Sport.pl

W niedzielę 22. Maraton Wrocław

LEKKOATLETYKA. Już w najbliższą niedzielę z wrocławskiego Rynku wybiegną uczestnicy 22. Maratonu Wrocław. - Nasza impreza ma solidną rangę, nic dziwnego, że wystartuje wielu doskonałych biegaczy - mówi organizator imprezy Marek Danielak
Do dziś zgłosiło się ponad 1400 zawodników z 30 państw świata oraz 4000 dzieci. Oznacza to, że w zawodach wystartuje o połowę więcej uczestników niż rok temu. - Trudno mówić o faworytach, ponieważ pobiegnie aż tylu doskonałych zawodników - przekonuje Danielak. - Wystartują najlepsi zawodnicy z Kenii, Maroka, Japonii.

Zwycięzca maratonu wśród mężczyzn otrzyma 20 000 złotych nagrody i ewentualnie dodatkowo 4000 za pobicie rekordu trasy. Organizatorzy liczą na to, że czas 2.13,28, ustanowiony przed dwoma laty przez Vladzimira Tsiamchyka, zostanie w tym roku poprawiony.

- Wystartuje kilku naprawdę obiecujących zawodników - mówi Henryk Paskal, menedżer sportowy maratonu. - Pobiegnie Andrzej Krzyścin, Marek Dryja, Artur Osman i Marcin Fehlau. To są zawodnicy z czołówki światowej, liczą się zarówno w kraju, jak i za granicą. Jak co roku liczymy też na tak zwanego "zająca", w tym roku jest nim Ukrainiec Antonienko. Wśród kobiet wystartuje w tym roku doskonała białoruska zawodniczka Natalia Galuszko. Z takim czasem jak jej - 2.29 - jeszcze nikt dotąd u nas nie biegł. Spośród młodych zawodników największe nadzieje budzi Dariusz Klain - podkreśla Paskal.

Trasa maratonu pozostała niezmieniona w stosunku do ubiegłego roku. Zawodnicy wystartują w Rynku, potem pobiegną przez: Karłowice, Biskupin, wrócą na Stare Miasto, dalej będą rywalizować na ulicach Krzyków, skąd ulicami Hallera, pl. Legionów i Krupniczą dobiegną do mety w Rynku.

Również nagrody są takie same jak rok temu. Czym więc tłumaczyć tak znaczący wzrost zainteresowania uczestnictwem w zawodach? - Przecież nasz maraton ma coraz lepszą markę - tłumaczy Marek Danielak. - Mamy wszelkie możliwe certyfikaty. Jesteśmy też członkiem Stowarzyszenia Maratonów, dostaliśmy certyfikat Światowego Związku Lekkiej Atletyki - wylicza.

Obok 22. Maratonu Wrocław odbędą się również imprezy towarzyszące: Międzynarodowe Mistrzostwa Świata Wojska w maratonie, Półmaraton Wrocław, bieg VIP-ów, biegi dla dzieci. W Mistrzostwach Świata Parlamentarzystów Polskę reprezentować będzie aż pięciu posłów, w tym aż trzech z Platformy Obywatelskiej. Obok Polski tak wielu reprezentantów wystawiła jedynie... Kenia.

Wszystkich tych, którzy chcieliby wystartować w maratonie, jednak przeraża ich dystans ponad 42 km, organizatorzy imprezy zapraszają do minimaratonu. - Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, aby przebiec cały dystans maratonu, może spróbować w tych zawodach. Trasa odpowiada 1/10 długości normalnego maratonu - wyjaśnia Danielak.

Dyrektor maratonu zapewnia, że wszelkie szczegóły organizacyjne zostały dopracowane. - W tym roku na pewno organizacja będzie stała na najwyższym poziomie - obiecuje. - Władze miasta zawsze były naszym głównym sponsorem, a w tym roku mogę powiedzieć, że są nam wyjątkowo przychylne. Przy obsłudze maratonu będzie nam bezpłatnie pomagać 30-40 różnych miejskich jednostek organizacyjnych.

Wystartować w maratonie mogą wszyscy ci, którzy ukończyli 18 lat i zgłoszą się do Rynku 8. Organizatorzy czekają na chętnych do godz. 7 rano w niedzielę.