Eto'o rekordzistą wszech czasów! Ale czy dogoni Millę?

Napastnik Kamerunu Samuel Eto'o strzelił swojego 15. i 16. gola w Pucharze Narodów Afryki! To rekord wszech czasów tej imprezy - 14 bramek w latach 1968-70 zdobył zawodnik Wybrzeża Kości Słoniowej Laurent Pokou.

Kamerun pokonał w środę Sudan 3:0 i awansował do ćwierćfinału, w którym zagra z zespołem z grupy D (rozstrzygnięcia w czwartek). Eto'o najpierw trafił do siatki w 27. minucie - wykorzystał rzut karny. W końcówce, w trzeciej minucie doliczonego czasu gry, Kameruńczyk z zimną krwią wykorzystał sytuację sam na sam - był to jego czwarty i piąty gol w turnieju w Ghanie.

Samuel Eto'o w XXI wieku jest uosobieniem magii Kamerunu. Ale czy 27-letni napastnik Barcelony będzie kiedyś taką legendą jak Roger Milla?

Eto'o od początku kariery miał ogromny talent, ale ten eksplodował dopiero wtedy, kiedy trzy i pół roku temu trafił do Barcelony. - Wszystko dzięki determinacji - wspominał dwa lata temu w Egipcie Prince Ndoki Mukete - działacz kameruńskiej federacji, który przed mistrzostwami w Japonii i Korei organizował towarzyski mecz z Polską (0:0).

Eto'o zaczynał w Brassaries Football Academy, skąd pochodzą też inni znani kameruńscy piłkarze Rigobert Song i Geremi. Od początku się wyróżniał. Na młodzieżowym turnieju w Wybrzeżu Kości Słoniowej zauważyli go skauci Realu Madryt.

9 marca 1997, dzień przed ukończeniem 16 lat, Eto'o zadebiutował w reprezentacji Kamerunu w meczu z Kostaryką, a w lipcu przeniósł się do Hiszpanii. Początek był trudny. "Antyrealowa" wersja jego przygody mówi, że madrycki klub zapomniał odebrać Eto'o z lotniska, za co piłkarz mści się do dzisiaj (strzelał gole Realowi, grając w Mallorce, a teraz w Barcelonie). Inna wersja opisuje zagubionego Kameruńczyka, który pomylił terminale. Nie wiedział, co robić, więc poprosił o pomoc pierwszego lepszego Afrykańczyka, który zawiózł Eto'o na Santiago Bernabeu. Piłkarz do tej pory chce się odwdzięczyć, ale nie wie komu.

Gest miał zawsze. W Mallorce - w geście zadośćuczynienia za czerwoną kartkę, która eliminowała go z gry na cztery mecze - kupił kibicom bilety za 30 tys. euro.

W 1998 roku był najmłodszym piłkarzem mundialu we Francji. - Przyzwyczaiłem się już do przebywania wśród największych gwiazd - mówił 17-latek po meczu z Włochami, w którym zagrał 25 minut. - Być najmłodszym wśród 704 piłkarzy na MŚ to pewnie coś specjalnego. Ale mnie to nie rusza. Może zagram w czterech finałach, a może te były jedynymi? - mówił beznamiętnie. Na razie Eto'o zagrał na dwóch mundialach - w 2002 roku w Azji strzelił nawet gola Arabii Saudyjskiej.

Zdrowy Eto'o jest bezczelnie dobry. Bezczelnie, bo z łatwością wyprzedza dobrych obrońców na czterech metrach. Bez trudu lobuje najlepszych bramkarzy, elegancko podcina piłki w sytuacjach sam na sam. Ale jak trzeba, to bezczelnie strzela z czuba.

W wieku 27 lat Eto'o ma w dorobku dwa złote medale Pucharu Narodów Afryki (2000 i 2002), mistrzostwo olimpijskie (2000), Puchar Hiszpanii (2003), dwa mistrzostwa Hiszpanii (2005, 2006) i zwycięstwo w Lidze Mistrzów (2006). W latach 2003-05 trzykrotnie wybierano go najlepszym piłkarzem Afryki. Kameruńczyk w Ghanie może także pobić kolejny rekord - po pięciu golach w trzech meczach, może dogonić Mulumbę Ndaye, który w 1974 roku strzelił dziewięć goli dla Zairu.

Ale nawet jak rekord pobije, to prawdopodobnie i tak nie będzie lepszy od Rogera Milli.

Bo Milla w Kamerunie jest najlepszy na zawsze. - Eto'o? Za Millą - kręcił głową w Egipcie Prince Ndoki Mukete, któremu wtórowali kibice.

Bo Roger Milla to nie tylko piłkarz, to symbol. W reprezentacji Kamerunu zadebiutował w 1978 roku, w wieku 26 lat. Grał na mundialu w Hiszpanii (1982) i na olimpiadzie w Los Angeles (1984). W 1987 roku zrezygnował z występów w kadrze. Ale trzy lata później, przed mundialem we Włoszech, dostał telefon od prezydenta i wrócił. W mistrzostwach strzelił cztery gole i pokazał światu, jak się tańczy z chorągiewką. To głównie dzięki niemu Kamerun doszedł do ćwierćfinału, w którym po dogrywce przegrał 2:3 z Anglią. Cztery lata później 42-letni Milla został najstarszym strzelcem gola w historii MŚ. Trafił do siatki w meczu z Rosją (1:6). W 2006 roku został wybrany najlepszym piłkarzem Afryki 50-lecia.

Co musi zrobić Eto'o, żeby zrównać się z Milą? Zabłysnąć na mundialu w 2010 roku w RPA.

Kogo uważasz za wybitniejszego piłkarza?
Copyright © Agora SA