Sport.pl

Rusza Liga Światowa siatkarzy

Sobotnio-niedzielnymi meczami z Japonią w Matsumoto polscy siatkarze rozpoczynają siódmy start w Lidze Światowej. Cel - gra w turnieju finałowym
Do takich ambicji przyznają się sami zawodnicy, choć dzięki awansowi do igrzysk olimpijskich LŚ nie jest dla nich najważniejszą imprezą roku. W dodatku ranga rozgrywek spadła (choć pula nagród to już 15 mln dol.), bo światowe władze popadły w konflikt z wicemistrzem globu Rosją, która założyła wraz z m.in. Holandią, Czechami i Niemcami konkurencyjną Ligę Europejską.

O drugi w historii awans do finału (okrojonego z ośmiu do czterech drużyn) Polacy walczyć będą jeszcze z wicemistrzem Europy Francją oraz Bułgarią - przeciwnikiem zwykle dla nich niewygodnym, a przy tym zdeterminowanym, bo dla niego LŚ jest imprezą w tym sezonie najistotniejszą. Japonia to rywal teoretycznie najsłabszy. Niedawno w kiepskim stylu przegrał rozgrywane we własnych halach kwalifikacje olimpijskie.

Do Azji nie polecieli trzej siatkarze, którzy niedawno wywalczyli w Porto awans na igrzyska: libero Krzysztof Ignaczak (odpoczywa, zastąpi go mistrz świata juniorów Michał Ruciak) oraz duet atakujących Robert Prygiel - Radosław Rybak (niezgłoszeni; mieli grać Mariusz Włazły i Paweł Papke, ale się leczą). Na pozycję głównego ogniowego przesunięty został więc Piotr Gruszka, powołanie dostał też czwarty środkowy Łukasz Kadziewicz.

KADRA POLSKI

Rozgrywający: A. Stelmach (Skra Bełchatów), P. Zagumny (PZU AZS Olsztyn).

Atakujący: P. Gruszka (Skra).

Środkowi: Ł. Kadziewicz (Gazprom Surgut), A. Gołaś (Sempre Volley Padova), R. Szczerbaniuk (Skra), D. Dacewicz (Skra).

Przyjmujący: M. Bąkiewicz (PZU AZS), D. Murek (Panathinaikos Ateny), S. Świderski (RPA Perugia), P. Gabrych (Ivett Jastrzębie).

Libero: M. Ruciak (PZU AZS).Mecze Polaków

5 czerwca: Japonia - Polska (godz. 8 czasu polskiego, TVP 3), 6 czerwca: Japonia - Polska (7, TVP 1); 11 i 12 czerwca: Polska - Bułgaria (Bydgoszcz, 18.50 i 15); 18 i 19 czerwca: Polska - Japonia (Katowice, 18.50 i 13); 25 i 26 czerwca: Francja - Polska (20.15 i 20.15); 2 i 3 lipca: Bułgaria - Polska (17 i 19.30); 9 i 10 lipca: Polska - Francja (Katowice, 18.50 i 15).

Wczorajszy mecz grupy B

Bułgaria - Francja 2:3 (25:20, 17:25, 22:25, 29:27, 13:15)Pozostałe grupy

A: Brazylia, Grecja, Hiszpania, Portugalia.

C: Włochy, Chiny, Serbia i Czarnogóra, Kuba.

Do finału awansują zwycięzcy grup oraz gospodarze. Jeśli Włosi zajmą pierwsze miejsce w grupie C, awansuje również zespół z drugiej pozycji. Trofeum broni Brazylia.