Nieznane polskie sukcesy z ostatnich kilku lat

Reprezentacja Polski w hokeju halowym zdobyła srebrny medal w mistrzostwach świata. To już trzecie wicemistrzostwo świata z rzędu Polaków. Tego rodzaju odmianą hokeja mało kto się u nas interesuje i tylko mieszkańcy Wielkopolski, gdzie działa najwięcej hokejowych klubów, mają świadomość, jak dobrzy są Polacy.
Takich polskich sukcesów w ostatnich latach mieliśmy kilka.

Polska srebrna drużyna

Mistrzostwa w tej odmianie hokeja na trawie odbywają się co cztery lata od 2003 r. Za każdym razem w finale grają Niemcy z Polakami. W pierwszych mistrzostwach nasi zachodni sąsiedzi wygrali 7:1 (w Lipsku), cztery lata później 4:1 (w Wiedniu) i teraz 3:2 po dogrywce. W tej odmianie hokeja Polacy zdobywali także medale Mistrzostw Europy (ostatnio srebro w 2005 r.)

Sebastian Janikowski drugi w NFL

Polski kopacz od jedenastu sezonów gra w najbogatszej lidze świata. Oczywiście nie jest tam postacią pierwszoplanową, ale wszystkim tym, którzy lekceważą jego osiągnięcia, należy uświadomić, że akurat pozycja, na której gra Polak wymaga od zawodnika niemal stuprocentowej skuteczności. Kicker zespołu NFL nie może mieć słabszych meczów. Jeśli takie zdarzą mu się kilka razy w sezonie żegna się z pracą.

W tym roku Janikowski był drugi pod względem liczby zdobytych punktów (142) w całej NFL. Pierwsze miejsce przegrał o punkt.

Złoty medal drużyny w racketlonie

W 2009 r. Polska odnotowała duży sportowy sukces, o którym, niestety, mało kto się dowiedział. Drużyna racketlona zdobyła mistrzostwo świata.
Racketlon to wielobój - zawodnicy muszą zmierzyć się w czterech dyscyplinach, które łączy jedno - rakiety. Zaczynamy od najlżejszej rakietki, kończymy na najcięższej - czyli od ping-ponga przez badminton, squash po tenis ziemny. W każdym z tych sportów zawodnicy rozgrywają po jednym secie (do 21) według reguł danej dyscypliny. Po rozegraniu czterech setów sumuje się punkty - wygrywa ten, który zdobył ich najwięcej. Jeśli jest remis, po czterech setach decyduje tzw. złoty punkt w tenisie - przy rozgrywaniu tej ostatniej piłki nie obowiązuje jednak zasada podwójnego serwisu (czyli już pierwsze zepsute podanie przesądza o porażce serwującego). Wszystkie "areny" tego wieloboju muszą znajdować się w pobliżu. Według regulaminu przerwa między setami nie może być dłuższa niż 3 minuty, kolejne 3 można poświęcić na rozgrzewkę, aby przestawić się na kolejny sport.
Skład mistrzów świata: Krzysztof Samonek, Rafał Rykowski, Norbert Stolicki, Marek Wojnarski (na zdjęciu), Robert Wyszyński, Marta Jeż (mistrzyni świata juniorek).

Tadeusz Błażusiak - mistrz świata w Endurocrossie

Tadeusz Błażusiak to polski motocyklista, który robi karierę w jeździe enduro i endurocorossie. Polak, który rozpoczął karierę od startów w trialu, ma na swoim koncie tytuł mistrza i wicemistrza świata w halowym endurocrossie (w skrócie to wyścigi motocyklowe z przeszkodami). Wygrywał także prestiżowe zawody terenowe w ekstremalnej jeździe motocyklem w górskim terenie - Red Bull Hare Scramble na górze Erzberg w Austrii.

Karolina Michalczuk mistrzyni świata w boksie

Polka ma na swoim koncie trzy medale mistrzostw świata. W 2006 r. była wicemistrzynią świata, w 2008 r. mistrzynią, a w ubiegłym roku zdobyła brąz, przegrywając w półfinale z późniejszą złotą medalistką - Jeleną Sawieliewą. Do tej pory Polka występowała w kategorii do 54 kg. W tym roku będzie startować w niższej wadze (do 51 kg), by zakwalifikować się do igrzysk olimpijskich w Londynie.

Daniel Grabowski - najsilniejszy człowiek świata

Daniel Grabowski został w 2010 najsilniejszym człowiekiem świata, triumfując w kategorii superciężkiej podczas MŚ w RPA. W trójboju siłowym (przysiad ze sztangą, wyciskanie na ławeczce, martwy ciąg) udźwignął w sumie 1072,5 kg.