Sport w skrócie

JUNIORZY NA MEDAL. Para Monika Kowalczyk - Łukasz Biela zdobyła dla Orlicza Suchedniów brązowy medal mistrzostw Polski juniorów w badmintonie. Na zawodach w Częstochowie mikst Orlicza przegrał dopiero w półfinale 2:15 i 1:15 z późniejszymi zwycięzcami duetem: Adam Cwalina (Kolejarz Częstochowa) - Ewa Jarocka (Hubal Białystok). Monika Kowalczyk była bliska wywalczenia drugiego medalu, w deblu razem z koleżanką klubową Karoliną Działak. W pojedynku o wejście do strefy medalowej suchedniowianki nie sprostały jednak deblowi Małgorzata Kudelska - Anna Szymańska (AZS UW Warszawa), przegrywając 5:15 i 7:15.

SREBRNY MEDAL WOSIKA. Daniel Wosik z Ostrowii zdobył wicemistrzostwo Polski seniorów w biegu górskim anglosaskim w Korbielowie. Na dystansie 11,6 km z różnicą wzniesień 660 m wyprzedził go jedynie Jerzy Zawierucha z Diamentu Jastrzębie. Obaj zakwalifikowali się na mistrzostwa Europy, które w lipcu odbędą się także w Korbielowie.

BIAŁORUSINI W BUKOWEJ. Anastazja Podolinskaja i Władimir Tiamczik z Białorusi wygrali XII Półmaraton Świętokrzyski im. redaktora Mieczysława Kalety, który tradycyjnie rozegrano na trasach wokół Bukowej. Białorusinka wyprzedziła Janinę Malską z Olkusza i Grażynę Kowinę-Świderek (Katowice), natomiast Tiamczik swojego rodaka Andrieja Gordiejewa oraz Adama Draczyńskiego z Oleśniczanki. W biegu wzięło udział 179 zawodników.

SUKCES SZOŁOWSKIEGO. Filip Szołowski (Akwedukt MAC Edukacja Kielce) wygrał kategorię open i młodzieżowców VII międzynarodowego festiwalu triatlonowego "Nadzieje Olimpijskie" w Sławie koło Głogowa. Na dystansie 600 metrów pływania, 15 km jazdy na rowerze oraz 3 km biegu kielczanin wyprzedził Tomasza Gągolę (Poznań) i Krzysztofa Augustyniaka z Polkowic. Na 10. miejscu wśród seniorów sklasyfikowano drugiego zawodnika Akweduktu Przemysława Szymanowskiego.

PANIE W PIERWSZEJ LIDZE, PANOWIE W DRUGIEJ. Po sukcesie żeńskiej drużyny Rafaello Kazimierza Wielka, która wywalczyła awans do I ligi podobne osiągnięcie świętują tenisiści tego klubu. W barażach o II ligę po porażce w pierwszym pojedynku 1:10 gracze Rafaello pokonali u siebie w takim samym stosunku LKS Biała Rawska i dzięki lepszej różnicy setów wywalczyli niespodziewany awans do grona drugoligowców.

CZTERY TYTUŁY ŻAKA I HETMANA. Pięćdziesięciu dwóch zawodników walczyło w Ostrowcu o tytuły indywidualnych mistrzów województwa juniorów w szachach. Po cztery złote medale zdobyli zawodnicy Żaka Kielce: Aleksander Kuśpak i Joanna Porwet (do lat 10), Bartosz Wach (do 12) oraz Joanna Furman (do lat 14) oraz gospodarze z Hetmana Ostrowiec - Anna, Tomasz i Piotr Skrzypczak (do 12, 14 i 18 lat) i Danuta Konderak (do 18). Pozostałe dwa tytuły mistrzowskie zdobyli kielczanie z Farta: Konrad Cieśla wśród czternastolatków i Joanna Giemza w grupie do lat 16. Klasyfikację klubową wygrał Hetman przed Żakiem i Fartem.

JUVENTA NA DZIESIĘCIOLECIE. Młodzi piłkarze Juventy Perfopol Starachowice zajęli pierwsze miejsce w rozegranym na stadionach międzyszkolnym i MOSiR w Kielcach turnieju piłkarskim juniorów z okazji 10-lecia Parafialnego Klubu Sportowego Rodzina Kielce. W finale starachowiczanie pokonali 1:0 Polonię Białogon, a w meczu o trzecie miejsce pierwsza drużyna Rodziny rozgromiła 5:0 drugi zespół. Na piątym miejscu sklasyfikowano Albertusa Kraków, a lokatę niżej UKS Myślenice. Główne obchody dziesięciolecia istnienia Rodziny zaplanowano na 24 października - w hali przy ul. Krakowskiej odbędzie się wtedy ogólnopolski turniej z udziałem dwunastu drużyn.

CHALLENGE DLA CIOSKA. Radosław Ciosk wygrał drugą eliminację rozegranego w Ośrodku Szkolenia PZBil w Kielcach turnieju Bilard Sport Amator Challenge 2004. W finale zawodów w odmianę 8 bil pokonał 3:1 Bartosza Rozwadowskiego. Na trzecich miejscach sklasyfikowano przegranych z półfinałów Ziemowita Janaszka (2:3 z Cioskiem) i Konrada Kraśniewskiego (2:3 z Rozwadowskim). Startowało prawie 30 bilardzistów. Na prowadzeniu cyklu - zwycięzca obu eliminacji Radosław Ciosk. Pierwsza szóstka z końcowego rankingu (zostały jeszcze trzy turnieje) uzyska prawo startu w mistrzostwach Polski amatorów, które w listopadzie odbędą się w Białymstoku.

PIŁKARSKA KADRA CZEKA. Drużyna piłkarek nożnych Razem Daleszyce wygrała finał wojewódzki zrzeszenia LZS "Piłkarska kadra czeka". Dziewczęta z Daleszyc pokonały 3:0 trzecie w tabeli Gimnazjum z Promnika i zremisowały 0:0 z drugim - Gimnazjum nr 1 w Staszowie. Eliminacje międzywojewódzkie odbędą się w czerwcu w Małopolsce.

ZAPISY DO PUCHARU. Kielecki LZS rozpoczyna w lipcu kolejną edycję turnieju piłki nożnej "Puchar Świętokrzyskiego Zrzeszenia LZS". W zawodach mogą wziąć udział wyłącznie drużyny LZS/LKS, które nie uczestniczą w systemie rozgrywek ŚZPN. Zebranie organizacyjne dla zainteresowanych ekip odbędzie się 7 czerwca o godz. 10 w siedzibie Stelli Kielce przy ul. Krakowskiej 374. Dodatkowe informacje można uzyskać w siedzibie zrzeszenia pod numerami telefonów: 361 32 72 lub 361 43 07.

PLEBISCYT RADIA KIELCE. Aż pięć wyróżnień przyznaliśmy w cotygodniowym plebiscycie sportowym dziennikarzy Radia Kielce, "Gazety Wyborczej" i "Słowa Ludu". Sportowcem weekendu został piłkarz MKS KSZO Junior Ostrowiec, który wraz z reprezentacją Polski do lat 19 wywalczył w Austrii awans do finałów mistrzostw Europy. Wśród imprez nagrodziliśmy te dwie, które cieszyły się największym zainteresowaniem startujących: XII Półmaraton Świętokrzyski w Bukowej i Świętokrzyski Maraton MTB Piekło - Raj. W kategorii drużyna weekendu zwyciężyły: Kolporter Korona (awans do II ligi piłkarskiej) i żeńska drużyna Rafaello Kazimierza Wielka (awans do I ligi tenisa stołowego).