Sport.pl

Rozpoczynają się akademickie mistrzostwa świata w zapasach

W czwartek w Łodzi rozpoczyna się najważniejsza impreza dla studentów-zapaśników
W "Hali Parkowej" przy ul. Małachowskiego odbędą się Akademickie Mistrzostwa Świata. Wystartują w nich zapaśnicy w stylu wolnym (kobiety i mężczyźni) i w stylu klasycznym (tylko mężczyźni). Swój udział w imprezie organizowanej przez łódzki AZS zgłosiło około 40 reprezentacji, w sumie około 300 zawodników.

Polska będzie miała swojego reprezentanta w każdej kategorii wagowej. Powołania do kadry dostało także czterech zawodników z województwa łódzkiego, w stylu wolnym - Adrian Mazan (66 kg) i Łukasz Góral (60 kg) z Budowlanych Łódź, a w stylu klasycznym - Andrzej Deberny (96 kg) z AKS Piotrków i Jakub Pietrzak (120 kg) z PTC Pabianice.

Kierownik polskiej ekipy, Paweł Krupiński (także trener Budowlanych), najbardziej liczy na Mazana. Mniejsze szanse ma Góral, który wraca na matę po kontuzji. - Wszyscy reprezentanci są dobrze przygotowani, ale nie chcę stawiać przed nimi celów. Niech walczą najlepiej jak potrafią - mówi Krupiński.

W dotychczasowych startach w Akademickich Mistrzostwach Świata polscy zapaśnicy zdobyli dziesięć medali -dwa złote, cztery srebrne i cztery brązowe. - Ta kadra jest przyszłością. Oni szczyt formy powinni mieć za cztery lata, kiedy odbędzie się olimpiada w Pekinie. W Łodzi trzy medale będą sukcesem, ale rywalizacja będzie zacięta - twierdzi Eugeniusz Najmark, sekretarz generalny Polskiego Związku Zapaśniczego.