Medale kajakarzy

Kajakarze OKS Olsztyn wywalczyli dziewięć medali podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży i mistrzostw Polski juniorów, które odbyły się na jeziorze Malta w Poznaniu

Na najwyższym stopniu podium Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży stanął Michał Puchacz, startujący na dystansie 500 m. Wygrał zdecydowanie, wyprzedzając kolejnych zawodników o długość kajaka.

- Tym startem Michał udowodnił, że jest obecnie najlepszym jedynkarzem w Polsce w swoim roczniku - mówi Janusz Milewski, prezes OKS Olsztyn.

Bardzo dobrze spisali się także Paweł Dudko i Robert Hermanowicz, którzy wywalczyli dwa medale. Srebro zdobyli na dystansie 500 metrów. W tym wyścigu do złota zabrakło im zaledwie 240 tysięcznych sekundy. Na dwukrotnie dłuższym odcinku swoim rywalom nie dali najmniejszych szans. Wygrali z przewagą prawie pięciu sekund.

O pechu może mówić czwórka, startująca na dystansie 1000 m. Paweł Florczak, Michał Nikoluk, Damian Lewandowski i Michał Puchacz zajęli czwarte miejsce, tracąc 246 tysięcznych sekundy do trzeciej załogi. O ostatecznej klasyfikacji na tym dystansie zadecydowała analiza zapisu wideo i odczytu z fotokomórek.

Paweł Florczak startował także na dystansie 5 km.

- Walczył bardzo ambitnie, niestety przegapił dobry moment do ataku i w rezultacie nie był w stanie dogonić czołówki. Zajął szóste miejsce - mówi Janusz Milewski.

Na takim samym dystansie startowali kanadyjkarze Adrian Kozon i Łukasz Zieliński. Załoga ta zajęła czwarte miejsce.

Podczas mistrzostw Polski juniorów najwyżej sklasyfikowaną załogą Olsztyńskiego Klubu Sportowego była czwórka, startująca na 1000 m. Adam Roćko, Rafał Lewandowski, Piotr Wolarz i Maciej Podgórski wywalczyli drugą pozycję.

Olsztyniacy pięciokrotnie stawali na najniższym stopniu podium. Trzy brązowe medale zdobyli kanadyjkarze: na dystansie 500 m czwórka - Bartosz Osokowski, Rafał Brzozek, Krzysztof Czerniecki i Patryk Ambroziak, na 5 km dwójka - Rafał Brzozek i Bartosz. Osokowski oraz 5 km jedynka - Krzysztof Czarniecki.

Zawody na poznańskim jeziorze Malta Janusz Milewski uznał za udane. - Zdobyliśmy taką samą liczbę medali jak w poprzednim roku - mówi prezes OKS. - W rankingu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu zostaliśmy sklasyfikowani wysoko, bo na piątym miejscu zarówno w mistrzostwach Polski juniorów, jak i w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. No i jako województwo wypadliśmy bardzo dobrze, zajmując drugą pozycję.

Na sukces województwa w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży pracowali zawodnicy klubów OKS Olsztyn, Baza Mrągowo, Wel Lidzbark Welski, Sokół Ostróda, Polonia Energetyk Elbląg i UKS Koszołek-Opałek Węgorzewo.

Medaliści Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży:

K-1 500 m

1. Michał Puchacz (OKS Olsztyn), 2. Michał Nowakowski (Błyskawica Rokietnica), 3. Bartosz Woźniak (Posnania Poznań)

K-1 1000 m

1. Michał Szymański (MKK Gorzów), 2. Piotr Siemionowski (Baza Mrągowo), 3. Michał Nowakowski (Błyskawica Rokietnica)

K-1 5000 m

1. Piotr Siemionowski (Baza Mrągowo), 2. Grzegorz Królikowski (MKK Gorzów), 3. Grzegorz Wrzeszcz (KKS Nowa Sól)

K-2 500 m

1. Grzegorz Królikowski, Michał Szymański (MKK Gorzów), 2. Paweł Dudko, Robert Hermanowicz (OKS Olsztyn), 3. Jakub Dąbrowski, Tomasz Olszewski (Spójnia Warszawa)

K-2 1000 m

1. Paweł Dudko, Robert Hermanowicz (OKS Olsztyn), 2. Dominik Chojnacki, Bartosz Radomski (Polonia Elbląg), 3. Łukasz Jędrzejczak, Mateusz Krzempek (UKS Świerklaniec)

K-2 5000 m

1. Rafał Maroń, Adrian Wilkowski (Posnania Poznań), 2. Krzysztof Dudek, Michał Majdak (Gwarek Czechowice Dziedzice), 3. Karol Marcinkjan, Krzysztof Wroniewicz (Baza Mrągowo)

C-1 500 m

1. Tomasz Kaczor (Warta Poznań), 2. Marcin Frączek (MKSW Trzebinia), 3. Jakub Koźbiał (WEL Lidzbark Welski)

C-1 1000 m

1. Tomasz Kaczor (Warta Poznań), 2. Marcin Frączek (MKSW Trzebnica), 3. Jakub Koźbiał (WEL Lidzbark Welski)

C-2 5000 m

1. Mateusz Kotowski, Karol Kozłowski (Posnania Poznań), 2. Michał Maroszek, Jarosław Wengierski (Astoria Bydgoszcz), 3. Cezary Domżalski, Jakub Sławiński (WEL Lidzbark Welski)

Medalistki Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży:

K-1 500 m

1. Ewa Grala (Baza Mrągowo), 2. Izabela Pituła (MKK Gorzów), 3. Zyta Zydorczak (Posnania Poznań)

K-1 3000 m

1. Izabela Pituła (MKK Gorzów), 2. Anna Grudziecka (Spójnia Warszawa), 3. Ewa Grala (Baza Mrągowo)

Klasyfikacja klubów:

1. Posnania Poznań 156 pkt, 2. MKK Gorzów 59, 3. Baza Mrągowo 51, 4. Spójnia Warszawa 50, 5. OKS Olsztyn 48, 6. MKSW Trzebinia 38, 7-8. MOS Wrocław 32, WEL Lidzbark 32, 9. Astoria Bydgoszcz 31, 10-11. Błyskawica Rokietnica 30, Gwarek Czechowice Dziedzice 30