Znicz rozgromiony w Jeleniej Górze

W 25. kolejce drugiej ligi mężczyzn lider grupy A Znicz Pruszków został rozgromiony 65:94 w Jeleniej Górze. 12. mecz z rzędu wygrał za to CA-IB AZS PW Legion Legionowo. W czołówce tabeli zrobiło się bardzo ciasno.

W walce o awans liczą się cztery drużyny: Żubry Białystok (bilans 21-4), Znicz (21-3), Sudety Jelenia Góra (20-5) i Legion (20-4). Do końca rozgrywek pozostało pięć kolejek (Znicz i Legion mają po jednym meczu zaległym) - kluczowe będą dwa mecze: Legion - Znicz (2 kwietnia) i Żubry - Legion (tydzień później). Jeśli pruszkowianie wygrają w Legionowie, to mogą sobie pozwolić nawet na jeszcze jedną porażkę. Legion, żeby zająć pierwsze miejsce, musi wygrać oba te mecze. Jedno zwycięstwo daje mu szansę na drugie miejsce i grę w barażach.

W niedzielę w Jeleniej Górze Znicz rozegrał najgorszy mecz w tym sezonie. - Nic nam nie wychodziło - przyznał trener Krzysztof Żolik. - Już w pierwszej połowie spudłowaliśmy 11 osobistych i kilka razy spod kosza. Co z tego, że powstrzymaliśmy rywali w rzutach z dystansu, skoro sami nie trafialiśmy?

Do przerwy Znicz przegrywał 11 punktami, w drugiej części ani razu nie zmniejszył przewagi. Dlaczego pruszkowianie wypadli tak słabo? - To przez kontuzje - tłumaczy Żolik. - Na treningach trudno zebrać 10 zawodników, w meczach muszą grać kontuzjowani, tak jak Krystian Świech, czy Iwo Kitzinger. Na dłuższą metę to nie działa.

W środę Znicz gra zaległy mecz w Ostrowie z rezerwami Stali. Najprawdopodobniej nie zagra Świech, któremu odnowiła się przewlekła kontuzja stopy. Nie zagra też Marcin Matuszewski zdyskwalifikowany za dwa faule techniczne w Jeleniej Górze.

Polonia II Warszawa przegrała 79:89 z Żubrami. Jak ocenia faworytów do awansu trener Polonii II Wojciech Królik? - Moim zdaniem lepsze są Żubry - grają zespołowo, są mocni pod koszem. Co prawda wygrali z nami mniej niż ostatnio Znicz [67:101 - ceg], ale to właśnie gra Żubrów bardziej mi się podobała. W Zniczu wszystko opiera się na Dominiku Czubku - cała drużyna gra tak jak on.

W grupie B Legia przegrała po dogrywce 75:85 z AZS Lublin. W ostatniej sekundzie czwartej kwarty rzutem za trzy do dogrywki doprowadził Piotr Otto. Dodatkowe pięć minut warszawiacy przegrali jednak 3:13. W tabeli zajmują trzecie miejsce od końca.

W pierwszej lidze kobiet Arcus SMS PZKosz wygrał 102:86 z Kanią Toruń. Spotkanie w pewnym momencie zostało przerwane, a jedna z zawodniczek z Torunia odwieziona do szpitala (podejrzenie wstrząsu mózgu) po tym, jak w powietrzu zderzyła się z Głocką z Arcusa i uderzyła głową o parkiet. Po chwili obie koszykarki otrzymały kary dyskwalifikacji, bo - zdaniem sędziów i gości - zaczęły się kopać.

- Stałem trzy metry od tej sytuacji i uważam, że sędziowie podjęli złą decyzję - zawodniczki się zderzyły i upadły. To wszystko. Nie było żadnego kopania - mówi trener Arcusa Remigiusz Koć. - Protestowałem, zostałem nawet ukarany pierwszym przewinieniem technicznym w mojej trzydziestoletniej karierze. Służę dowodami, mam taśmę, jeśli będzie taka potrzeba, to zaniosę ją do PZKosz.- dodaje.

II liga mężczyzn. Grupa A

Sudety Jelenia Góra - Znicz Pruszków 94:65. Kwarty: 16:15, 27:17, 21:14, 30:19

Znicz: Czubek 12, Świech 10, Bochenek 9, Sulima 8 (1), Łapiński 2 oraz Matuszewski 11, Tomaszewski 5 (1), Sosnowik 4, Kitzinger 2, Kucharski 2.

CA~IB AZS PW Legion - SMS Kozienice 69:46. Kwarty: 15:10, 23:16, 14:10, 17:10

CA~IB: Andres 17, Korczak 11, Wojdak 4, Wójcicki 2, Basiewicz 1 oraz Lipiński 11 (1), Paszkiewicz 10 (2), Kobiałko 8, Makulec 5, Pobuta 0.

Polonia II Warszawa - Żubry Białystok 79:89. Kwarty: 23:17, 17:25, 21:24, 18:23

Polonia II: Majewski 23 (5), Przybylski 17, Okoła 10, Dutkiewicz 4, Podobas 1 oraz Kowalczyk 11 (3), Pisarczyk 10, Chomka 3 (1), Marchoff 0, Romanowski 0, Kotynia 0

Inne wyniki 25. kolejki: AZS Szczecin - Rawia Rawicz 92:89, Tarnovia Tarnowo Podgórne - SKS II Starogard Gdański 114:62, Mag Rys Zgierz - Polonia Leszno 73:72, Śląsk II Wrocław - Piotrcovia Piotrków Trybunalski 73:67, Legion Legionowo - SMS PZKosz. Kozienice 69:46, Sudety Jelenia Góra - Znicz Pruszków 94:65, Stal II Ostrów Wielkopolski - AZS Politechnika Gdańsk 94:61.

Do I ligi awansuje zwycięzca; 2. drużyna w tabeli zagra w barażu z 13. lub 14. zespołem I ligi. Z II ligi spadną drużyny z miejsc 15.-16.; a z miejsc 13.-14. będą rywalizować w barażu z zespołami III ligi

Grupa B

Legia Warszawa - AZS Lublin 75:85. Kwarty: 22:20, 19:26, 11:14, 20:12, dogrywka 3:13

Legia: Kozłowski 20, Nawrot 16, Malewski 11, Stasiak 8, Dębski 4 oraz Otto 12, Karbowski 4, Jaremkiewicz 0, Terej 0, Pajdosz 0.

I liga kobiet - o miejsca 1-8

Arcus SMS PZKosz Łomianki - Kania Toruń 102:86. Kwarty: 22:21, 25:28, 26:11, 29:26

Arcus: Urbaniak 31 (4), Leciejewska 23, Pietrzak 17 (2), Głocka 8 (1), Jujka 2 oraz Kopczyk 7 (1), Romaniuk 6 (1), Micuła 4, Pułtorak 4.

O miejsca 9-14

Filar Sosnowiec - AZS UW Sure Shot Warszawa 73:44. Kwarty: 24:9, 10:14, 24:10, 15:11

AZS UW: Załoga 12 (2), Sitarek 5, Kuncewicz 0, Majerowicz 0. Wiszniewska 0 oraz Gyor 14, Snopek 7 (1), Trela 4, Żuchlewska 2, Parobczy 0.