25.06.2011 , aktualizacja: 14.08.2012 10:25
A A A Drukuj
Tomasz Gollob w Kopenhadze w 2011 roku

Tomasz Gollob w Kopenhadze w 2011 roku (Fot. SCANPIX DENMARK REUTERS)

Amerykanin Greg Hancock wygrał GP Wielkiej Brytanii na żużlu. Żaden z Polaków (Tomasz Gollob, Jarosław Hampel, Rune Holta, Janusz Kołodziej) nie zakwalifikował się do półfinału.
Greg Hancock wygrał żużlową Grand Prix Wielkiej Brytanii w Cardiff, piątą eliminację mistrzostw świata. Tomasz Gollob, podobnie jak pozostali Polacy, nie awansował do półfinałów i stracił pozycję lidera w klasyfikacji generalnej na rzecz Amerykanina.

Hancock przed sobotnimi zawodami do prowadzącego w klasyfikacji generalnej Golloba tracił jeden punkt. Teraz ma przewagę nad Polakiem 12 oczek. W finale 41-letni Amerykanin był najszybszy i pozostawił za sobą Duńczyka Nickiego Pedersena i Australijczyka Chrisa Holdera. Wykluczony został natomiast Rosjanin Emil Sajfutdinow.

Po turnieju zasadniczym, oprócz Golloba, odpadli pozostali reprezentanci Polski: Jarosław Hampel, Rune Holta i Janusz Kołodziej.

Gollob od początku miał problemy w Cardiff i po prostych błędach pozwalał się wyprzedzać rywalom, choć dobrze startował. Tego nie można powiedzieć o Hampelu, który zupełnie nie potrafił się odnaleźć na torze w Walii. 13. bieg z udziałem obydwu Polaków był dla nich ostatnią szansą na włączenie się do walki o awans do półfinałów. Gollob po trzech startach miał na koncie cztery punkty, a Hampel zaledwie dwa. Mistrz świata w ostatniej chwili zmienił motocykl, ale nie przyniosło to skutku, bo na metę przyjechał trzeci. Hampel był ostatni.

Dobrze spisywał się natomiast Kołodziej, któremu zabrakło nieco szczęścia, aby awansować do półfinałów. Do 18. biegu przystępował z dorobkiem siedmiu punktów i zajęcie trzeciego miejsca pozwoliłoby mu wystąpić w półfinale. Na starcie dał się wyprzedzić tylko Gollobowi, który miał pięć oczek i również szanse na awans. Ostatecznie wygrał Szwed Andreas Jonsson (Gollob był drugi), a Kołodziej ostatni, za Chrisem Harrisem.

Słaby występ pozbawił prowadzenia w klasyfikacji generalnej Golloba, a Hampela zepchnął z trzeciego na czwarte miejsce. Wyprzedził go Australijczyk Chris Holder.

Kolejna eliminacja GP odbędzie się 30 lipca we włoskim Terenzano.

Finał Były pewne kontrowersje ze startem, Sajfutdinow upadł na pierwszym wirażu i został wykluczony.

W powtórzonym finale wystąpiło więc tylko trzech zawodników. Ostatni przyjechał Holder, który bardzo długo walczył z Pedersenem. Ten drugi zgarnął 4 pkt. Za 6 pkt. - i wygrał - Greg Hancock!

Półfinał 2. Pech Bjerrego, który dotknął taśmy! A więc tylko trzech zawodników - odpadł, zgodnie z przewidywaniami, Zetterstroem. Holder przyjechał przed Pedersenem.

Półfinał 1. Sajfutdinow przed Hancockiem! Dalej Jonsson i Crump.

Bieg 20. Bieg przerwany najpierw z powodu nierównego startu. Następnie Pedersen dotknął siatki, został wykluczony i zastąpił go Woffinden. Aż wreszcie zobaczyliśmy naprawdę niezwykle emocjonujący wyścig, wygrany fantastycznie przez Holdera, za którym przyjechał właśnie Woffinden. Bez punktu - Holta. Jedno oczko Crumpa.

Bieg 19. A teraz Hampel zgarnia pewnie trzy punkty. Dalej Bierre, Zetterstroem i Lindbaeck.

Bieg 18. Kołodziej, niestety, znowu na ostatniej pozycji. Ale ma szansę na awans. A Gollob tylko z dwoma punktami. Wygrał Jonsson, trzeci był Harris i za chwilę może się też jednak okazać, że w półfinale nie będzie żadnego Polaka.

Bieg 17. Sajfutdinow upadł po ataku Lindgrena. Za chwilę zobaczymy powtórkę bez udziału Szweda.

W powtórce Hancock pojechał naprawdę fenomenalnie. Sajfutdinow wywalczył dwa punkty w rywalizacji z Nichollsem.

Bieg 16. Niestety, tym razem Kołodziej bez punktu. Komplet dla Bjerrego, który był lepszy od Crumpa i Lindgrena.

Bieg 15. Na pierwszym okrążeniu klasyfikacja zmieniała się prawie na każdym wirażu, ale po szybkim ustabilizowaniu nic nie działo się już do końca. Zero punktów Holty, zwycięstwo Sajfutdinowa przed Zetterstroemem i Jonssonem.

Bieg 14. Lindbaeck nieźle ruszył, ale co chwilę strasznie podrywało mu motor i w końcu wylądował na ostatniej pozycji. Przed nim przyjechał na metę Harris. A Hancock nie dał się walczącemu o zwycięstwo Pedersenowi.

Bieg 13. Motocykle wymieniane są co chwilę. Gollob zrobił to chyba po raz kolejny. Holder przygotowuje sobie miejsce do startu. Ruszyli. Gollob już po chwili spada na trzecie miejsce. A za nim jest Hampel. I niestety, tak się skończyło. Wygrał Holder przed Nichollsem.

Bieg 12. Fantastyczna akcja Sajfutdinowa, który w niewiarygodny sposób wypchnął na wirażu Crumpa! Niestety, Gollob wyprzedził tylko Lindbaecka.

Bieg 11. I kolejny niezły wyścig. Świetny pokaz Holdera, za którym przyjechał najlepszy dziś Polak, Janusz Kołodziej. Zetterstroem bez punktu, przed nim Hancock.

Bieg 10. Holcie uniosło motocykl po jego błędzie, prawie zahaczył przy okazji Harrisa. Bieg przerwany, Holta wykluczony. W powtórce nie wystąpi też Hampel z powodu defektu motocykla tuż przed startem oryginalnego biegu.

Naprawdę zabawna sytuacja, Harris w ostatniej chwili też wymieniał maszynę. W powtórce wystąpili jednak w końcu obaj zawodnicy i fantastycznie walczyli, ale Harris obronił się przed Lindgrenem.

Bieg 9. Kolejny bardzo emocjonujący bieg. Pedersen dojechał na metę pierwszy. Drugi był Nicholls, ale ostatecznie spadł na ostatnią pozycję. 2 pkt. Bierrego, 1 pkt. Jonssona.

Bieg 8. Hancock dość pewnie pokonał Jonssona. A Hampel wywalczył tylko punkt, wygrywając jedynie z Crumpem.

Bieg 7. Tomasz Gollob nie jest zadowolony. Bardzo słaby występ, bo zero punktów. Był to jednak najbardziej zacięty wyścig. do tej pory. Wygrał Zetterstroem przed Pedersenem i Lindgrenem.

Bieg 6. Dość nudny, wygrany przez Bjerrego. Za nim Sajfutdinow i Holder. Bez punktu skończył Chris Harris.

Bieg 5. Kolejny świetny bieg Kołodzieja, który zgarnia komplet punktów! Za nim Nicholls, dalej Holta, a ostatni Lindbaeck.

Bieg 4. Lindbaeck dowiózł do mety trzy punkty, choć Jonsson czaił się za jego plecami. Przedostatni był Lindgren, bez punktów Holden.

Bieg 3. Pedersen nie musiał się obawiać, za to walka toczyła się za jego plecami. Hampel dał się wyprzedzić Kołodziejowi! Sajfutdinow zameldował się na mecie ostatni.

Bieg 2. Gollob musiał na początku trochę opierać się atakującemu Hancockowi, ale udało się go zablokować. Komplet punktów Polaka! Jeden punkt dla Bjerrego, Holta przyjeżdża na metę ostatni.

Bieg 1. Bieg wygrał Crump przed Zetterstroemem. Za nimi Harris i na szarym końcu Nicholls.

18:05 Prowadzący w klasyfikacji generalnej Tomasz Gollob już w drugim biegu Grand Prix Wielkiej Brytanii zmierzy się z Amerykaninem Gregiem Hancockiem, który traci do Polaka tylko jeden punkt. Zawody powinny rozpocząć się już za kilka minut.