Sport.pl

Gimnastyczne mistrzostwa w Olsztynie

To mój najcenniejszy medal w życiu choć tylko srebrny - mówiła Joanna Skibko, po ostatniej konkurencji gimnastycznego wieloboju


Mistrzostwa Polski w Gimnastyce Sportowej i Artystycznej, które były rozgrywane przez trzy dni w olsztyńskiej Uranii, okazały się dla Joanny bardzo szczęśliwe. Najlepsza zawodniczka Towarzystwa Gimnastyczno- Sportowego z Olsztyna, zdobyła srebrny medal w wieloboju i była z niego szczególnie dumna. A to dlatego, że kilka dni przed mistrzostwami Joanna skręciła nogę w stawie skokowym. Zamiast jednak trzymać nogę w gipsie, zdecydowała się na występ. I stanęła na podium.

- Ogromnie się cieszę, że mam ten medal - mówiła Joanna Skibko, po ostatniej konkurencji wieloboju. - I mimo, że to tylko srebrny krążek, to jest on dla mnie najcenniejszy w całej mojej karierze.

- Joasia dokonała wielkiego wyczynu, bo wywalczyła miejsce na podium w zasadzie na jednej, zdrowej nodze - komplementowała zawodniczkę Małgorzata Plichta, trenerka TGS SMS. - Kończyła pomyślnie każdą z konkurencji wieloboju i to jeszcze na tyle udanie, że zgromadziła dość punktów na wicemistrzostwo Polski.

Joanna po sukcesie w wieloboju nie zamierzała poddać się silnemu bólowi w kostce i przystąpiła do finałowej rozgrywki na poszczególnych przyrządach. Popisowo wykonała ćwiczenia na poręczach, zajęła drugie miejsce, ulegając jedynie najlepszej w kraju Joannie Skowrońskiej z Białej Podlaskiej. W ćwiczeniach wolnych olsztynianka była trzecia, a wygrała świetnie prezentująca się w zawodach Marta Pihan z Kusego Szczecin, która dzień wcześniej została mistrzynią Polski w wieloboju.

Wiele radości sprawiły ostatniego dnia mistrzostw juniorki TGS Olsztyn, rywalizujące w klasie pierwszej. Popis dała Paula Plichta, która wcześniej zapewniła sobie złoty medal w wieloboju. Paula wygrała ćwiczenia wolne i była druga na poręczach. Złoty medal w ćwiczeniach na równoważni wywalczyła Agnieszka Czerwińska, zaś w skoku Katarzyna Dmitruk.

- Cieszę się, że każda z zawodniczek ćwiczyła tak jak oczekiwałam - powiedziała "Gazecie" Małgorzata Plichta. - I choć nie ustrzegły się błędów, po raz pierwszy po zawodach mistrzowskich nie zgłosiłam większych uwag.

W rozgrywanych równolegle mistrzostwach Polski w gimnastyce artystycznej, od początku zdecydowanymi liderkami klasyfikacji seniorskiej były Magdalena Markowska z Legii Warszawa i Joanna Mitrosz z UKS-u Jantar Gdynia. Młodszej, utalentowanej Mitrosz udało się wygrać z Markowską tylko w ćwiczeniach z maczugami. W wieloboju zajęła drugie miejsce, lecz już wśród młodziczek nie miała sobie równych, poza inną gdynianką z SGA Agatą Ksyną, która uzyskała wyższą notę od Mitrosz w ćwiczeniach z piłką.

Pod nieobecność czołowego polskiego gimnastyka Leszka Blanika, lidera rankingu Międzynarodowej Federacji Gimnastycznej (FIG), wielobojową rywalizację wśród panów oraz koronną konkurencję Leszka Blanika wygrał Kamil Hulbój z gdańskiego AZS AWFiS.

- Brak kontuzjowanego Blanika obniżył oczywiście wartość sportową mistrzostw - powiedział Ireneusz Nawara, prezes Polskiego Związku Gimnastycznego. - Na pewno jednak nie zawodzili najlepsi, a ja z uznaniem patrzyłem na postępy, jakie poczyniła Paula Plichta. Ona ma wielki talent, jakiego dawno nie było w naszej gimnastyce.

Wyniki olsztyńskich zawodów

Gimnastyka sportowa - klasa mistrzowska i pierwsza kobiet oraz mężczyzn:

1. Marta Pihan (MKS Kusy Szczecin), 2. Małgorzata Skowrońska (AZS AWF Biała Podlaska) oraz Joanna Skibko (TGS SMS Olsztyn), 4. Marta Tajduś (TS Wisła Kraków), 5. Joanna Litewka (KS Korona Kraków), 6. Dorota Ciesielska (TGS SMS Olsztyn) i 1. Paula Plichta (TGS SMS Olsztyn), 2. Monika Frandoerf (TS Wisła Kraków), 3. Agnieszka Piątek (KG Iskra Zabrze) oraz 1. Kamil Hulbój (AZS AWFiS Gdańsk), 2. Mirosław Napielski (CWKS Legia Warszawa), 3. Roman Kulesza (AZS AWFiS Gdańsk), 4. Krzysztof Muchorski (AZS AWFiS Gdańsk) i Maciej Talik (AZS AWF Kraków), 6. Ireneusz Blanc (AZS AWF Biała Podlaska) i 1. Przemysław Lis (AZS AWFiS Gdańsk), 2. Marek Łyszczarz (AZS AWFiS Gdańsk), 3. Marcin Dziagiel (AZS AWFiS Gdańsk)

Gimnastyka artystyczna - klasa mistrzowska oraz młodzieżowa: 1. Magdalena Markowska (Legia Warszawa), 2. Joanna Mitrosz (UKS Jantar Gdynia), 3. Klaudia Rynkowska (Energetyk Poznań), 4. Agata Kasyna (SGA Gdynia), 5. Magdalena Gienieczko (Dąbrówka Poznań), 6. Anna Zdun (Kusy Szczecin) oraz 1. Joanna Mitrosz (UKS Jantar Gdynia), 2. Agata Kasyna (SGA Gdynia), 3. Anna Zdun (Kusy Szczecin)