Życiowy sukces Grzegorza Grzyba

RAJDY SAMOCHODOWE. Rzeszowianin Grzegorz Grzyb z pilotem Przemysławem Mazurem zajęli drugie miejsce w 5. Rajdzie Nikon. To najlepszy wynik w karierze rajdowej Grzyba. Załoga Suzuki Ignis S1600 awansowałą na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej mistrzostw kraju, jest także bliska obrony tytułu w swojej klasie.

Rozgrywany w miniony weekend na trasach Dolnego Śląska 5. Rajd Nikon był czwartą eliminacją tegorocznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. Impreza, która po raz pierwszy miała rangę mistrzowską okazała się bardzo trudna i selektywna. To efekt konfiguracji trasy jak i gwałtownych ulew, po których drogi robiły się bardzo śliskie i niebezpieczne. Spośród 48 startujących załóg do mety dojechało 31.

Duży wpływ na wyniki miały defekty opon i zawieszenia. Takich przygód nie uniknęli Leszek Kuzaj, Tomasz Kuchar, Michał Sołowow czy wreszcie Maciej Lubiak. Ten ostatni był pierwszym liderem rajdu, prowadził jeszcze po pięciu OS-ach z 30-sekundową przewagą. Minimalny błąd na szóstym OS-ie zakończył się dla niego bardzo groźnie wyglądającym wypadkiem.

Po odpadnięciu z rywalizacji Lubiaka na prowadzenie w rajdzie wyszli Michał i Grzegorz Bębenkowie, skutecznie broniąc pierwszej pozycji aż do mety rajdu. Cały czas po piętach rodzeństwu z Bochni deptał Grzegorz Grzyb. Po 8 OS-ie rzeszowianin tracił do pierwszego miejsca zaledwie jedną dziesiątą sekundy.

Kierowca przednionapędowego Suzuki Ignis utrzymywał swój rytm jazdy i choć drugiego dnia zaczął tracić dystans do Bębenka, to skutecznie obrobnił drugą pozycję przed atakującym go Tomaszem Czopikiem.

Dla braci Bębenków była to pierwsza w karierze wygrana w rundzie RSMP. Załoga Lancera Evo VII utrzymywała równe, szybkie tempo, omijały ją także przygody z jakimi co rusz borykali się rywale. Bębenkowie wygrali zaledwie dwa z szesnastu odcinków specjalnych, ale na każdym razem plasowali się w ścisłej czołówce.

Drugie miejsce, ze stratą pół minuty do zwycięzców, przypadło w udziale Grzegorzowi Grzybowi i Przemkowi Mazurowi. Dla załogi Suzuki Ignis S1600 to najlepszy w karierze wynik w rajdach zaliczanych do RSMP. Dzięki temu sukcesowi reprezentanci Shel Hellix PDK Rally Team awansowali na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej mistrzostw Polski.

Co istotniejsze dla rzeszowskiego kierowcy, po raz czwarty w tym sezonie wygrał on rywalizację w swojej grupie (Super 1600). Przed dwoma pozostałymi do końca sezonu imprezami Grzyb ma już sześć punktów przewagi nad Michałem Kościuszko i praktycznie może już przyjmować gratulacje za obronienie mistrzowskiego tytułu.

- Sam nie wiem, czy bardziej cieszy mnie kolejne zwycięstwo w Super 1600, dające niemal pewny tytuł mistrzowski, czy rewelacyjne drugie miejsce w tak selektywnym rajdzie - zastanawia się rzeszowianin. - Dziękuję całemu zespołowi, który ciężko pracował na ten sukces. Przed nami mój rodzinny Rajd Rzeszowski, może uda się go ukończyć oczko wyżej - dodaje z uśmiechem na twarzy Grzybek.

Trzeci w Nikonie, z ponad minutową stratą do zwycięzcy, był Tomasz Czopik. Na wąskich i krętych podwałbrzyskich trasach aktualny mistrz Polski jechał Lancerem Evo VI. Na czwartym miejscu, po dwóch dniach pełnych przygód, sklasyfikowany został Leszek Kuzaj. Kierowca Subaru Imprezy wygrał ostatnie trzy odcinki rajdu (łącznie 9 z 16).

Kolejna piąta już eliminacja RSMP - Rajd Rzeszowski - odbędzie się w dniach 13-14 sierpnia.

Klasyfikacja końcowa 5. Rajdu Nikon:

Działo się na Nikonie

OS 2: Pelikański wypadł z trasy, zakończył rajd

OS 4: Kuzaj wypadł z trasy, uszkodził wahacz. 10-minutowe spóźnienie na PKC kosztuje go karę 1,40 minuty.

OS 5: Frycz wycofał się z rajdu (awaria układu wspomagania układu kierowniczego)

OS 6: Lubiak wypadł z trasy, uderzył w drzewo, trafił do szpitala

OS 7: Kuchar miał problemy ze skrzynią biegów, stracił blisko 2 minuty.

OS 9: Kuzaj przebił oponę, zmienił koło na odcinku specjalnym

OS 9: Sołowow wymienia koło, traci ponad 3 minuty

OS 13: Kuzaj wypadł z trasy, ale zdołał na nią powrócić

OS 13: Kuchar zmienił koło na trasie, stracił 1,40 minuty. Dodaktowo dostaje karę czasową za spóźnienie na PKC.

OS 13: Sołowow wycofuje się z rajdu (awaria tylnego dyferencjału)