Sport.pl

Czy cudzoziemcy wzmocnią Lecha Poznań

Tunezyjczycy? Argentyńczycy? A może ktoś jeszcze? Kto wie, czy wkrótce Lech Poznań nie przestanie być jak Athletic Bilbao, tzn. zacznie zatrudniać cudzoziemców. Na razie na Bułgarskiej testowany jest Argentyńczyk Favano, a jutro przyjeżdżają też Tunezyjczycy.
Jeszcze rok temu trener Czesław Michniewicz porównywał "Kolejorza" do Athletic Bilbao, który zatrudnia tylko rodzimych Basków. Jednak tej zimy przez Lecha przewinęło się już wielu obcokrajowców. Większość została odesłana do domu. Zatrudnienie w Poznaniu znalazł jedynie gambijski napastnik Ebrahim "Ibo" Savaneh. Nigeryjczyk Emmanuel Ekwueme z Poznania uciekł i wylądował w greckim Arisie Saloniki.

I to właśnie z Arisu przybył do Lecha kolejny obcokrajowiec. To Argentyńczyk Matias Ezequiel Favano Otermin - 24-letni pomocnik, wychowanek Espanolu Buenos Aires, który z greckim klubem trenował w ostatnich tygodniach (wcześniej grał w urugwajskim Racingu Montevideo i chilijskim Universidad de Concepcion). Nie znalazł jednak miejsca w składzie greckiego zespołu. Aris zaproponował mu grę w swych rezerwach, co omal nie obraziło Argentyńczyka. Wtedy trzy grosze wtrącił Maciej Murawski - polski piłkarz i były lechita, który gra w Arisie.

- Matias przyszedł do mnie i zaczął podpytywać o Polskę - mówi Murawski. - Powiedziałem mu, że mamy niezłą ligę i że jest w niej mało Argentyńczyków, więc są atrakcyjni. Dodałem, że jest kilka niezłych i popularnych klubów z fajnymi kibicami, mianowicie w Poznaniu, Warszawie i Krakowie. Żeby spróbował.

W efekcie Argentyńczyk z pomocą menedżera Jarosława Kołakowskiego ruszył w Polskę. Zgodnie z sugestią Murawskiego, najpierw odwiedził Kraków, gdzie nie znalazł zatrudnienia w Cracovii, choć starał się, trenował, był z krakowianami na obozie w Turcji, nawet zaczął uczyć się polskiego. Nie zaakceptował go trener "Pasów" Wojciech Stawowy. Jego zdaniem, Argentyńczyk nie był złym piłkarzem, ale - podobnie jak wcześniej testowani w Cracovii gracze z Nigerii, Paragwaju, a nawet Boliwii - zupełnie nie rozumiał założeń taktycznych. - Nie ma sensu, bym się z nimi użerał. To denerwuje tylko mnie i tych piłkarzy. Nie chcę żadnych obcokrajowców - orzekł Stawowy.

Drużyna się wypowie

Teraz Otermin trafił do Poznania. Wczoraj trenował z Lechem. Trener poznańskiej drużyny Czesław Michniewicz nie ma jeszcze wyrobionego zdania na jego temat. - Na treningu było ślisko. Wszyscy mieli kłopoty z utrzymaniem równowagi, a on zwłaszcza - mówi. - Interesujący piłkarz. Na pewno nie taki, którego odsyła się od razu do domu. Ma znakomite warunki fizyczne, spory wzrost - 188 cm.

Co prawda, Lech ma graczy na pozycję defensywnego pomocnika, ale... - Tak silny fizycznie gracz dałby nam większe pole manewru - mówi Michniewicz. - Wtedy np. Maciej Scherfchen mógłby grać w obronie - zastanawia się.

O przydatności Argentyńczyka "wypowie się" też drużyna. Tzn. ważna będzie reakcja na niego reszty piłkarzy Lecha. - Zespół zaakceptuje piłkarza, który umie grać w piłkę, a odrzuci słabego. I nie ma tu znaczenia, czy to obcokrajowiec, czy nie. Paweł Bugała też był obcy, a jednak pokazał, że umie grać i został szybko zaakceptowany. Jeśli Argentyńczyk pokaże to samo, też znajdzie szybko wspólny język z ekipą. Jeśli nie, to nie będziemy robić w Lechu hurtowni.

Sprawiał niezłe wrażenie

Otermin uchodzi za gracza ambitnego. Murawski mówi o nim tak: - Mnie się gra Matiasa podobała. Wysoki, prawonożny. Często grywa szybko, na jeden-dwa kontakty. Nie holuje długo piłki i nie popisuje się techniką, jak wielu Argentyńczyków. Silny, dobrze wyszkolony, defensywny pomocnik, sprawiał niezłe wrażenie.

Dlaczego zatem nie znalazł zatrudnienia w Arisie? - Sam się zastanawiam - mówi Murawski. - Pewnie dlatego, że nie jest z Unii Europejskiej, a w Grecji może grać tylko pięciu takich zawodników w meczu. Poza tym Aris zamówił z Argentyny napastnika. Przyleciał pomocnik. A ta pozycja była w Arisie obsadzona. Byli Grecy, ja miałem akurat wtedy niezłe mecze. Matias potrenował, zagrał nawet sparing, po czym mu podziękowano. Wtedy podsunąłem mu pomysł z Polską.

Dodajmy, że nie ma większego związku między Oterminem a Emmanuelem Ekwueme. Argentyńczyk opuścił grecki klub zanim przyjechał do niego "Tolek". Nie jest także żadną rekompensatą dla Lecha za nigeryjskiego uciekiniera.

Jeden już był

Do tej pory w barwach Lecha Poznań grał tylko jeden Argentyńczyk (był to w ogóle jedyny piłkarz z Ameryki Południowej) - German Dario Rodriguez, który wiosną 1991 r. rozegrał w "Kolejorzu" pięć gier. Dodajmy, że był wychowankiem tego samego klubu, co Otermin - stołecznego Espanolu.

TUNEZYJCZYCY NA DZIŚ?

W dzisiejszym sparingu mają też wziąć udział dwaj gracze z Tunezji. To niespełna 20-latkowie, których nazwiska długo trzymane były w tajemnicy. W Tunezji istnieje problem podkupywania młodych, zdolnych zawodników przez europejskie kluby. Gracze ci mieli nawet zakaz występów w młodzieżowych drużynach Tunezji poza granicami kraju.

Wczoraj przed północą mieli przylecieć z Tunezji do Warszawy i stąd nad ranem zjawić się w Poznaniu. - Uzgodnimy jeszcze z trenerem Michniewiczem, czy w tej sytuacji zagrają w sparingu z Groclinem - mówi menedżer Mariusz Piekarski, który sprowadza tych graczy. - Myślę, że połowę będą w stanie rozegrać; to w końcu młode organizmy. Ich nazwiska podam podczas sparingu - dodał.

Trener Michniewicz jednak raczej wątpi, by piłkarze z Afryki mogli zagrać po zarwanej nocy. - Pewnie zobaczymy ich w akcji dopiero w środę - mówi.

Dzisiejszy sparing Dyskobolii Grodzisk Wlkp. z Lechem Poznań zostanie rozegrany w Grodzisku o godz. 12.