Wyniki 10. kolejki III ligi piłkarskiej

Obra - Warta 3:1, Lech II - Chemik 0:0, Odra - Mieszko 1:0, Amica II - Tur 1:1.

W innym pojedynku derbowym rezerwy Amiki zremisowały z Turem Turek. Punkt zgarnęli też zawodnicy drugiej drużyny Lecha Poznań. W tabeli pięć wielkopolskich zespołów zajmuje miejsca od 8. do 12. Na ostatniej pozycji "umocnił się" Mieszko Gniezno, który przegrał w Chojnie.

Obra - Warta 3:1

Trwa dobra passa Obry Kościan. Po zwycięstwie nad Flotą Świnoujście i remisie w Toruniu podopieczni Krzysztofa Knychały pewnie pokonali Wartę Poznań. - Może teraz chłopcy jeszcze bardziej uwierzą w siebie, bo graliśmy bez piłkarzy Groclinu Grodzisk Wlkp., nawet Marcina Łukaszewskiego nam zabrali. A przecież w następnej kolejce mamy trudny wyjazd do Kołobrzegu - mówi kierownik kościańskiej drużyny Wacław Ciesielski.

Na początku spotkania "Zieloni" mieli dwie świetne okazje dla "Zielonych": już w 1. min groźny strzał Tomasza Magdziarza bramkarz Obry Daniel Tomczak wybił za linię, a chwilę później szanse zmarnował Krzysztof Piosik. Gospodarze objęli prowadzenie w 10. min. Dariusz Kostyk dostał piłkę na linii pola karnego, podbiegł kilka metrów i mocnym strzałem pod poprzeczkę pokonał Łukasza Berczyńskiego. Po kwadransie gry było już 2:0 - Kostyk z prawej strony dośrodkował w pole karne, a Maciej Piątek z 7 m płaskim strzałem zdobył gola. Bardzo aktywny w sobotę Kostyk był też autorem trzeciej bramki, gdy spod linii bocznej mocno uderzył piłkę na tzw. długi słupek.

Po przerwie gospodarze próbowali podwyższyć prowadzenie, ale efektem były "tylko" dwa trafienia w poprzeczkę. Honorową bramkę dla Warty zdobył po podaniu Pawła Rydlewskiego Tomasz Magdziarz.

Bramki: 1:0 Kostyk (10.), 2:0 Piątek (15.), 3:0 Kostyk (32.), 3:1 Magdziarz (84.)

Obra: Tomczak - Lisiecki, Potaś, Ciesielski, Olejniczak Ż (75. Sołtysiak) - Putz, Sikora Ż, Spirzak, Wojciechowski (80. Wróbel) - Kostyk (66. Marek), Piątek (85. Szpilewski).

Warta: Berczyński - Cudny, Tomaszczak, Owczarek, Otuszewski (46. Rydlewski) - Konieczny, Magdziarz, Rybarczyk (75. Małecki), Lewandowski (46. Wojciechowski) - Bzdęga (70. Ngamayama), Piosik Ż.

Lech II - Chemik 0:0

Chemik to "zespół własnego boiska" - z dotychczas rozegranych tam spotkań wygrał wszystkie. Na wyjazdach radzi sobie znacznie gorzej, chociaż w Poznaniu w pierwszej połowie to on był bliższy zwycięstwa. Lechici oddali bowiem tylko dwa, dość niemrawe, strzały. Za to po stronie Chemika można zapisać trafienia w słupek i poprzeczkę oraz jedną bardzo udaną paradę młodego poznańskiego bramkarza Łukasza Fabiańskiego.

Po przerwie sytuacja się zmieniła. To Lech nadawał ton wydarzeniom. Na boisku sporo się działo - wiele było bieganiny, ale nie wynikały z tego sytuacje podbramkowe. Lech najgroźniejszą miał w 62. min, gdy Jakub Wilk uderzył piłkę głową po rzucie rożnym, ale piłka przeleciała tuż nad poprzeczką.

Występ przez ponad 45 min Dariusza Stachowiaka i Marcina Pontusa wyeliminował ich z niedzielnego pojedynku pierwszego Lecha z Legią. Za to mniej niż połowę zagrali dwaj uczestnicy niedzielnego boju - Damian Nawrocik i Zbigniew Zakrzewski. Nawrocikowi wiele brakuje jeszcze do optimum formy. Zakrzewski był motorem napędowym akcji Lecha, ale często grał zbyt egoistycznie.

Lech II: Fabiański - Imbiorowicz Ż, Czarnecki (46. Zakrzewski), Sobczak, Plich - Stachowiak (80. Buzała), Bandosz, Wilk, Strugarek - Łukasik (88. Lipiecki), Pontus (70. Nawrocik).

Odra - Mieszko 1:0

Na mecz do Chojny pojechało zaledwie 13 piłkarzy Mieszka. Dlaczego? Szymon Pawłowski jest kontuzjowany, Bartosz Tarnogrodzki musi pauzować za czerwoną kartkę, a Piotr Surdyk nie jest już zawodnikiem Mieszka, bo działacze z niego zrezygnowali. - Myślał o wszystkim, a nie o piłce nożnej - uzasadnił sekretarz Mieszka Gniezno Dawid Frąckowiak. Na dodatek dwóch grających w Gnieźnie zawodników szkółki piłkarskiej MSP Szamotuły nie pojechało na mecz do Chojny: Dariusz Piechowiak i Karol Car. - Można powiedzieć, że nasza współpraca z MSP Szamotuły dobiegła końca - przekonuje Frąckowiak. - Głównym powodem takiej decyzji były ciągłe pretensje Szamotuł, że ich zawodnicy za mało u nas grają - dodaje.

W pierwszej połowie meczu przewagę mieli piłkarze Odry. W 41. min udokumentowali ją zdobyciem gola przez Piotra Michalskiego. Po przerwie to gnieźnianie napierali. Mieli kilka wybornych okazji do zdobycia gola. Jednak piłka nie chciała wpaść do siatki: albo doskonale bronił golkiper Odry Dominik Sobański, albo futbolówka po strzałach piłkarzy Mieszka przelatywała minimalnie obok bramki. Mieszko kończył mecz w "dziesiątkę", bo w 85. min, za drugą żółtą kartkę, sędzia wyrzucił z boiska Patryka Klofika.

Bramka: 1:0 Michalski (41.)

Mieszko: Tyma - Piotrowski, Zibert, Zieniuk, Konicki, Góralski, Iwanicki, Ditbrener (46. Klofik Ż CZ), Juszczak, Sporakowski, Gąsiorowski Ż.

Amica II - Tur 1:1

Derby były bardzo ciekawe. Oba zespoły stwarzały sytuacje, ale przeważnie ich nie wykorzystywały. Amica nie mogła strzelić głównie ze względu na świetne interwencje doświadczonego bramkarza Zbigniewa Robakiewicza. Wronczanie przełamali niemoc po strzale głową Piotra Bieńka i dobitce Krzysztofa Kowalczyka. Jeszcze na początku drugiej połowy piłka odbijała się od poprzeczki bramki Tura po uderzeniach Bieńka i Andrzeja Borysa. Potem jednak czerwoną kartkę otrzymał Damian Pek i Amica grała w osłabieniu. Od tego czasu wyraźnie przeważali piłkarze Tura. Stworzyli kilka wyśmienitych okazji, ale doskonale bronił Radosław Cierzniak. - Był bohaterem meczu, ale nie ukrywam, że nasi piłkarze mu w tym trochę pomogli - twierdzi trener Tura Turek Włodzimierz Tylak. Jego zawodnicy byli bardzo nieskuteczni. - To się staje nudne i jednocześnie przykre - mówi Tylak.

W 81. min sędzia podyktował rzut karny dla Tura. - Był problematyczny. Arkadiusz Dereżyński wykonał prawidłowy wślizg, ale arbiter uznał, że piłkarz faulował - przekonuje drugi trener rezerw Amiki Mariusz Bekas. Rzut karny wykorzystał Radosław Hyży i mecz zakończył się remisem. - To się wydaje nieprawdopodobne. Znów zamiast trzech punktów wywozimy jeden - żali się szkoleniowiec z Turku.

Bramki: 1:0 Kowalczyk (39.), 1:1 Hyży (81., z rzutu karnego)

Amica: Cierzniak - Pek CZ (54.), Pielak, Wołąkiewicz, Lisowski, Nowak, Jacek (56. Borys), Tarnowski (90. Kabaciński), Łudziński (55. Dereżyński), Kowalczyk, Bieniek (80. Szczepan).

Tur: Robakiewicz - Sałaciński, Andrzejczak, Kiczyński, Piotr Nawrocki, Pańczyk (69. Kanclerowicz), Kupiński, Hyży, Zasada, Sessu, Majewski.

Inne wyniki: Unia Janikowo - Lechia Gdańsk 5:4, Kaszubia Kościerzyna - Unia Tczew 2:1, TKP Toruń - Kotwica Kołobrzeg 3:2, Pogoń II Szczecin - Flota Świnoujście 0:1.