MŚ 2010. Niemcy zatrzymali napastników, nie udało im się z obrońcą. Hiszpania w finale z Holandią!

Niemcy - Hiszpania 0:1. W tym meczu wszystko wróciło do futbolowej normy. Hiszpania - choć przez cały turniej grała brzydko - tym razem zachwyciła błyskotliwością. Niemcy - na mundialu imponujący wielością rozwiązań w ataku - skupili się na powstrzymywaniu hiszpańskich napastników. I udało im się. Tylko, że w 73 minucie gola zdobył nieupilnowany obrońca - Carles Puyol.
1
Hiszpania na MŚ 2010. Statystyki wszystkich meczów »

Faworytem tego spotkania byli chyba Niemcy. Choć dwa lata temu Hiszpania była lepsza w finale Euro 2008 (1:0), to teraz naprzeciwko niej stanęła zupełnie inna drużyna. Zespół, w którym o rozgrywaniu piłki decyduje tercet Khedira-Ozil-Schweinsteiger, który trener Joachim Loew bez niepotrzebnego krygowania się nazwał lepszym od mistrzów Europy.

O Niemcach na tym mundialu mówiło się, że grają jak Hiszpania - efektownie, szybko i z dużą ilością goli po ładnych, kombinacyjnych akcjach. Na styl Hiszpanii się narzekało. Mistrzowie Europy strzelili przed tym meczem tylko sześć goli. Ich rywale aż trzynaście.

Trener Vicente del Bosque...

... wreszcie jednak zdecydował się na wymianę najsłabszego ogniwa drużyny. Na ławce usiadł Fernando Torres. Strzelec zwycięskiego gola w finale sprzed dwóch lat w RPA zawiódł. Nie zdobył gola, a w czterech meczach strzelał celnie tylko dwa razy. Od pierwszej minuty zagrał Pedro Rodriguez i to Hiszpania dominowała na boisku. Już w 7 minucie David Villa był w sytuacji sam na sam z Michaelem Neuerem. Trafił jednak prosto w jego nogi.

Niemcy wydawali się zaskoczeni grą Hiszpanów, którzy atakowali ich już przy wyprowadzaniu piłki. Bardzo brakowało zawieszonego za kartki Thomasa Mullera. To on napędzał akcje ofensywne w poprzednich meczach i to prawą stroną, na której grał, najczęściej przebiegały ataki.

Brak Torresa oznaczał zmianę ustawienia Hiszpanii. W środku ataku zagrał Villa wspomagany ze skrzydeł przez Pedro i Andresa Iniestę. Hiszpanie z łatwością wymieniali podania na niemieckiej połowie, często w ostatniej chwili ich strzały były blokowane przez obrońców. Niemcy dopiero po dwudziestu minutach spróbowali kontrować, ale nie stworzyli zagrożenia dla bramki Ikera Casillasa. Najbliżej było tuż przed przerwą, gdy Mesut Ozil padł w polu karnym po starciu z Sergio Ramosem. Sędzia zdecydował, że faulu nie było.

Przewagę Hiszpanów rzadko przerywały kontry Niemców. Były groźne, ale nieliczne. W 68 minucie Kroos, który zmienił Trochowskiego powinien zdobyć gola, ale w będąc sam przed bramką trafił prosto w Casillasa. Niemcy byli zaskakująco nieporadni w ataku. Nie funkcjonowały skrzydła. Boczni obrońcy Philipp Lahm i Jerome Boateng rzadko włączali się do akcji ofensywnych. Ten drugi tuż po przerwie został zmieniony przez Marcela Jansena, który jednak nic nie wniósł do gry.

Na ich tle Hiszpanie imponowali pomysłami

Zwykle próbowali dostać się pod pole karne krótkimi podaniami, ale często też grali na skrzydła. Prawy obrońca Sergio Ramos niewiele rzadziej niż we własnym, był w okolicach pola karnego rywali. Świetnie w niemieckiej bramce spisywał się jednak Neuer. Bronił strzały z dystansu Pedro i Xabiego Alonso. Jednak w 58 minucie tylko niedokładności rywali może zawdzięczać, że nie puścił gola. Iniesta po dynamicznej akcji zbyt mocno podął przed pustą bramkę do Villi.

Gola dał Hiszpanom obrońca. W 73 minucie po rzucie rożnym wybijanym przez Xaviego najwyżej w niemieckim polu karnym wyskoczył Carles Puyol. Neuer był bez szans.

Niemcy rzucili się do ataku. trener Loew wprowadził na boisko kolejnego napastnika Mario Gomeza. Ale to Hiszpania mogła prowadzić wyżej. Pedro Rodriguez zamiast strzelać wdał się w drybling z jedynym obrońcą, który pobiegł za szarżującym piłkarzem Barcelony i stracił piłkę. Również Fernando Torres, który w końcówce wszedł na boisko, był nieskuteczny pod bramką.

W niedzielnym finale Hiszpania zmierzy się z Holandią. Niemcy dzień wcześniej w meczu o trzecie miejsce zagrają z Urugwajem.