Sport.pl

Jak Polar Wrocław sprzedawał mecz Zagłębiu Lubin cd.

Prokuratura wszczyna śledztwo i mówi: - Nikt nie może odmówić wyjaśnień, bo nikt nie jest podejrzany. Będziemy sprawdzać inne spotkania Polaru.
W czwartek napisaliśmy, jak w II lidze piłkarze Polaru sprzedali za 25 tys. zł mecz Zagłębiu Lubin. Wczoraj opublikowaliśmy rozmowy z zawodnikami, którzy potwierdzają naszą wersję zdarzeń. Po naszych artykułach Prokuratura Rejonowa Wrocław Psie Pole wszczęła dochodzenie w tej sprawie. PZPN niezależnie od tego zawiadomił o podejrzeniu popełnienia przestępstwa Prokuraturę Okręgową we Wrocławiu. Oprócz tego piłkarska centrala wezwała piłkarzy i członków zarządu obu klubów na przesłuchanie do Wydziału Dyscypliny.

Artur Brzozowski: Czy prokuratura prowadzi już śledztwo w sprawie piłkarskiej afery korupcyjnej, w którą zamieszani są zawodnicy Polaru?

Tadeusz Potoka, szef Prokuratury Rejonowej Wrocław Psie Pole: - W piątek po artykułach "Gazety" wszczęliśmy postępowanie karne. W tym wypadku zrezygnowaliśmy z czynności sprawdzających, uznając materiał prasowy za dowód wystarczająco poważny do natychmiastowego przeprowadzenia śledztwa.

Jakie będą pierwsze decyzje w tym postępowaniu?

- Przede wszystkim przystępujemy do przesłuchania osób występujących w sprawie, a więc zawodników, trenerów i działaczy Polaru. Postaramy się też zabezpieczyć materiał filmowy z meczów Polaru. Od dawna jestem kibicem piłkarskim i wiem, że spotkań tego zespołu nie transmituje żadna stacja telewizyjna, ale mam nadzieję, że klub nagrywał swoje pojedynki, choćby dla celów szkoleniowych. Będziemy postępować tak samo, jak podczas śledztwa w sprawie meczów Świtu ze Szczakowianką, tylko że wówczas prokuratura miała ręce związane starymi przepisami [do czerwca zeszłego roku sprzedaż meczu nie była traktowana jako korupcja w rozumieniu kodeksu karnego - red.]. Teraz przepisy się zmieniły.

Kiedy zacznie Pan przesłuchania?

- Mógłbym już od piątku, ale z materiału zamieszczonego w "Gazecie" wynika, że działacze Polaru na kilka dni ukryli swoich zawodników przed meczem z Ruchem Chorzów [oba kluby bronią się przed spadkiem - red.]. W efekcie przesłuchiwać zaczniemy od poniedziałku. Sprawa będzie trwała dość długo, gdyż jest w niej wiele wątków. Jestem po spotkaniu z przedstawicielami policji i ustaliliśmy, że w kręgu naszego zainteresowania znajdą się również inne mecze Polaru, gracze Zagłębia oraz zawodnik Śląska Wrocław Marek Grabowski, który dzwonił w sprawie "podpórki" w pojedynku z Cracovią. Na to też jest kolejny paragraf, mówiący: "Kto obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub do niej nakłania podlega karze pozbawienia wolności do lat pięciu".

Co będzie, jeśli ktoś z przesłuchiwanych odmówi zeznań?

- Nikt nie może odmówić zeznań, ponieważ nikomu nie postawiliśmy zarzutów [podejrzany może odmówić składania zeznań - red.]. Zeznający może powiedzieć, że była łapówka albo jej nie było. Z tego co czytam, to piłkarz Polaru Ireneusz Chrzanowski chce zeznawać przed prokuraturą, myślę, że dużo do powiedzenia powinien mieć Tomasz Romaniuk, szybkiego wyjaśnienia tej sprawy domagają się również działacze Zagłębia Lubin. I będziemy to wyjaśniać.

Czy osoby zamieszane w tę aferę mogą sobie pomóc?

- Tak, oczywiście. Na to też jest specjalny paragraf: "Nie podlega karze sprawca przestępstwa, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte, a sprawca powiadomił o tym organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił istotne okoliczności przestępstwa". Na razie o wszystkim prokuratura dowiaduje się z tekstów prasowych. Jeśli jednak ktoś z zamieszanych w tę sprawę w miarę szybko przyjdzie do nas i opowie o wszystkich szczegółach, wówczas może skorzystać z dobrodziejstw przepisów i nie zostanie ukarany.

Czy z prokuratorskiego punktu widzenia afera korupcyjna w polskiej II lidze piłkarskiej to poważna sprawa?

- To bardzo poważna sprawa i zarazem trudna do prowadzenia, gdyż dotyczy wielu zdarzeń oraz osób. Z własnego doświadczenia mogę jednak powiedzieć, że nowe przepisy pozwalają wyjaśnić i rozwikłać nawet tak ciężkie przypadki.