Koszykówka. II liga: Znicz wygrał z Sudetami

W zaległym meczu 10. kolejki Znicz Pruszków pokonał 98:81 silny zespół Sudetów Jelenia Góra i ciągle jest pierwszy w tabeli grupy A. W najważniejszych momentach meczu decydujące akcje wykonywał Dominik Czubek.

Oba zespoły podchodziły do meczu z identycznym bilansem - osiem zwycięstw i jedna porażka. W obu przypadkach pogromcą był zespół Tarnovii Tarnowo Podgórne.

- Powiedziałem zawodnikom, żeby spojrzeli na tabelę i wyciągnęli wnioski - mówił przed meczem trener Znicza Krzysztof Żolik. - A wniosek nasuwał się jeden: Sudety mają od nas lepszy atak, ale o wiele gorszą obronę. Jeśli powstrzymamy ich w ofensywie, to powinniśmy wygrać.

W pierwszej kwarcie koszykarze Znicza bronili jednak słabo - pozwalali trafiać Piotrowi Kozyrze z dystansu (20 punktów w meczu) i Jakubowi Czechowi spod kosza (16). Bardziej zdecydowanie zaczęli grać w drugiej części - po trzech efektownych akcjach (wsad Rafała Bochenka i rzuty z powietrza Damiana Lenkiewicza i Mariusza Łapińskiego po błyskawicznych kontrach) Znicz wyszedł na prowadzenie 34:27. W 27.minucie było już 45:29 po dwóch z rzędu przewinieniach technicznych dla zespołu gości. - Sędziowie? Bardzo drobiazgowi. Nic więcej na ten temat nie powiem - mówił po meczu trener Sudetów Andrzej Radziwanowski.

Trzecią kwartę gospodarze zaczęli fatalnie - w dwie i pół minuty przewaga stopniała z 15 do pięciu punktów. Wtedy jednak po raz kolejny w tym sezonie dał znać o sobie gwiazdor II ligi Dominik Czubek. Raz za razem trafiał za trzy punkty i świetnie dogrywał piłki do partnerów (w sumie siedem asyst). - Wszyscy wiedzą, że nie można mu pozwolić rzucać, nawet z dziewięciu metrów. Ale on i tak trafia - mówił po meczu zrezygnowany Radziwanowski.

W 28. minucie po "trójce" Iwo Kitzingera Znicz wygrywał 70:54. Rywale zeszli na siedem punktów w 37. minucie, na więcej nie pozwolił im Czubek.

- Poszło - krótko podsumował mecz skrzydłowy Znicza Krystian Świech. - Gramy falami, bo jesteśmy mimo wszystko młodym zespołem. Ale 17 punktów przewagi z Sudetami to dobry wynik - dodał.

ZNICZ PRUSZKÓW - SUDETY JELENIA GÓRA 98:81. Kwarty: 26:27, 28:12, 18:20, 26:22. Znicz: Czubek 27 (5), Lenkiewicz 15, Kitzinger 13 (1), Bochenek 13, Świech 9 oraz Łapiński 12, Sosnowik 4, Matuszewski 3, Tomaszewski 2.

Do I ligi awansuje zwycięzca; 2. drużyna w tabeli zagra w barażu z 13. lub 14. zespołem I ligi. Z II ligi spadną drużyny z miejsc 15.-16.; a z miejsc 13.-14. będą rywalizować w barażu z zespołami III ligi.