Druga liga koszykarzy: przerwana passa UMKS Kielce

Rewelacyjnie spisujący się w ostatnich kolejkach koszykarze UMKS Kielce nieoczekiwanie znaleźli pogromcę i to we własnej hali. Po sześciu zwycięstwach z rzędu ulegli 13. w tabeli AZS Lublin 80:85

Trener kielczan Włodzimierz Środa przestrzegał zwłaszcza przed nowym rozgrywającym AZS Pawłem Hołotą. I nie mylił się, bo to on okazał się ojcem niespodzianki. Tylko w pierwszej połowie zdobył dla AZS 20 punktów, a w całym meczu aż 33. Nie pomogło nawet indywidualnie pilnowanie go przez gospodarzy, bo podejmujący się tego Grzegorz Kij narzekał na kontuzję. Hołota, którego kieleccy kibice powinni pamiętać z czasów, gdy w barwach lubelskiego klubu walczył w ekstraklasie z Cersanitem Nomi, po każdym zdobytym punkcie efektownie wyskakiwał w górę z okrzykiem: to jest mój team!

Kielczanie od początku, przez nieskuteczność w prostych sytuacjach musieli gonić wynik. Już w 8. minucie AZS prowadził 24:10. Dzięki lepszej grze w obronie w drugiej kwarcie gospodarzom udało się zmniejszyć stratę. Trzecią odsłonę UMKS zaczął od dwóch "trójek" Kija i Huberta Makucha i w 21. minucie było tylko 42:20 dla AZS. Gdy za chwilę Makuch wykorzystał kontrę i doprowadził do remisu, wydawało się, że kielczanie przechylą szalę zwycięstwa na swoją stronę. Tym bardziej że w 54 minucie wreszcie wyszli na pierwsze prowadzenie 50:49. Następne minuty były wyrównane. Trzy minuty przed końcem "studenci" znów odskoczyli na sześć punktów, ale gospodarze ponownie zmniejszyli starty do punktu (80:81). W końcówce kielczanie przegrali wojnę nerwów, bo tylko słabą odpornością psychiczną można tłumaczyć niecelne rzuty i podania oraz proste straty piłki. - Przegraliśmy brakiem doświadczenia w końcówce - skwitował przerwaną passę trener UMKS Włodzimierz Środa.

Pozostałe mecze 16. kolejki odbędą się w weekend. W przyszła sobotę kielczanie grają na wyjeździe ze Startem Lublin.

UMKS Kielce - AZS Lublin 80:85 (14:26, 20:14, 28:25, 18:20)

UMKS: Kij 21 (2), Fąfara 17 (1), Gil 11, Mikina 7 (1), Jurczyk 2 oraz Makuch 18 (1), Pietraszczyk 4