Tomasz Guja, policjant z Jaworzna, nowym idolem Brazylijczyków

Jujutsu to w Brazylii niezwykle popularny sport. Najlepsi wojownicy są otaczani najwyższym szacunkiem. Od kilku dni Brazylijczycy mają nowego idola - jest nim Tomasz Guja, policjant z Jaworzna. 35-letni Guja wywalczył w Sao Paulo mistrzostwo świata w jujutsu.
35-letni Guja wywalczył mistrzostwo świata w sportowej odmianie jujutsu. W zawodach rywalizowało kilkuset zawodników z: Azji, Afryki, Europy i obu Ameryk.

W czasie walk hala w dzielnicy Ibira Peura (Sao Paulo) wypełniała się do ostatniego miejsca. Kilkutysięczny tłum (obowiązkowo w kanarkowych koszulkach) zaciekle dopingował swoich zawodników. Kibice nie musieli być obiektywni - zawodnicy z Brazylii i tak są najlepsi na świecie, przegrywają niezwykle rzadko.

W czasie mistrzostw musieli uznać wyższość tylko jednego wojownika - policjanta z Jaworzna.

W drodze do finału Guja pokonał: Japończyka, Australijczyka, Argentyńczyka i dwóch Brazylijczyków. Wszystkie walki kończył przed czasem. - Wygrywałem przez duszenie lub założenie dźwigni na łokieć. Takiego bólu nie wytrzyma nawet największy twardziel - opowiada.

W finałowym pojedynku - także z reprezentantem gospodarzy - to jednak Guja musiał zmagać się z nieludzkim bólem. - Po kilkudziesięciu sekundach walki Brazylijczyk wsadził mi palec w oko. Myślałem, że zostanie zdyskwalifikowany, ale - o dziwo - sędziowie nakazali nam walczyć dalej. Na prawe oko nic nie widziałem, lewe zaczęło mi łzawić. Przypomniały mi się filmy z Jean Claude'em Van Damme'em, który zamroczony okładał swoich przeciwników. Dotrwałem do końca i wygrałem przez wskazanie sędziów - wspomina.

Po werdykcie tłum złowieszczo zamruczał, ale po chwili pojawiły się gromkie brawa. Brazylijczycy docenili klasę Polaka. - Podchodzili, podnosili moją prawą rękę w geście zwycięstwa, prosili o wspólne zdjęcia - mówi.

Nieoczekiwanie Guja stał się gwiazdą mistrzostw. Otrzymał propozycję zgrania w filmie reklamującym sporty walki w USA, którego producentem będzie Graciela Casilas Bogss, najbardziej znana brazylijska "wojowniczka". Guja został też zaproszony na sesję zdjęciową, która zostanie wykorzystana w książce opisującej tajniki poszczególnych sztuk walki. Jaworznianin będzie jedynym Europejczykiem, którego zdjęcia znajdą się w tym wydawnictwie.

Tytuł mistrza świata to także przepustka do prowadzenia dobrze płatnych lekcji, na które Guja dostał już zaproszenia z całego świata. - Liczę na pieniądze, bo tak naprawdę wszędzie jeżdżę i startuję za swoje. Wyjazd do Brazylii kosztował mnie ponad 6 tys. zł - podkreśla.

Po zakończeniu mistrzostw odbył się Kongres Międzynarodowego Związku Sportowego Jujitsu, w czasie którego ustalono, że w 2005 r. w Jaworznie rozegrany zostanie towarzyski mecz w sportowym jujutsu między Polską i USA.SPORTOWE JUJUTSU to kompletny systemem walki wręcz zakładający walkę w pozycji stojącej i w parterze z zastosowaniem: ciosów, kopnięć, dźwigni, duszeń i rzutów. Zawody w tej dyscyplinie mają charakter otwartego turnieju walki wręcz, w którym uczestniczą między innymi przedstawiciele dżudo, kick-boxingu, karate, jujitsu oraz innych dalekowschodnich sztuk i sportów walki.

opr. tod

Skomentuj:
Tomasz Guja, policjant z Jaworzna, nowym idolem Brazylijczyków
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX