymi w pierwszych dwóch setach nawet się nie próbowaliśmy. Jest naprawdę dobrze i jest 17:13.

9:01 To jak pierwsze sety różnią się od trzeciego i czwartego jest nieprawdopodobne.

To co Gacek zrobił przed chwilą w obronie jest jeszcze bardziej nieprawdopodobne. 16:12 dla Polski.

8:59 Takiej piłki, jak po ataku Kazakowa jeszcze na tym turnieju nie widzieliśmy. Leciała tak szybko, że jej też w zasadzie nie widzieliśmy.

A Piotr Gruszka znaczy Kapitan. Świetna zmiana. 14:11.

8:58 13:9! "Los się musi odmienić". Wciąż i wciąż.

8:57 Połtawski wciąż nie działa. Dwa błędy Rosjan w ataku i dwa punkty przewagi Polaków. I trzy!

8:56 Skończyło się branie jeńców. Rosjanie też się pozbierali. Wynik w okolicach remisu. 9:9.

8:54 Straciliśmy 3 punkty w jednym ustawieniu, ale w poprzednim secie też przegrywaliśmy 7:8.

Rosjanie również nakręceni do granic możliwości.

8:53 W poprzednim secie ciągnęliśmy jedno- lub dwupunktową przewagę przez kilka punktów do końca partii. Teraz musimy od 7:7.

8:52 Wojciech Drzyzga popisuje się przewidywaniem akcji przed ich zagraniem. Ma wyższą skuteczność niż dziś Świderski w ataku. Przewaga topnieje.

8:51 6:3 i wielka radość Winiarskiego.

"Los się musi odmienić". Kto nie powtarza z nami, ten przeciwko nam!

8:50 Gdy Kadziewicz bierze się za rozgrywanie - jest źle. Gdy za atakowanie - znacznie lepiej.

Połtawski się zepsuł. 5:3.

8:49 Nasze słabe serca... Trzy kontry Polaków, dwie obronione.

8:47 Znów pierwszy punkt dla Polaków. Teraz punkt za punkt do końca seta i będzie tie-break.

To Grzesiek Szymański odmienia ten mecz.

8:45 Przydałaby się jakaś przemowa. Ale żadnej nie mamy.

Polacy nakręceni chyba do granic możliwości. Nie podawać im kawy, bo wybuchną.

8:44 Dwie piłki setowe dla Polaków. Pierwsza... Jest! Kadziewicz z krótkiej!

"Los się musi odmienić". To pomaga!

8:43 Brawo Szymański! 23:22. Jeszcze tylko chwilę.

8:42 Mądrze Zagumny. Bardzo mądrze. Tylko zagrywki wciąż nie mamy. 22:21.

8:41 21:20.

8:40 Definicja gniewu. Gniew to reakcja emocjonalna na niepowodzenie lub wzburzenie emocjonalne, czasami z nastawieniem agresywnym (zob. złość). Gniew wyrażany jest spontanicznie: krzykiem, gestami, czasem rękoczynami ale może też być powstrzymany. Reagowanie gniewem jest często ucieczką od odpowiedzialności, wówczas gdy człowiek jest niezdolny do rozwiązania trudności. Ludzie wpadają w gniew również, gdy nie mają pewności o słuszności własnych poglądów, ale dopuszczają, że nie mają racji. Emocja ta jest często związana z powtarzającym się oddziaływaniem czynników stresogennych. Osoba narażona na działanie bodźców stresogennych i pozbawiona możliwości reakcji na nie, zaczyna reagować gniewem.

8:38 Zmiany w Rosji, rywale mają w sumie w bloku 24 metry.

Wszyscy razem: "Los się musi odmienić". Bez wykrzykników. Szukamy świętej zgłoski.

8:37 19:17 - bohaterami dwaj rezerwowi, Gruszka i Szymański. Utrzymujemy wynik na styk.

Dwój rezerwowych było też w książce o przygodach detektywa Konopki i rysunkach Bohdana Butenki.

8:35 Rosjanie nie są cyborgami! Mylą się, a my ciągniemy tę naszą niewielką przewagę.

8:33 Gramy jak równy z równym. Blok Piotrka Gruszki zapowiedziany przez Wojciecha Drzyzgę! Wcale nie tak trudno być prorokiem we własnym kraju.

Choć oczywiście pan Wojciech jest w Japonii. 16:14 dla Polski.

8:32 Jak tego seta nie wygramy, to przegramy ten mecz!

Czy myśmy napisali to co właśnie napisaliśmy?

Rosjanie odrobili starty.

8:30 Prowadzimy, czas dla Rosjan. Do tej pory każde odjechanie rywali z wynikiem kończyło się dopiero przy 25 punkcie.

Nasza mantra: "Los się musi odmienić".

8:29 Po raz pierwszy w tym meczu to my skutecznie gonimy wynik. Jest remis.

8:27 Wraca stare. Teraz my musimy gonić wynik.

8:26 Szymański za Wlazłego - jakoś nie widzimy go, jako człowieka, który ma odmienić losy meczu, ale znani jesteśmy z naszych pomyłek.

8:24 Definicja poczucia straty z wikipedii. Poczucie straty jest to stan emocjonalny w odpowiedzi na wewnętrzne przekonanie "braku": człowieka, przedmiotu, możliwości. Jest to emocja o nieprzyjemnym zabarwieniu, służąca uświadomieniu sobie potrzeby, którą trzeba zaspokoić innymi niż do tej pory (przed stratą) metodami. Jeżeli stan "poczucia straty" nie motywuje do szukania zaspokojenia, emocja przeobrazi się w żal (poczucie nieodwracalności straty).

Już przegrywamy - Sebastianowi Świderskiemu nie wychodzi absolutnie nic..

8:23 Ale zaczyna coś wychodzić - po raz pierwszy w tym meczu. Sugerujemy jednak powściągnięcie emocji - 7:5.

8:22 Jeszcze gdyby Świderski zaczął grać w siatkówkę... Rosjanie zrobili coś, co nam się nie udawało przez dwa sety. Po prostu odrobili straty.

8:21 Ten sam wieszcz śpiewał, że "lepszych dni nie będzie już". 4:1 dla Polski.

8:20 Tym razem to my zdobyliśmy pierwszy punkt. I drugi!

"Los się musi odmienić" - jak śpiewał pewien wieszcz.

8:18 "Z czuba" robi sobie przerwę na złożenie krwawej ofiary.

8:16 To są mistrzostwa świata, tu nie ma łatwych przeciwników, nikt nie odda zwycięstwa za darmo.

Dzwońcie do swoich przyjaciół Rosjan i im to teraz powtarzajcie.

8:15 I jedną się udało!

8:14 Dwa bloki Kazakowa zmuszają nas tym razem do obronienia sześciu piłek setowych.

8:13 Trzy punkty Polaków z rzędu - jeszcze tylko dwa i zostaną nam dwa do odrobienia, a potem to już z górki.

8:12 Hubert Wagner mawiał: "Jeszcze się nie zdarzyło, żeby piłka do siatkówki kogoś zabiła. ". Jak patrzymy na zagrania Rosjan to zaczynamy mamy wątpliwości...

8:12 To już nawet nie ten set, ale cały mecz wygląda na przegrany. Polacy na wyprostowanych nogach.

8:10 Czas dla Lozano. Mamy więc chwilę by spokojnie policzyć punkty Rosjan - zdobywają je tak szybko, że w trakcie meczu nie ma na to czasu.

8:08 Definicja nadziei z wikipedii: Nadzieja jest uczuciową wiarą w pozytywny rezultat wydarzeń i okoliczności związanych z czyimś życiem prywatnym. Nadzieja może nawet występować wbrew prawdopodobieństwu i dowodom na to, że oczekiwany wynik będzie odmienny od korzystnego.

Definicji cudu na razie nie podajemy.

8:06 Po przerwie punkt dla Polaków po prostym błędzie Rosjan. To ich pierwszy prosty błąd w tym meczu.

8:04 Pisaliśmy coś o polskiej zagrywce? Nie? A jak myślicie - czemu? Drugi set przecieka nam przez palce - 11:16.

8:03 Drzyzga: "Bardzo chcę zobaczyć zdenerwowanego Rosjanina".

To się nazywa prawdziwe życie na krawędzi.

8:01 Jesteśmy zmiatani z boiska. Co nam wyjdzie, to zaraz tracimy dwa razy.

W końcu dobra i z zębem akcja Polaków - obrona Kadziewicza, atak Wlazłego.

8:00 Wynik zaczyna uciekać. 6:10 - i żadnego pomysłu w ataku, poza okazjonalnymi próbami Mariusza Wlazłego.

7:58 Jest lepiej niż w pierwszym secie, ale wciąż bardzo daleko od okej.

7:56 Przypomnijmy sobie w tym momencie bitwę pod Cedynią (972) . Niestety znowu musimy gonić wynik. Na razie nam się udaje.

7:54 Polacy w natarciu. Sytuacja wygląda niestety tak, że nawet w kontrataku wyglądamy, jakbyśmy się bronili.

7:52 Znów pierwszy punkt dla Rosjan. Tym razem jednak nie pozwalamy im na zdobycie przewagi. Oni nam oczywiście też nie.

7:51 Nie dość, że przegrywamy, to wyraźnie, więc przewaga w małych punktach Rosjan rośnie.

7:50 Nawet przez chwilę nie zagroziliśmy Rosjanom w tym secie. Świderski jest zagubiony, a przy takiej zagrywce Rosjan i takim przyjęciu Polaków Zagumny nie jest w stanie nic wymyśleć.

7:48 Jeśli obronimy pięć piłek setowych, to nie przegramy pierwszego seta na tym turnieju.

7:46 Nie dość, że zdobywamy mniej punktów, to jeszcze przychodzi nam to z trudem. Rosjanie nie mają z tym najmniejszych problemów.

7:45 Połtawski wrócił na zagrywkę i set ma się powoli ku końcowi.

7:43 Teraz błędy robią Rosjanie. !6:19. Jeszcze ich nie mamy, ale to zawsze miło, jak przeciwnik pokazuje ludzką twarz.

7:42 Rosjanie robią co chcą. Od przyjęcia, przez rozegranie, aż po wbijanie jeden po drugim gwoździ w nasz parkiet.

7:41 Polacy nie radzą sobie z Rosjanami, a my z nowoczesną techniką.

7:40 11:16. Rosjanom wychodzi większość, nam mniej więcej połowa.

7:39 Jeszcze o Sebastianie - to jakiś inny Sebastian! Wszystkie piłki muszą iść do Mariusza Wlazłego.

7:37 Bąkiewicz za Winiarskiego. Świderski na razie wygląda na rozpracowanego. Drugi czas dla Lozano przy 9:13.

7:35 Trzy wybloki Kadziewicza, trzy kontry Polaków i tylko dwa punkty.

7:34 Sebastian Świderski precyzyjnym atakiem trafił kibica na trybunach lotem koszącym. Od początku musimy gonić wynik. 8:10.

7:32 4:8, pierwsza przerwa techniczna, a na niej wszystkie piękne Rosjanki

7:30 To pierwszy naprawdę poważny mecz Polaków - a turniej ma się powoli ku końcowi.

Ogarniamy się, ale tak złego początku jeszcze nie mieliśmy.

Polski blok mści się na Połtawskim.

7:28 Na zagrywkę Połtawskiego nie ma rady. 1:4, ale na styk - Świderski po bloku w aut.

7:27 Michał Winiarski i Piotr Gacek niemiłosierni obijani zagrywką. 0:3 i od razu czas dla Lozano.

7:25 Start! Pierwszy punkt bezdyskusyjnie dla Rosjan.

7:20 Kończy się rozgrzewka. Mecz już za chwilę.

Nie tylko muzyka jest w telewizji jest podniosła. Krzysztof Wanio: "Polacy dziś na niebiesko. Miemy nadzieję, że otworzą się dla nas bramy siatkarskich niebios".

A może by tak po prostu wygrać?

7:15 Polsat jeszcze za mistrzostw pań grał na emocjach muzyką. Wtedy raczej marszami żałobnymi, teraz wyczuwamy pewną nutę triumfalizmu. Nic dziwnego - w studio wszyscy są przekonani, że dziś wygramy.

W "Quo vadis" chrześcijan palili też do muzyki podniosłej, więc to znak niekoniecznie dobry.

7:10 Głównym ekspertem siatkarskim Polski został ostatnio Zygmunt Chajzer.

Mecz jest opóźniony, bo Argentyna wygrała z Tunezją dopiero w tie-breaku. Zaczynamy za chwilę.

7:04 Siatkarskie Wembley to zwycięstwo z ZSRR w Montrealu. Wspominane przy każdej okazji, na sto sposobów. Co przywozili zawodnicy z Kanady w torebkach i o tym, jak opasywali się Grundigami - też już słyszeliśmy.

A choć znamy to tylko z opowiadań, to piękne to były chwile.

6:55 Wywiad z Pawłem Abramowem, który ma dziś wygrać z Polską Polsat zaczął od staropolskiego pytania "Do you afraid"? "No" odpowiedział Abramow.