Sport.pl

Tomasz Guja, policjant z Jaworzna, nowym idolem Brazylijczyków

Wojciech Todur
19.07.2004 , aktualizacja: 19.07.2004 00:00
A A A
Jujutsu to w Brazylii niezwykle popularny sport. Najlepsi wojownicy s± otaczani najwyższym szacunkiem. Od kilku dni Brazylijczycy maj± nowego idola - jest nim Tomasz Guja, policjant z Jaworzna. 35-letni Guja wywalczył w Sao Paulo mistrzostwo ¶wiata w jujutsu.
35-letni Guja wywalczył mistrzostwo ¶wiata w sportowej odmianie jujutsu. W zawodach rywalizowało kilkuset zawodników z: Azji, Afryki, Europy i obu Ameryk.

W czasie walk hala w dzielnicy Ibira Peura (Sao Paulo) wypełniała się do ostatniego miejsca. Kilkutysięczny tłum (obowi±zkowo w kanarkowych koszulkach) zaciekle dopingował swoich zawodników. Kibice nie musieli być obiektywni - zawodnicy z Brazylii i tak s± najlepsi na ¶wiecie, przegrywaj± niezwykle rzadko.

W czasie mistrzostw musieli uznać wyższo¶ć tylko jednego wojownika - policjanta z Jaworzna.

W drodze do finału Guja pokonał: Japończyka, Australijczyka, Argentyńczyka i dwóch Brazylijczyków. Wszystkie walki kończył przed czasem. - Wygrywałem przez duszenie lub założenie dĽwigni na łokieć. Takiego bólu nie wytrzyma nawet największy twardziel - opowiada.

W finałowym pojedynku - także z reprezentantem gospodarzy - to jednak Guja musiał zmagać się z nieludzkim bólem. - Po kilkudziesięciu sekundach walki Brazylijczyk wsadził mi palec w oko. My¶lałem, że zostanie zdyskwalifikowany, ale - o dziwo - sędziowie nakazali nam walczyć dalej. Na prawe oko nic nie widziałem, lewe zaczęło mi łzawić. Przypomniały mi się filmy z Jean Claude'em Van Damme'em, który zamroczony okładał swoich przeciwników. Dotrwałem do końca i wygrałem przez wskazanie sędziów - wspomina.

Po werdykcie tłum złowieszczo zamruczał, ale po chwili pojawiły się gromkie brawa. Brazylijczycy docenili klasę Polaka. - Podchodzili, podnosili moj± praw± rękę w ge¶cie zwycięstwa, prosili o wspólne zdjęcia - mówi.

Nieoczekiwanie Guja stał się gwiazd± mistrzostw. Otrzymał propozycję zgrania w filmie reklamuj±cym sporty walki w USA, którego producentem będzie Graciela Casilas Bogss, najbardziej znana brazylijska "wojowniczka". Guja został też zaproszony na sesję zdjęciow±, która zostanie wykorzystana w ksi±żce opisuj±cej tajniki poszczególnych sztuk walki. Jaworznianin będzie jedynym Europejczykiem, którego zdjęcia znajd± się w tym wydawnictwie.

Tytuł mistrza ¶wiata to także przepustka do prowadzenia dobrze płatnych lekcji, na które Guja dostał już zaproszenia z całego ¶wiata. - Liczę na pieni±dze, bo tak naprawdę wszędzie jeżdżę i startuję za swoje. Wyjazd do Brazylii kosztował mnie ponad 6 tys. zł - podkre¶la.

Po zakończeniu mistrzostw odbył się Kongres Międzynarodowego Zwi±zku Sportowego Jujitsu, w czasie którego ustalono, że w 2005 r. w Jaworznie rozegrany zostanie towarzyski mecz w sportowym jujutsu między Polsk± i USA.SPORTOWE JUJUTSU to kompletny systemem walki wręcz zakładaj±cy walkę w pozycji stoj±cej i w parterze z zastosowaniem: ciosów, kopnięć, dĽwigni, duszeń i rzutów. Zawody w tej dyscyplinie maj± charakter otwartego turnieju walki wręcz, w którym uczestnicz± między innymi przedstawiciele dżudo, kick-boxingu, karate, jujitsu oraz innych dalekowschodnich sztuk i sportów walki.

opr. tod

  • 1
  • 1
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX