Alpejski PŚ. Nef najlepsza w gigancie

Szwajcarka Sonja Nef zdobyła w sobotę małą "Kryształową Kulę" w alpejskim slalomie gigancie, wygrywając w austriackim Altenmarkt-Zauchensee ostatnie zawody Pucharu Świata w tej konkurencji.

Nef uzyskała łączny wynik dwóch przejazdów 2.42,96 i wyprzedziła o 0,84 s Szwedkę Anne Ottoson oraz o 1,53 Finkę Tanję Poutiainen. Taka sama kolejność na trzech pierwszych miejscach była po pierwszym przejeździe.

29-letnia Szwajcarka ma na koncie tytuł mistrzyni świata w gigancie zdobyty w 2001 roku w Sankt Anton oraz brązowy medal olimpijski wywalczony w lutym na igrzyskach w Salt Lake City.

W walce o małą "Kryształową Kulę" w Altenmarkt-Zauchensee mogła jej zagrozić tylko Austriaczka Michaela Dorfmeister, triumfatorka klasyfikacji generalnej PŚ w tym sezonie.

Przed sobotnimi zawodami Dorfmeister traciła do Nef tylko 20 punktów, jednak zajęła w nich dopiero szóstą pozycję. Ostatecznie Szwajcarka zakończyła rywalizację z dorobkiem 574 pkt, podczas gdy Austriaczka zdobyła ich 494.

Nadzieje chorwackich kibiców, którzy godzinę wcześniej oklaskiwali triumf w slalomie Ivicy Kostelica, zawiodła jego młodsza siostra - Janica. Ubiegłoroczna triumfatorka klasyfikacji generalnej PŚ zajęła ósmą pozycję, ex aequo z Birgit Heeb-Batliner z Lichtensteinu.

Przed dwoma tygodniami Kostelic zdobyła tytuł mistrzyni olimpijskiej w slalomie gigancie, zdobywając swój czwarty - w tym trzeci złoty - krążek na igrzyskach w Salt Lake City. W stolicy stanu Utah triumfowała także w kombinacji i slalomie oraz zajęła drugie miejsce w supergigancie, stając się pierwszą alpejką, która cztery razy stanęła na podium ZIO.

W sobotę 20-letnią Chorwatkę wyprzedziła m.in. srebrna medalistka z Salt Lake City w supergigancie, Szwedka Anja Paerson, która była siódma.