Raport z klubów żużlowej ekstraligi

Lista transferowa ogłoszona zostanie dopiero za miesiąc, większość klubów chce jednak do tego czasu mieć skompletowany skład. Tą samą drogą zamierza pójść Lotos Gdańsk, ale z powodu opóźnień w zatwierdzeniu budżetu może mieć kłopoty ze ściągnięciem wybranych przez siebie zawodników

Lotos na razie ma zagwarantowane starty Tomasza Chrzanowskiego, braci Krzysztofa i Mirosława Jabłońskich oraz Krzysztofa Pecyny. Prezes klubu Marek Formela czeka na oficjalne zatwierdzenie budżetu klubu i dopiero wtedy rozpocznie konkretne rozmowy kontraktowe z zawodnikami. Budżet ma zostać ostatecznie potwierdzony we wtorek. To ostatni dzwonek, bo lista kandydatów do jazdy w Lotosie systematycznie się kurczy. W Gdańsku na pewno nie będą jeździć Andreas Johnsson, Wiesław Jaguś i Krzysztof Buczkowski.

Co natomiast słychać u rywali Lotosu?

Wybrali innych

W Atlasie Wrocław nie będzie już jeździł Amerykanin Greg Hancock, który zawiódł kolegów i działaczy, nie przyjeżdżając na decydujący mecz o mistrzostwie Polski z Unią Tarnów. Najbliżej podpisania umowy z wrocławskim klubem są czarnoskóry Szwed Antonio Lindback i Duńczyk Hans Andersen. Obaj są młodzi i pasują do koncepcji prezesa Andrzeja Ruski, który z "wiekowych" zawodników widzi w składzie tylko Sławomira Drabika. Atlas stara się, podobnie jak Lotos, o gorzowskiego juniora Pawła Hliba. Teoretycznie Hlib może trafić na listę transferową za sumę aż 250 tysięcy złotych, ale Stal ma wobec niego spory dług i kwota odstępnego będzie zapewne obniżona. Bliski pozostania we Wrocławiu jest Jarosław Hampel, także znajdujący się na celowniku Lotosu.

W Bydgoszczy nie ukrywają, że budują skład na pierwszą czwórkę. BTŻ przekonało do podpisania nowej umowy najlepszego żużlowca ekstraligi pod względem średniej biegowej Szweda Andreasa Jonssona, którego wcześniej kusił Lotos. Z Apatora Toruń wrócił Piotr Protasiewicz, a z GTŻ Grudziądz przyszli Robert Sawina i Krzysztof Buczkowski Strata Protasiewicza mocno skomplikowała plany Apatorowi. - Nie mieliśmy rezerwowego planu, teraz musimy pomyśleć nad rozwiązaniem alternatywnym - przyznaje prezes klubu Marek Karwan. Na razie prawie pewne jest, że w Toruniu pozostanie Wiesław Jaguś (chciał go Lotos), który uzgodnił już warunki nowego kontraktu. W listopadzie umowę przedłużyć ma Australijczyk Jason Crump. Apator rozpoczął także negocjacje z Mariuszem Puszakowskim z Grudziądza i Robertem Kościechą, który przez dwa ostatnie lata jeździł w Gdańsku.

Gdzie im będzie lepiej

Włókniarz Częstochowa chce zatrzymać Grzegorza Walaska i Sebastiana Ułamka, ale nie za wszelką cenę. - Mamy w zapasie dwa nazwiska dobrych żużlowców - mówi prezes Włókniarza Marian Maślanka, nie zdradzając jednak o kogo chodzi. Być może ma na myśli Tomasza Jędrzejaka (do wzięcia za 150 tysięcy złotych z Ostrowa, chce go też Lotos) i Drabika, który bardzo nie lubi się z Ułamkiem. Włókniarz spłacił zaległości wobec Rune Holty i Norweg z polskim paszportem pozostanie w Częstochowie na sezon 2005. Podstawowym obcokrajowcem nadal będzie Australijczyk Ryan Sullivan. Mistrz Polski Unia Tarnów podpisze nowe umowy z braćmi Tomaszem i Jackiem Gollobami oraz Szwedem Tonym Rickardssonem. - Na pewno Gollobowie i Tony nie podpiszą kontraktów w innych klubach, bo gdzie im będzie lepiej jak nie w Tarnowie. Jak pokazał mecz finałowy z Atlasem, potrzebny jest nam jeszcze zawodnik, który będzie zdobywał 6-8 punktów - mówi prezes Unii Grzegorz Ślak. Niewykluczone, że ma na myśli Ułamka. Unia stara się też o nowe podpisy znakomitych juniorów Marcina Rempały i Janusza Kołodzieja. Z klubem pożegnają się za to Robert Wardzała i Paweł Baran (Kolejarz Opole) oraz Grzegorz Rempała (TŻ Lublin).

Unii Leszno udało się zatrzymać Australijczyka Leigh Adamsa, dalszą chęć jazdy na razie tylko zadeklarowali Krzysztof Kasprzak, Damian Baliński, Rafał Dobrucki i Jacek Rempała. Cała czwórka otrzymała część zaległych wypłat za sezon 2004, a kolejna transza zostanie przelana na ich konta w listopadzie.

Klub z Zielonej Góry w nowym sezonie wystartuje pod nazwą ZKŻ Kronopol. Podstawowym obcokrajowcem ZKŻ będzie Anglik Lee Richardson. Klub chce także zatrzymać w klubie żużlowców, którzy przyczynili się do utrzymania w ekstralidze w tym roku, a więc Andrzeja Huszczę, Piotr Śwista i Rafała Okoniewskiego.

Lotos Gdańsk

Ważne kontrakty: Chrzanowski, K. Jabłoński, M. Jabłoński, Pecyna

Do negocjacji: Kościecha

W kręgu zainteresowań: B. Pedersen, N. Pedersen, Hampel (Atlas), Walasek (Włókniarz), Hlib (Stal G.), Jędrzejak (Ostrów)

Atlas Wrocław

Ważne kontrakty: Miśkowiak, Gapiński, Słaboń

Do negocjacji: Hampel, Drabik, Świderski, Jamroży

W kręgu zainteresowań: Lindback, H. Andersen, B. Pedersen, Hlib (Stal G.), Kołodziej (Unia T.), Nowaczyk (Kolejarz), Gomólski (Start)

BTŻ Bydgoszcz

Ważne kontrakty: Jonsson, Krzyżaniak, Klecha, Jędrzejewski, wstępne porozumienia podpisali Protasiewicz (Apator) oraz Sawina i Buczkowski (obaj Grudziądz).

Do negocjacji: Robacki

W kręgu zainteresowań: Staszewski (Rybnik)

Apator Toruń

Ważne kontrakty: Miedziński, Ząbik, M. Jaguś, Kalwasiński

Do negocjacji: W. Jaguś (uzgodnił z klubem warunki kontraktu), Crump

W kręgu zainteresowań: Puszakowski (Grudziądz), Kościecha (Lotos), Jędrzejak (Ostrów)

Włókniarz Częstochowa

Ważne kontrakty: Holta, Mateusz Szczepaniak

Do negocjacji: Sullivan, Ułamek, Walasek, Michał Szczepaniak, Czerwiński, Osumek

W kręgu zainteresowań: Jędrzejak (Ostrów), Drabik (Atlas)

Unia Tarnów

Ważne kontrakty: Burza

Do negocjacji: Rickardsson, Tomasz Gollob, Jacek Gollob, Kołodziej, M. Rempała

W kręgu zainteresowań: Ułamek i Walasek (obaj Włókniarz)

Unia Leszno

Ważne kontrakty: Adams, R. Kasprzak, Kościuch i Wolsztyński

Do negocjacji: K. Kasprzak, Baliński, Dobrucki, J. Rempała, Ł. Jankowski

W kręgu zainteresowań: nikt

ZKŻ Zielona Góra

Ważne kontrakty: Richardson, Stojanowski, Suchecki

Do negocjacji: Okoniewski, Świst, Huszcza, Kłopot

W kręgu zainteresowań: Walasek (Włókniarz), Baliński (Unia L.).

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.