Sport.pl

Powstał Kielecki Klub Lekkoatletyczny

30 osób znalazło się na liście założycieli Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego. Chęć reprezentowania jego barw wyraził jeden z najlepszych polskich maratończyków Artur Osman.
Listę założycieli nowego klubu otwierają prezydent Kielc Wojciech Lubawski i jego zastępca Andrzej Sygut. Znalazły się na niej także najwybitniejsze kieleckie lekkoatletki w historii: olimpijka z Meksyku i mistrzyni Europy w skoku w dal sprzed 35 lat Mirosława Sarna, brązowa medalistka mistrzostw Europy z 1986 roku w sztafecie 4x400 m Elżbieta Kapusta i trzykrotna mistrzyni Polski z przełomu lat 50. i 60. w biegach średnich Henryka Jóźwik. Założycielami nowego klubu są również byli lekkoatleci, m.in. prezes Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Krzysztof Solecki, rektor Wyższej Szkoły Zarządzania Gospodarską Regionalną i Turystyką Jan Telus i dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych nr 1 Zbigniew Jędrzejczyk. Wśród założycieli są też działacze rozwiązanego we wtorek Klubu Sportowego Budowlani oraz zajmujący się lekkoatletyką dziennikarze.

Na sobotnim zebraniu zaakceptowano projekt statutu nowego klubu, którego siedziba znajdować się będzie na stadionie MOSiR przy ul. Bocznej. Ustalono, że będzie się nazywał Kielecki Klub Lekkoatletyczny, w skrócie KKL Kielce. Jego zarząd zostanie wybrany najprawdopodobniej pod koniec stycznia, po zarejestrowaniu klubu w sądzie.

Chęć reprezentowania KKL zadeklarował podczas zebrania Artur Osman, liczący się nie tylko w Polsce, ale i w Europie maratończyk, który karierę rozpoczynał w Granacie Skarżysko. Choć mieszka w gminie Łączna, od kilku lat zdobywa laury dla Ekspresu Katowice, ponieważ żaden klub w regionie nie był w stanie zagwarantować mu odpowiednich warunków do treningu.

Osman poinformował, że przejściem do nowego klubu w Kielcach zainteresowany jest również jego dawny kolega klubowy z Granatu i STS Skarżysko Rafał Wójcik, olimpijczyk z Sydney. Specjalizujący się w biegu na 3 km z przeszkodami zawodnik, pochodzący z Krynek w powiecie starachowickim, również nie mógł w naszym regionie znaleźć warunków do uprawiania sportu na mistrzowskim poziomie. Od kilku lat reprezentuje Sporting Międzyzdroje.