Sport.pl

F1. Button: Team orders mogą skrócić moją karierę

Mistrz świata Jenson Button ostrzega, że jeżeli zakazane obecnie team orders staną się dozwolone w wyścigach Formuły 1, to może zdecydować o skróceniu swojej kariery. - To będzie dziwne. To zmieni Formułę 1 i moje patrzenie na sport - powiedział kierowca McLarena.
Temat team orders zdominował rozmowy w padoku podczas weekendu F1 na torze Monza, który rozpoczęły dzisiejsze treningi. Dyskusje są następstwem wyroku, jaki wydała FIA w sprawie sytuacji z GP Niemiec. Felipe Massa jadąc na pierwszej pozycji przepuścił na polecenie szefów zespołu swojego kolegę z Ferrari Fernando Alonso, który ma większe szanse na miejsce na podium w klasyfikacji generalnej. Włoski zespół został ukarany karą wysokości 100 000 dolarów, ale nie wyciągnięto wobec niego  poważniejszych konsekwencji. Dodatkowo FIA zapowiedziała, że przyjrzy się jeszcze raz zasadzie zakazującej team orders, obowiązującej w F1 od 2002 roku.

Button sróci karierę?

- Nie rozumiem tego, naprawdę. Odkąd jeżdżę w Formule 1 team orders nie pomagały i nie przeszkadzały mi - powiedział Button. - Stosowanie team orders nie jest w interesie zespołów, bo chcą mieć dwóch konkurujących kierowców, i dobrą atmosferę pomiędzy nimi i w zespole - dodał.

- Nie wiem czy kiedykolwiek do tego dojdzie, ale jeżeli zmienią się zasady, to będzie dziwne. To zmieni Formułę 1. Jeśli chcemy oglądać dobre wyścigi, to obecne zasady są najlepsze. Nie powinniśmy mieć team orders - stwierdził ostro Button.

- Będę jeździł w F1 w kolejnym sezonie i dalej, ale zmieni się moje patrzenie na sport, jeżeli zasady się zmienią. To zdecydowanie może skrócić moją karierę w Formule 1 - przyznał kierowca McLarena.

Kubica z ósmym czasem na drugim treningu przed GP Włoch »


Więcej o: