Puchar UEFA dla Zenitu!

Zenit St. Petersburg zasłużenie wygrał 2:0 i zdobył Puchar UEFA. Piłkarze z Rosji okazali się dużo lepsi od Glasgow Rangers. W pełni zasłużyli na swój sukces, pokonując w tej edycji rozgrywek wcześniej Villarreal, Olympique Marsylię, Bayer i Bayern.
Relacja Z Czuba

Zenit triumfuje - droga przez Puchar UEFA

- To w co grają Rangersi nie sposób nazwać futbolem. Mecze z ich udziałem to nudziarstwo - mówił przed finałem Louis van Gaal. Holender dołączył do długiej listy ludzi futbolu (Leo Messi, Adrian Mutu), którzy styl wicemistrzów Szkocji nazywali zagrożeniem współczesnej piłki.

I pod tym względem Rangersi nie zawiedli i w środę w finale Pucharu UEFA. Pierwszy celny strzał oddali dopiero na początku drugiej połowy. W jednej akcji próbował Jean Claude Darcheville i Barry Ferguson. Gola nie było, następnego celnego uderzenie również.

Rosjanie, podobnie jak wcześniej Fiorentina i Sporting Lizbona odbijali się od stojących momentami na polu karnym w dziewiątkę Rangersów. Zenit niby miał okazje, niby Carlos Cuellar wybijał piłkę z linii bramkowej, ale ciągle był remis.

Który był po myśli drużyny Waltera Smitha, w ofensywie bezradnej, nie potrafiącej wymienić trzech podań, dla których szczytem technicznej maestrii było wybicie piłki w trybuny.

Tak było aż do 72 minuty meczu. Wtedy Igor Denisow dostał genialnie podanie od jednej z największych gwiazd tej edycji Pucharu UEFA - Andrieja Arszawina i strzelił obok Neila Alexandra. Piłkarzy z Glasgow pognębił w ostatniej minucie Konstantin Żyrianow.

Rangersi przegrali i stracili szansę na poczwórną koronę w tym sezonie. W dodatku do ostatniej kolejki będą musieli się bić z Celtikiem o mistrzostwo, czeka ich jeszcze finał Pucharu Szkocji.

Zenit wygrał, ale nie będzie bronił trofeum. W przyszłym roku, jako mistrz Rosji zagra w Lidze Mistrzów. I ma osiągnąć więcej niż poprzedni rosyjski zwycięzca Pucharu UEFA CSKA Moskwa, czyli przynajmniej wyjść z grupy. Jeśli będzie grał tak jak w półfinale z Bayernem Monachium czy w 1/8 z Olympique Marsylia szanse na sukces ma duże.

Liczba finału

Przez 494 minuty Rangers nie stracili gola w Pucharze UEFA. Przed Denisovem bramkarza Szkotów pokonał w 1/8 finału Diego z Werderu Brema