Statystyczna jedenastka po fazie grupowej Euro 2004

Gianluigi BUFFON (Włochy)

najlepszy bramkarz - 13 obronionych strzałów, 2 puszczone, w tym jeden z karnego - jako jedyny z gry pokonał go trikowym strzałem Ibrahimovic

Aleksiej SMIERTIN (Rosja)

najmniej produktywny - 180 minut, 8 fauli, 2 żółte kartki, raz faulowany - na dodatek: jego zespół stracił trzy gole i szanse na awans, Smiertin nie zagrał w trzecim meczu z powodu kartek, a jako "kapitana Smiertina" unieśmiertelnił go Dariusz Szpakowski. Koszmar!

Gennaro GATTUSO (Włochy)

najbardziej niewinny - tylko 3 faule i aż dwie żółte kartki - chyba się na niego uwzięli ci sędziowie... przecież te oczy nie mogą kłamać - on fauluje rzadko...

Patrick VIEIRA (Francja)

mocno kopany - 14 razy faulowany (drugie miejsce za Deco) - a Dariusz Szpakowski powiedział: "Brutal, ale kocha dzieci"... To może za to go kopią?

Thierry HENRY (Francja)

najczęściej strzelający - aż 16 strzałów w trzech meczach - długo czekał na pierwszego gola, ale nie można powiedzieć, że nie próbował

DECO (Portugalia)

najwaleczniejszy - 14 fauli, 16 razy faulowany. Brazylijczyk grający dla Portugalii strzelał aż 11 razy i miał 6 kluczowych podań

Zinedine ZIDANE (Francja)

najwszechstronniejszy - 3 gole, asysta, 10 wymuszonych fauli, 4 podania kluczowe - lidera Francuzów wszędzie było pełno, a najpełniej po 90 minutach gry z Anglikami

Arjen ROBBEN (Holandia)

najbardziej zespołowy - aż 10 podań kluczowych, trzy asysty - skrzydłowy, który wie, jak podać kolegom, żeby mogli oddać strzał, a to wszystko tylko przez 148 minut!

Marek HEINZ (Czechy)

najlepszy zmiennik - tylko 142 minuty gry, ale aż 7 strzałów, w tym 1 w słupek, 2 bramki - gdy wchodził z ławki w dwóch pierwszych meczach, od razu sytuacja się zmieniała; z nim na boisku Czesi wygrywali 4:0, bez niego - przegrywali 1:3; potem znakomity gol w meczu rezerw z Niemcami

Andrejs PROHORENKOVS (Łotwa)

największy brutal - 14 fauli - były zawodnik Czuwaju Przemyśl, Hutnika Warszawa, Odry Opole i Górnika Zabrze bardzo walczył, ale na ogół obrońcy byli zwrotniejsi i szybsi. Czuwaj!

RAUL (Hiszpania)

najmniej skuteczny - 7 strzałów, 0 celnych, 0 goli - Hiszpanie zaprezentowali się bardzo słabo, nie inaczej było z ich kapitanem. Ale żeby przez 248 minut ani razu nie trafić w bramkę?

Podania kluczowe - co to jest?

Podczas Euro 2004 wprowadziliśmy do obserwacji statystycznych "Gazety" nowy element - podania kluczowe. To takie podanie, dzięki któremu pada strzał. Inaczej mówiąc - podanie, które byłoby asystą, jeśli tylko piłka wpadłaby do bramki. Dzięki temu możemy wyłowić zawodników, którzy świetnie dogrywają swoim kolegom, nawet jeśli ci ostatni nie potrafią strzelić dzięki temu gola.