Andrzej Grubba walczy z chorob±

Najlepszy zawodnik w historii polskiego tenisa stołowego opowiada ?Rzeczpospolitej" o swej walce z ciężk± chorob±.
Grubba dowiedział się o swej chorobie 4 paĽdziernika 2004 roku. - Ten dzień będę pamiętał do końca życia. Żona słysz±c mój kaszel namówiła mnie, bym zrobił rentgen klatki piersiowej. Słowa lekarzy zabrzmiały jak wyrok. W takich sytuacjach nie ma alternatywy. Je¶li chcesz żyć, musisz walczyć. Zaufałem tym, którzy wiedz±, jak to robić, prof. Jackowi Jassemowi i dr Rafałowi Dziadziuszce. Były momenty trudne, ale teraz chyba wychodzę na prost±. Napełniam się optymizmem i czekam na lepsze czasy. Na szczę¶cie mam opiekę najlepsz± z możliwych - mówi w wywiadzie. Dodaje że podziwia Kamila Durczoka za napisanie ksi±żki o swej chorobie. - Gratuluję mu odwagi. Sam wiem, że to nie jest łatwe. W pewnym momencie zrozumiałem, że nie będę przecież tego ukrywał przez całe życie. Zreszt±, jak ukryć łys± po chemioterapii głowę? - mówi tenisista.

Ostatnio zawodowo grał w pinponga w grudniu 2003 roku. - To była pokazówka w Sankt Petersburgu ze Szwedem Joergenem Perssonem. Chyba wtedy postanowiłem z tym skończyć, gdy stwierdziłem, że wiecznie nie można biegać w krótkich spodenkach. Pokazówki mnie bawiły, ale nie chciałem być postrzegany jak kto¶, kto my¶li tylko o przeszło¶ci. Rakietki jednak nie wyrzuciłem. Dla zdrowia grałem i w pingponga, i w tenisa - mówi sportowiec.

Grubba uważany był za wzór do na¶ladowania, je¶li chodzi o zdrowy styl życia.. - Nie do końca, ale faktycznie należałem do tej grupy, która dbała o siebie. Teraz też robię wszystko, by żyć w miarę normalnie. Czasami więc zakładam dres i staram się w gdańskim o¶rodku przekazać to i owo młodzieży - opowiada.

Grubba wci±ż pracuje w PZTS-ie. Spotyka się ze znajomymi. - Ostatnio, jak umówiłem się na spotkanie z Robertem Korzeniowskim, z którym znamy się bardzo dobrze, nie poznał mnie. Przyznam szczerze, że o tym błysku niepewno¶ci w jego oczach chętnie bym zapomniał, ale wiem doskonale, że taka jest często cena terapii - ocenia Grubba.

Nie wiadomo ile potrwa leczenie. - Trzeba sobie stawiać okre¶lone cele, by nie czuć w tym wszystkim pustki. Nie można my¶leć tylko o chorobie, bo to jest najgorsze rozwi±zanie - twierdzi.

Terminarz
  • Puchar ¦wiata 2018/19