Marion Jones skazana na więzienie!

Olimpijska sprinterka Marion Jones została w piatek skazana na pół roku więzienia za składanie fałszywych zeznań w trakcie procesu, w którym była oskarżona o stosowanie dopingu. - Proszę, byście byli tak miłosierni jak tylko może być człowiek - powiedziała łkając lekkoatletka,

Pięciokrotna medalistka olimpijska musi stawić się w więzieniu 11 marca. - Sportowcy mają w społeczeństwie status szczególny. Bawią, inspirują i co najważniejsze, są wzorami - powiedział sędzia Kenneth Karas odczytując wyrok.

Po ogłoszeniu wyroku znajdująca się w Północnej Karolinie usunięto zdjęcia Jones z lekkoatletycznej Galerii Chwały. - Nie wydaje nam się, że powinny tu wisieć - powiedział rzecznik instytucji Steve Kirschner.

Jones została skazana za składanie fałszywych zeznań w aferze laboratorium BALCo, które dostarczało bogatym sportowcom sterydowy THG - niewykrywalną substancję dopingową stworzoną na potrzeby oszustwa sportowego. Przez całe cztery lata od wybuchu afery w 2003 roku Amerykanka zaprzeczała dopingowi, w tym na kilku stronach w autobiografii wydanej w 2004 roku. Robiła to, mimo że w zeznaniach pod przysięgą jej były mąż, kulomiot C.J. Hunter, mówił o tym, jak w Sydney wstrzykiwała sobie doping - pisali o tym dziennikarze w 2006 roku. W 2005 roku wytoczyła proces o zniesławienie najważniejszej postaci w aferze BALCo, właścicielowi Victorowi Conte, który również opowiadał, jak się dopingowała i ile rodzajów dopingu jej dostarczył. W atmosferze oskarżeń nie zakwalifikowała się do reprezentacji USA do startu na 100 metrów w Atenach. Jej start w sztafecie i skoku w dal był nieudany.

6 października Jones przyznała przed sądem, że kłamała i przyznała się do dopingowania się w latach 1999-2001, Międzynarodowy Komitet Olimpijski i Międzynarodowa Federacja Lekkoatletyki odebrały jej wszystkie trofea z tych lat. Składa się na to pięć medali igrzysk w Sydney, w tym trzy złote (100, 200 i sztafeta 4 x 400), brąz za skok w dal i w sztafecie 4 x 100, oraz dwa złote medale mistrzostw świata w Sewilli (1999, 100 m) i Edmonton (2001, 200 m), srebro (Edmonton, 100 m) i brąz (Sewilla, skok w dal).

Copyright © Agora SA