Sport w skrócie

REMIS NA POCZĄTEK.

Od remisu w inauguracyjnej partii z Bartoszem Soćko z Polonii wystartował w 62. mistrzostwach Polski seniorów w szachach debiutujący w imprezie 17-letni Wojciech Moranda z Żaka Kielce. W kolejnych trzech legitymujący się najniższym rankingiem kielczanin zanotował trzy porażki i spadł na ostatnie, czternaste miejsce. Do zakończenia zawodów w Poznaniu zostało jeszcze dziewięć rund. Po czterech prowadzi mistrz świata juniorów Radosław Wojtaszek z Płocka.

ZIELIŃSKI W KADRZE.

Młody kolarz Cyclo Korony Kielce Kamil Zieliński wygrał w Chrząstowicach koło Opola 90-kilometrowy wyścig o puchar wójta tej gminy. To rodzinna miejscowość Joachima Halupczoka, a impreza zaliczana jest do Chalange Polskiego Związku Kolarskiego. Kielczanin finiszował najszybciej z pięcioosobowej grupy. W rywalizacji juniorów wzięło udział prawie stu zawodników, w tym cała krajowa czołówka. Po tym sukcesie Zieliński otrzymał powołanie do kadry narodowej, przygotowującej się do mistrzostw Europy (w lipcu w Moskwie) i świata (sierpień, Austria). W polskich barwach podopieczny Ryszarda Kwaśniewskiego pojedzie już w sobotę w wyścigu o puchar prezydenta Grudziądza.

WÓJCIK U PREZYDENTA LUBAWSKIEGO.

Rafał Wójcik, który przed dwoma tygodniami zdobył mistrzostwo Polski w maratonie, odbierał wczoraj gratulacje od prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego. To pierwszy mistrzowski tytuł dla Kielc w kategorii seniorów w męskiej lekkiej atletyce w historii. W niedzielę reprezentant Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego zajął drugie miejsce w Biegu Nadwiślańskim na 10 km w Tarnobrzegu.

JAMIOŁ TRZECI WE WROCŁAWIU.

Michał Jamioł z KKL Kielce zajął trzecie miejsce w półmaratonie we Wrocławiu. Dystans 21 km 97,5 m pokonał w 1 godz. 13 min i 3 s, poprawiając o dwie minuty rekord życiowy.

GRODY DLA PIĄTKA.

Dwudzieste czwarte miejsce w końcowej klasyfikacji Wyścigu Szlakiem Grodów Piastowskich zajął najlepszy z kolarzy włoszczowskiej grupy Knauf Team Marcin Sapa. Na ostatnim etapie ze Świdnicy do Legnicy (206 km) był ósmy, ale przyjechał na metę w tym samym czasie, co zwycięzca Jarosław Zarębski z Intelu Action. Jego kolega klubowy, kielczanin Zbigniew Piątek, triumfował w całym wyścigu. Na trzecim miejscu w klasyfikacjach aktywnych i górskiej uplasował się Tomasza Kiendysia z Knaufa, a w rywalizacji zespołów grupa z Włoszczowy była dziesiąta.

BANASIŃSKI I GAŁCZYŃSKI.

Już po raz drugi na kieleckim Telegrafie rozegrano otwarte mistrzostwa miasta w kolarstwie górskim. Dobrze radzili sobie w nich gospodarze z Cyclo Korony. Wśród młodzików wygrał Szymon Gałczyński, a drugi był Alan Lipiec. W rywalizacji juniorów młodszych również na drugim miejscu zawody zakończył Wojciech Skarżyński. W grupie masters (powyżej 46 lat) bezkonkurencyjny był Waldemar Banasiński (Browar Belgia Kielce). W mistrzostwach startowało kilkudziesięciu kolarzy z całej Polski.

CZTERY RAZY ANIA.

Aż cztery konkursy na przeszkodach od 80 do 100 cm wygrała Ania Szrajer na regionalnych zawodach jeździeckich w skokach, które odbyły się w ośrodku Amazonka w Borkowie. Reprezentanci gospodarzy wygrywali jeszcze w kolejnych czterech konkursach - w głównych (przeszkody 130 cm): Magdalena Włosińska na Lexionie i Marta Szrajer na Fanturello oraz w klasie N (120 cm) ponownie Włosińska i Łukasz Kruk na Fortunie. Dwa pozostałe wygrali Paweł Okólski z Maaga Kielce na Apollo (100 cm) i Krzysztof Okła z klubu Trachy Gliwice w zawodach pony.

PIĄTKA NA OLIMPIADĘ.

Pięciu bokserów Staru Starachowice będzie reprezentować Świętokrzyskie na finałach XI Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, która na początku maja odbędzie się w Zamościu. Podopieczni Jana Króla wywalczyli przepustki na kieleckim turnieju strefowym. Są to: Łukasz Kadylak (46 kg), Piotr Szczodrak (57 kg, uznany także za najlepszego zawodnika imprezy), Przemysław Chojnacki (63 kg), Paweł Wróbel (70 kg) i Dariusz Kmieciak (75 kg). Świętokrzyskie było reprezentowane przez 13 zawodników ze Staru, Gwardii Kielce i KSZO Ostrowiec.

WYGRAŁ I PROWADZI.

Przygotowujący się do startu w mistrzostwach Polski juniorów Bartosz Rozwadowski z Contactu Kielce wygrał drugą eliminację bilardowej Grand Prix Gór Świętokrzyskich w odmianę 8 bil. W finale kieleckich zawodów pokonał 4:2 kolegę klubowego Michała Turkowskiego. Na trzecich miejscach zawody w klubie Contact zakończyli Rafał Łochowski i Marcin Chwastek. Rozwadowski objął też prowadzenie w klasyfikacji generalnej cyklu. Kolejne, trzecie eliminacje odbędą się na początku maja w klubie Karakal przy ul. Bodzentyńskiej.

PLEBISCYT RADIA KIELCE.

Napastnik drugoligowego Kolportera Korony Kielce Grzegorz Piechna, zdobywca zwycięskiego gola w pojedynku z Zagłębiem Sosnowiec i król strzelców II ligi został uznany sportowcem tygodnia w tradycyjnym głosowaniu dziennikarzy Radia Kielce, "Gazety Wyborczej" i "Słowa Ludu". W kategorii drużyna zwyciężyli piłkarze ręczni Vive Kielce, którzy po porywającym meczu pokonali Wisłę Płock i w półfinale play-offu prowadzą z mistrzami Polski 1:0. Wyróżnienie dla imprezy tygodnia otrzymały rozegrane na stoku Telegrafu mistrzostwa Kielc MTB w kolarstwie górskim.

SALEZJAŃSKA LIGA SIATKÓWKI.

Stowarzyszenie Lokalne Salezjańskiej Organizacji Sportowej SALOS Cortile w Kielcach organizuje Salezjańską Ligę Siatkówki. Udział w niej mogą wziąć dziewczęta i chłopcy od piątej klasy szkoły podstawowej do trzeciej gimnazjalnej. Choć Liga ruszy dopiero we wrześniu, to termin zgłoszeń mija już 15 czerwca. Można je składać u ks. Grzegorza Dudka przy ul. 1-go Maja 57 lub telefonicznie pod numerem 501 404 158.

NABÓR DO KLAS SPORTOWYCH.

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 10 przy ul. Gagarina w Kielcach prowadzi nabór do pierwszej klasy gimnazjum z rozszerzonym programem wychowania fizycznego o profilu - piłka nożna chłopców i siatkówka dziewcząt. Warunkiem przyjęcia jest złożenie podania do końca kwietnia w sekretariacie szkoły, przejście badań lekarskich oraz testów sprawnościowych. Więcej informacji można uzyskać w siedzibie szkoły.

STRZAŁA ZAPRASZA.

Sekcja Olimpiad Specjalnych Strzała Jędrzejów zaprasza dziś na mecz piłkarski, w którym zmierzą się drużyny złożone ze sponsorów oraz jej zawodników i trenerów. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16. na stadionie Naprzodu w Jędrzejowie.