Regaty kajakowe w Bydgoszczy

Aż 25 razy razy stawali na podium regat w Bydgoszczy młodzi kajakarze Olsztyńskiego Klubu Sportowego

W rozgrywanych już tradycyjnie na początku maja regatach "O Puchar Prezydenta Bydgoszczy", jak zawsze licznie były reprezentowane kluby z województwa warmińsko-mazurskiego. Tym razem startowali kajakarze OKSu Olsztyn, Welu Lidzbark Welski i Sokoła Ostróda. W sumie na torze Brda rywalizowało 280 dziewcząt i chłopców z dziesięciu klubów. Wśród najmłodszych a wiec kategorii dzieci wyścig kajakowych jedynek na pół kilometra wygrał Krystian Gaul z OKSu. Zwycięstwem kajakowej osady OKSu zakończył się wyścig czwórek na tym samym dystansie. Olsztyniacy płynęli w składzie: Maciej Stankiewicz, Dustin Łuniewski, Rafał Dudko i Filip Brodzki. W kategorii młodziczek jedynie Sandra Berger z Agnieszka Dudko z OKSu stanęły na podium, zajmując drugie miejsce w wyścigu dwójek na 2000 metrów. Indywidualnie w jedynkach na tym samym dystansie Agnieszka Dudko była czwarta, zaś Karolina Zielińska - również OKSu, zajęła piąte miejsce.

Znacznie lepiej spisali się młodzicy OKSu startujący na tym samym dystansie. Grzesiek Milewski wywalczył trzeci, a Sebastian Piechowski czwarta lokatę w wyścigu jedynek. Obaj zdobyli w dwójce brązowy medal.

W wyścigu jedynek na dystansie jednego kilometra w czołówce było trzech kajakarzu OKS. Wygrał Robert Hermanowicz przed Michałem Puchaczem. Paweł Florczak był czwarty. W kolejnych dwóch konkurencjach regat - wyścigu dwójek na kilometr i jedynek na trzy kilometry, na podium stawali już wyłącznie juniorzy młodsi OKS i Sokoła Ostróda. W wyścigu dwójek na 1000 metrów pierwsze miejsce zajęli Robert Hermanowicz z Michałem Puchaczem. Na drugim miejscu zakończyli wyścig Paweł Florczak z Michalem Nikolukiem, a trzecim osada Sokoła Ostróda: Adam Koch ze Zbyszkiem Tomaszewski. Indywidualnie na dystansie 3000 metrów wygrał Robert Hermanowicz przed Michałem Puchaczem i Mariuszem Błażejewskim z Sokoła.

Wśród juniorek starszych na pochwałę zasłużyła Agnieszka Tońska z OKSu zwyciężając w wyścigach jedynek na 500 i 3000 metrów. W tej samej kategorii wiekowej kajakarze OKSu Piotr Wolarz i Grzegorz Łabędzki zajęli pierwszą i trzecią lokatę na Piotrek Wolarz z Grzegorzem Olszewskim wygrali wyścig dwójek na 1000 i zajęli drugie miejsce na dystansie 500 metrów. Indywidualnie w jedynkach Paweł Cieślak z Sokoła Ostróda był drugi na 3000 metrów a Grzegorz Olszewski trzeci.

Kanadyjkarze z województwa warmińsko- mazurskiego zdobyli co prawda mniej miejsc na podium niż kajakarze ale i mnie ich w Bydgoszczy startowało. W kategorii juniorów młodszych Karol Rogoziński z Welu Lidzbark Welski był trzykrotnie trzeci na 1000 i 3000 metrów indywidualnie oraz z Karolem Sołtysiakiem na 1000 metrów w kanadyjkach dwójkach.

Regaty jedynek juniorów na pół kilometra wygrał Bartosz Osełkowski, który był też dwukrotnie pierwszy w dwójkach na 1000 i 500 metrów płynąc z Rafałem Bzoskiem.

- Jestem bardzo zadowolony ze startu i to nie tylko dlatego, że zdobyliśmy tak wiele miejsc na podium - mówi Janusz Milewski, prezes Warmińsko Mazurskiego Związku Kajakowego. - Na Brdę jechaliśmy i po to by poćwiczyć starty z tak zwanych trzymaczy, czyli swoistych bloków startowych. Takie urządzenia, które są zawsze na najważniejszych imprezach europejskich i światowych a w Polsce były do tej pory tylko w Poznaniu. Teraz zamontowano je w Bygoszczy, gdzie odbędą się w tym roku mistrzostwa Polski w młodszych kategoriach wiekowych. Umiejętność startu z trzymaczy bardzo się więc przyda naszym zawodniczkom i zawodnikom.