Sport.pl

Marcin Chmiest odchodzi z Bełchatowa do Legii

Jeden z najlepszych piłkarzy GKS Bełchatów odchodzi do Legii Warszawa. Wczoraj podpisał roczną umowę z klubem ze stolicy
Przyszły pierwszoligowiec, bo należy założyć, że bełchatowianie zagrają w ekstraklasie, stracił w ten sposób drugiego piłkarza. Wcześniej przedwstępną umowę z Cracovią podpisał inny wyróżniający się gracz - Dariusz Pawlusiński.

Chmiest wczoraj doszedł do porozumienia z władzami Legii. Jego menedżer Jarosław Kołakowski wynegocjował roczny kontrakt z możliwością przedłużenia go o kolejne dwa lata. Napastnik odrzucił tym samym propozycję nowej umowy ze strony GKS.

Ostatnio Chmiest nie łapał się do podstawowego składu lidera drugiej ligi. W rundzie jesiennej leczył poważną kontuzję, ale w poprzednim sezonie był jednym z najlepszych piłkarzy zaplecza ekstraklasy. - Marcin przed kontuzją i ten ostatnio, to dwaj różni piłkarze - uważa Janusz Paduch, prezes GKS. - Ostatnio nie mógł się odnaleźć, może mu się to uda w Legii. Nie ma ludzi niezastąpionych. Rozumiem jego decyzję, bo Legia to atrakcyjniejszy dla niego klub niż GKS, nawet w pierwszej lidze.

Niewykluczone, że bełchatowianie stracą także swojego najlepszego strzelca, Grzegorz Króla. Paduch: - Zaproponowaliśmy mu nowy kontrakt, ale na razie nie mamy odpowiedzi.

Król: - Owszem, dostałem propozycję, ale w grudniu, która mnie nie satysfakcjonowała. Od tej pory nikt ze mną na ten temat nie rozmawiał. To znaczy, że klub nie jest mną zainteresowany. A ja nie mogę zostać na lodzie, więc już negocjuję z innymi. Są to polscy pierwszoligowcy, ale nic więcej nie mogę powiedzieć.

DLA GAZETY

Marcin Chmiest

napastnik GKS

Podpisałem roczną umowę, ale jest w niej opcja, że za rok umowa może być automatycznie przedłużona o kolejne dwa sezony. Nawet, jeśli przez ten rok strzelę 40 goli i zgłosi się po mnie Barcelona, Legia ma pierwszeństwo. Jeśli będzie chciała, to nie będę miał wyjścia, podpisujemy. Wszystko zależy od mojej postawy na boisku. Choć w kontrakcie mam kwotę odstępnego. Jaką? Nie powiem. Cracovia też zaproponowała mi takie warunki. Nie wiem, może taka moda teraz? Wybrałem Legię, bo to nazwa i tradycja. No i kibice. Nigdy na meczu na Łazienkowskiej nie byłem, ale wiele wiem. Z telewizji i opowieści Sergiusza Wiechowskiego. Teraz, mam nadzieję, że przekonam się z perspektywy zawodnika. Jeśli chodzi o finanse, to powiedzmy, że propozycje Legii i Cracovii były podobne. Na razie kończę sezon w Bełchatowie i myślę o grze w Legii. Zadebiutuję w ekstraklasie dopiero teraz, bo kiedy miałem 19 lat podpisałem aż pięcioletni kontrakt z Hutnikiem. Potem nie było nikogo, kto zdecydowałby się wyłożyć za mnie spore pieniądze. Trzy lata temu Bełchatów zapłacił za mnie około 350 tysięcy złotych. To było sporo. Prezes GKS, Janusz Paduch, powiedział teraz jestem zupełnie innym piłkarze niż przed kontuzją. Ciekawe, skąd o tym wie? Przecież został prezesem, kiedy się leczyłem. Jego wypowiedź traktuję jak złośliwość z powodu tego, że nie podpisałem kontraktu z Bełchatowem. Do Warszawy przeprowadzę się z narzeczoną. Chcę przekonać do siebie trenera, kolegów oraz kibiców i grać dla Legii.

Notował Robert BłońskiMarcin Chmiest

urodzony 12 lutego 1979 roku. Wzrost 184 cm. Waga 84 kg. Poprzednie kluby: Grębałowianka Kraków, Krakus Nowa Huta Kraków, Wiślanka Grabie, Hutnik Kraków (1998-2002), GKS Bełchatów (2002-2005), Legia Warszawa (2005-?).

W rundzie wiosennej rozegrał 10 meczów w II lidze. W trzech z nich wystąpił przez 90 minut, osiem razy wychodził w podstawowej jedenastce, dwukrotnie był rezerwowym. Na boisku przebywał 646 minut, strzelił trzy gole (dwa z rzutów karnych). W rundzie jesiennej Chmiest nie wystąpił w ani jednym meczu - leczył kontuzję kolana, której doznał pod koniec poprzedniego sezonu.

W sezonie 2002/03 w barwach Bełchatowa rozegrał 31 meczów (29 w lidze, 2 w PP). Strzelił 11 goli (10 w lidze, w tym dwa z karnych i 1 w PP).

W sezonie 2003/04 w barwach Bełchatowa rozegrał 29 meczów (27 w lidze, 2 w PP). Strzelił 12 goli (11 w lidze, w tym cztery z karnych i 1 w PP).