Dramat Tomasza Rospary

Tomasz Rospara walczy o życie w szpitalu w Gdańsku po tym, jak trafił tam w ciężkim stanie po czwartkowym treningu. Rozpoznanie - tętniak aorty.


Jeszcze w ¶rodę 26-letni Rospara rozegrał mecz przeciwko AZS Koszalin. Jednak na porannym czwartkowym treningu nagle zasłabł, choć nie stracił przytomno¶ci. Już pierwsze badanie w szpitalu w Słupsku wykazało, że ci¶nienie zawodnika wariuje.

Dokładniejsze - tomografem - ujawniło tętniaka aorty. Natychmiast - dzięki pomocy wiceministra MSW Jerzego Mazurka, kibica Czarnych i byłego prezydenta Słupska - załatwiono ¶migłowiec, który przewiózł zawodnika do Gdańskiej Akademii Medycznej, wprost na stół operacyjny.

- Wszyscy jeste¶my w szoku. Przecież zawodnicy przechodzili przed sezonem wszechstronne badania - podkre¶la prezes Czarnych Andrzej Twardowski.

- Takie rzeczy wynikaj± nagle, a ich Ľródło może na zawsze pozostać nieznane - mówi jeden ze słupskich kardiologów badaj±cych wczoraj koszykarza. - Powody powstania tętniaka mog± być różne. Pochodzić może zarówno od jednorazowego urazu, jak i powstać w wyniku nadci¶nienia tętniczego, które w przypadku młodych ludzi może być spowodowane dużym wysiłkiem. Sprawa jest bardzo poważna i je¶li pacjent wyjdzie z tych problemów, to i tak nie ma mowy o uprawianiu jakiegokolwiek sportu.

Najprawdopodobniej najbliższy mecz Czarnych z Noteci± Inowrocław z soboty zostanie przełożony.

Terminarz
  • Puchar ¦wiata 2018/19