Sport.pl

Tomasz Sikora dla "Gazety": Moja forma przed MŚ to wielka niewiadoma

- Miałem aż półtora miesiąca przerwy w startach. Dlatego moja forma to wielka niewiadoma - przyznaje Tomasz Sikora przed zbliżającymi się mistrzostwami świata. W austriackim Hochfilzen będzie bronić srebrnego medalu na 20 km.


Mistrzostwa zaczynają się w sobotę. Na inaugurację mistrzostw Sikora wystartuje w sprincie mężczyzn. Najważniejszy start - na 20 km - odbędzie się 9 marca.

Leszek Błażyński: Czy jest szansa na medal?

Tomasz Sikora, zawodnik Dynamitu Chorzów: Przez półtora miesiąca nie startowałem w zawodach z powodu kontuzji barku, dlatego też sam nie wiem, na co mnie stać. Jeszcze nigdy nie miałem tak długiej przerwy w środku sezonu. Bardzo starałem się nadrobić czas, ale ominęły mnie przygotowania wysokościowe, które wpływają dobrze na organizm. Moi koledzy trenowali na wysokości 1700 metrów, co dobrze wpłynęło na ich wydolność. Niestety, mnie to ominęło. Na treningach biegam dobrze, ale mam wahania formy na strzelnicy. Dlatego jeśli znajdę się w pierwszej ósemce, będę bardzo zadowolony. Moim zdaniem w naszym zespole największe szanse na medal mają Magda Gwizdoń i Wiesław Ziemianin.

W jaki sposób przygotowywał się Pan do mistrzostw?

- Najpierw musiałem się wyleczyć. Na przełomie stycznia i lutego codziennie dojeżdżałem do Bielska na serię zabiegów. Przez aż 16 dni nie jeździłem na nartach. Dlatego też nie zdecydowałem się na żaden start przed mistrzostwami, bo nie miałoby to sensu. W połowie lutego trenowałem na Kubalonce, a później dołączyłem do reprezentacji, która przebywała w Ramsau w Austrii. Na szczęście bark już mi nie dokucza.

Najbardziej nastawia się Pan na bieg na 20 km?

- Po sprincie będę wiedzieć, w jakiej jestem naprawdę formie. Dobrze, że trochę czasu pobyłem w domu, bo gdyby nie rehabilitacja, startowałbym w zawodach i przebywałbym na zgrupowaniach. Teraz staram się już nie myśleć o rodzinie, koncentruję się tylko na biatlonie.Reprezentanci naszych klubów na MŚKobiety: Magdalena Gwizdoń (BLKS Żywiec), Magdalena Grzywa (AZS AWF Katowice), Krystyna Pałka (AZS AWF Katowice)

Mężczyźni: Tomasz Sikora (Dynamit Chorzów), Grzegorz Bodziana (AZS AWF Katowice), Michał Piecha (AZS AWF Katowice)

Program MŚ5 marca, godz. 10 - sprint mężczyzn 10 km, godz. 14 - sprint kobiet 7,5 km

6 marca, godz. 10 - bieg na dochodzenie mężczyzn 12,5 km, godz. 13 - bieg na dochodzenie kobiet 10 km8 marca, godz. 14.15 - bieg kobiet 15 km

9 marca, godz. 14.15 - bieg mężczyzn 20 km

11 marca, godz. 14.15 - sztafeta kobiet 4x6 km

12 marca, godz. 14.15 - sztafeta mężczyzn 4x7,5 km

13 marca, godz. 10.45 - bieg ze startu wspólnego kobiet 12,5 km, godz. 13.45 - bieg ze startu wspólnego mężczyzn 15 km