Książęta walczą o medale - sportowe pasje koronowanych głów

Książę Walii William jest fanem rugby, ale ma na swoim koncie występy w reprezentacji Szkocji w całkiem innej grze. Jego ojciec namiętnie gra w polo, tak samo dziadek. Miłość do koni mają zaszczepioną także książęta ze Półwyspu Arabskiego. Oto mały przegląd prawdziwych sportowych pasji koronowanych głów.

Harry gra w polo i spada z konia


Uprawianie polo ma długi tradycje w brytyjskiej rodzinie królewskiej. Kontynuuje je książę Harry. Uważany jest za świetnego gracza (na pewno lepszego niż William), ale zdarzają się mu też wypadki. Jak podczas zawodów Veuve Clicquot Polo Classic w Nowym Jorku.

Najlepszy gracz w rodzinie królewskiej

Najlepszym graczem w polo w brytyjskiej rodzinie królewskiej jest książę Filip - mąż królowej Elżbiety. Kilkadziesiąt lat temu, gdy z powodu swej pasji grał w Argentynie dziennikarze spytali go o brytyjsko-argentyński konflikt o Falklandy (wyspy u wybrzeża Ameryki Południowej). Postawiony w niezręcznej sytuacji książę Filip odpowiedział. - Chętnie je oddam za braci Heguy (znakomitych graczy w polo).

Książe Karol Książe Karol GETTY IMAGES/Getty Images

Książe Karol i jego kontuzje

Od młodzieńczych lat namiętnym graczem w polo jest książę Karol. Do 1992 r. (miał wtedy 44 lata), grał w turniejach z zawodowcami. Potem już tylko w meczach charytatywnych. Dwa razy odniósł poważne kontuzje. W 1990 r. złamał rękę, a w 2001 po upadku z konia na krótko stracił przytomność.

Wszechstronna wnuczka królowej Elżbiety

Zara Phillips jest wnuczką królowej Elżbiety II. W kwestii sukcesji po obecnie panującej monarchini zajmuje dwunaste miejsce. Jej sportową pasją jest jeździectwo. Startuje we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. W 2006 r. została mistrzynią świata. Dwa razy miała reprezentować Wielką Brytanię w igrzyskach olimpijskich (w 2004 i 2008), ale za każdym razem jej koń (Toytown) doznawał kontuzji i była wycofywana z ekipy.

Złoto i srebro dla arabskich książąt

W igrzyskach azjatyckich 2006 całe podium w wyścigu terenowym jeźdźców zajęli książęta. Wygrał syn władcy Dubaju - Rashid bin Mohammed Al Maktoum. Srebro zdobył Sheikh Nasser bin Hamad Al Khalifa, syn króla Bahrajnu.

Maitha Mohammed Ra Al-Maktoum Maitha Mohammed Ra Al-Maktoum GETTY IMAGES FOR DAGOC/Jamie Squire

Córka monarchy uwielbia karate

Mohammed bin Rashid Al Maktoum, władca Dubaju, pozuje do zdjęcie za swoją córką - Maithą bint Mohammed bin Rashid Al Maktoum podczas igrzysk azjatyckich w Katarze w 2006 r. Maitha zdobyła w tych zawodach srebrny medal w wadze powyżej 60 kg w karate.

Książe Albert i bobsleje

Książę Monako Albert II pod swoim rodowym nazwiskiem Grimaldi startował w zimowych igrzyskach olimpijskich do 1988 r. (Calgary) do 2002 (Salt Lake City). Zawsze w bobslejach. W debiucie prowadzona przez niego dwójka zajęła 25. miejsce. W 2002 r. w konkurencji czwórek był 28.

Król Harald zdobywa medale

Obecnie panujący w Norwegii Harald V ma na swoim koncie trzy występy w igrzyskach olimpijskich w żeglarstwie. Do tej pory jest aktywnym żeglarzem. Pięć lat temu (w wieku 68 lat) zdobył mistrzostwo Europy w regatach pełnomorskich. W 1987 r. (w wieku 50 lat) był mistrzem świata. W tym roku wygrał regaty Baltic Cup. Jego ojciec był złotym medalistą olimpijskim w żeglarstwie. Na zdjęciu król Harald V podczas igrzysk olimpijskich w Vancouver.

Książe Felipe, następca tronu w Hiszpanii

Miłośnikiem żeglarstwa jest też książę Felipe, następca tronu w Hiszpanii. W igrzyskach olimpijskich wystąpił w 1992 r. w Barcelonie w klasie Soling jego załoga zajęła 6. miejsce. Ciągle jest aktywnym żeglarzem. Ostatnio wziął udział w Regatach o Puchar Króla.

Na zdjęciu książę Felipe z żoną i córeczkami na spotkaniu z mistrzami świata w piłce nożnej.

Książe Frederik Książe Frederik GETTY IMAGES/Brendon Thorne

Książę Fryderyk sprawdza się na morzu

Również następca tronu w Danii - książę Fryderyk (42 lata) jest zapamiętanym żeglarzem. Też ma na koncie starty w mistrzostwach Europy i świata, ale na razie bez medalowych sukcesów.

William gra w piłkę wodną

Książę William znany jest ze swoich zamiłowań do sportu. Kibicuje reprezentacji Anglii, Szkocji i Walii w rugby, piłce nożnej itd. Sam gra w polo, ale w mistrzowskiej rywalizacji wystąpił w piłce wodnej. Reprezentował Szkocję na mistrzostwach Narodów Celtyckich w 2004 r. Jego zespół przegrał oba mecze z Walią i Irlandią.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.