Grzegorz Sposób wypełnił minimum olimpijskie

Skoczek wzwyż lubelskiego Startu Grzegorz Sposób znakomitym wynikiem 2,32 wypełnił minimum na olimpiadę w Atenach. To jego rekord życiowy i najwyższy w tym sezonie skok na świecie

Świetną formę Sposób zaprezentował podczas pierwszego rzutu I ligi lekkoatletycznej rozegranego w Białej Podlaskiej. Oprócz lubelskiego skoczka prawo startu w Atenach wywalczyli w tych zawodach Monika Pyrek w skoku o tyczce (4,60) i Kamila Skolimowska w rzucie młotem (67,74).

Nasz zawodnik kryteria światowej federacji lekkoatletycznej spełnił już w zeszłym roku zajmując szóste miejsce w mistrzostwach świata w Paryżu. Jednak Polski Związek Lekkiej Lekkoatletyki ze swej strony wymagał potwierdzenia wysokiej formy w sezonie olimpijskim i ustalił swoje minimum wynoszące 2,30. Sposób osiągnął je z naddatkiem już w swoim pierwszym starcie w tym sezonie. W sobotę w Białej Podlaskiej skoczył o dwa centymetry wyżej od minimum PZLA, a także od swojego rekordu życiowego. Jest to dotychczas najlepszy w tym sezonie wynik na świecie.

Drugie miejsce za lublinianinem zajął z wynikiem 2,24 Michał Bieniek (AZS AWF Wrocław), a trzeci był Aleksander Waleriańczyk (Elite Cafe Wawel Kraków - 2,21).

W najbliższych planach Sposoba są starty w Bydgoszczy w najbliższy weekend i 9 czerwca na mityngu w Lozannie.

Oprócz lekkoatlety Startu Lublin na stadionie w Białej Podlaskiej minima osiągnęły także startujące w barwach MKL Szczecin Monika Pyrek w skoku o tyczce i mistrzyni olimpijska z Sydney Kamila Skolimowska w rzucie młotem. Pyrek po zaliczeniu 4,60 atakowała wysokość 4,70, wyższą o 5 cm od jej rekordu Polski.

Lekkoatleci z naszego regionu zwyciężyli w kilku konkurencjach. Anna Jakubczak z Agrosu Zamość była pierwsza w biegu na 800 m (2.02,49), przed Joanną Buzą (Start Lublin). W biegu na 5000 m najlepsza była Dorota Gruca (Agros - 15.49,61). Podwójnym zwycięstwem zawodników AZS AWF Biała Podlaska zakończył się rzut dyskiem - wygrał Andrzej Krawczyk (61,65) przed Olgierdem Stańskim 60,43.

Wśród 15 zespołów startujących w Białej Podlaskiej cztery pierwsze miejsca zajęły zespoły AWF - z Warszawy, Wrocławia, Krakowa i Katowic. AZS AWF Biała Podlaska był siódmy, Agros Zamość znalazł się na pozycji 11, a Start Lublin na 12.