Sport.pl

Jastrzębie zgłasza drużynę hokejową do rozgrywek I ligi

W przyszłym roku Śląsk wzbogaci się o nową drużynę hokejową! W pierwszej lidze wystartuje silny ekonomicznie klub JKH Czarne Jastrzębie.
- Klub będzie sprawny organizacyjnie. Mogę obiecać, że nie będzie niczego na wyrost, nie będzie deklaracji bez pokrycia - mówi Andrzej Frysztacki, prezes ds. sportowych klubu. Trudno się dziwić jego słowom, pamiętając, że głównym sponsorem JKH zostanie Jastrzębska Spółka Węglowa. Nowym prezesem z ramienia potentata węglowego został Kazimierz Szynal, który w JSW pełni funkcję radcy prawnego. - Będziemy dysponowali jednym z największych, jeżeli nie największym budżetem w pierwszej lidze - dodaje Frysztacki.

Trenerem pierwszego zespołu został Białorusin Edward Miłuszew, który do tej pory pracował z dziećmi i młodzieżą JKH. Grającym asystentem Miłuszewa będzie były reprezentant Polski Sławomir Wieloch. - Sławek jest wychowankiem Jastrzębia, więc nasze rozmowy trwały bardzo krótko. W planach mamy także zatrudnienie kilku obcokrajowców, głównie Rosjan, Białorusinów albo Ukraińców. W czerwcu przyjadą do nas na testy. Mogę zdradzić, że jesteśmy już po rozmowach z zawodnikami, którzy mają na swoim koncie występy w ekstralidze rosyjskiej - uśmiecha się Frysztacki. Kadrę zespołu uzupełnią młodzi hokeiści, głównie wychowankowie klubu.

Z budową silnego klubu zbiega się oddanie do użytku przez miasto nowoczesnego lodowiska Jastor. Nowy obiekt powstał w bezpośrednim sąsiedztwie hotelu Diament i hali widowiskowo-sportowej, tworząc kompleks sportowo-rekreacyjny. Obecnie trwają prace nad wyposażeniem szatni, montowane są oświetlenie i boksy dla drużyn. Zainstalowano już około 1,6 tys. krzesełek. Nowoczesne lodowisko będzie mogło pomieścić nawet do 2,5 tys. widzów. - W tej chwili wykonywane są ostatnie prace kosmetyczne. W ciągu dwóch tygodni wszystko powinno być gotowe - mówi Michał Szeląg, wicedyrektor jastrzębskiego MOSiR-u, który będzie zarządzał lodowiskiem. Prace budowlane rozpoczęły się w czerwcu ubiegłego roku. Koszt całej inwestycji to około 15 mln zł.

Otwarcie lodowiska nastąpi prawdopodobnie jeszcze w czerwcu, jednak prawdziwą atrakcją będzie rozpoczęcie sezonu. 30 sierpnia w Jastrzębiu zaprezentuje się bowiem reprezentacja Polski, która zmierzy się z trzecią drużyną ubiegłego sezonu ligi czeskiej - zespołem HC Vitkovice.

JASTRZĘBIE HOKEJEM STOI

Tradycje hokejowe Jastrzębia sięgają lat 50. W tamtym czasie jastrzębska drużyna rozgrywała swoje mecze na naturalnym lodowisku, czyli... na zamrożonym basenie. Lodowisko powstało dopiero w latach 70. Przez kilkadziesiąt lat hokeiści z Jastrzębia byli czołowym zespołem drugiej ligi. W latach 80. rozpoczęto remont lodowiska. Robót jednak nie dokończono, bo akurat piłkarze awansowali do ekstraklasy i pieniądze przeznaczono na rozbudowę stadionu piłkarskiego. W 1989 roku powstał jednosekcyjny klub zakładowy KKS Zofiówka Jastrzębie. Rok później hokeiści awansowali wreszcie do ekstraklasy, jednak drużyna z przyczyn finansowych nie dokończyła rozgrywek. Klub rozwiązano, a w jego miejsce kilku byłych zawodników i działaczy powołało Jastrzębskie Towarzystwo Hokejowe. W 1993 roku zmieniło ono nazwę na Jastrzębski Klub Hokejowy. W 1996 roku hokeiści z Jastrzębia rozegrali ostatni sezon w drugiej lidze.

Teraz, po kilku latach sukcesów młodzieżowców JKH, na mapę Polski wraca także seniorska drużyna z Jastrzębia.

LICZBA DNIA

7

- lodowisko w Jastrzębiu będzie siódmym krytym lodowiskiem w województwie śląskim. Pozostałe znajdują się w Katowicach (dwa), Sosnowcu (dwa), Tychach i Bytomiu.