Atleci z Ryk najlepsi w Europie

Pięć medali przywieźli siłacze z naszego regionu z mistrzostw Europy w wyciskaniu leżąc. Paweł Pracownik i Krzysztof Wrona z Turu Ryki zostali mistrzami kontynentu

Mistrzostwa rozegrane w miejscowości Vrsac w Serbii i Czarnogórze były popisem atletów z Ryk. Reprezentanci Polski zdobyli w nich 10 medali, z tego cztery były dziełem zawodników Turu, a jeden wywalczyła Anna Śliwińska z Kryształu Werbkowice.

Reprezentant Turu Ryki Krzysztof Wrona został mistrzem Europy w wadze 52 kg, a zwycięstwo zapewnił mu wynik 145 kg. Srebrny medal wywalczył w tej wadze Dariusz Wszoła z rezultatem 142,5 kg. Kolega klubowy Wrony Paweł Pracownik zwyciężył w wadze 67,5 kg wynikiem 205 kg. Pracownik w czwartej próbie ustanowił nowy rekord Europy - 207,5 kg.

Trzeci reprezentant Turu Krzysztof Owsiany wywalczył wicemistrzostwo Europy w kategorii 56 kg, wyciskając 157,5 kg. Wyprzedził go Fan Muchamatjanow (Rosja, 172,5 kg).

Dodajmy, że złoty medal dla naszych barw wywalczył także w wadze 82,5 kg zawodnik TSS Zakopane Jan Wegiera (250 kg).

Srebro zdobyła w kategorii 90 kg Anna Śliwińska z Kryształu Werbkowice, która wynikiem 147,5 ustanowiła rekord Polski. Mistrzynią została tutaj Ilja Strik z Holandii, tylko o 2,5 kg lepsza od Śliwińskiej.

Trzej zawodnicy Turu walnie przyczynili się do zdobycia przez polską ekipę męską srebrnego medalu w klasyfikacji drużynowej. Pierwsza była Rosja.

Polki zajęły drużynowo piąte miejsce na 17 sklasyfikowanych żeńskich ekip.

Tur Ryki jest obecnie najsilniejszym w kraju klubem trójboju siłowego. - Nie wracamy z mistrzostw Europy bez medalu - mówi prezes klubu Ryszard Bieńczyk. Uprawianie tego sportu w Rykach zaczęło się przed pięciu laty za sprawą Pawła Pracownika i Pawła Naduka. Obaj są trenerami i działają w zarządzie klubu. Pracownik zdobywa też medale, bije rekordy. Wszyscy zawodnicy Turu są ich wychowankami. Sukcesy mają też kobiety. W kadrze narodowej są Dorota Nowak (przed miesiącem w Sofii została wicemistrzynią Europy w trójboju), Magdalena Puczyk i Agnieszka Marciniak (czwarta w mistrzostwach Europy).