17. kolejka I ligi. Polonia wygrała z Odrą, Wisła z Ruchem

W jedynym niedzielnym meczu lider Wisła Kraków pokonała Ruch Chorzów 2:1, ale zwycięskiego gola zdobyła dopiero w 91 minucie z rzutu karnego.

Ruch zagrał w Krakowie bardzo odważnie i piłkarze gości mieli sporo świetnych sytuacji do strzelenia gola. Wiele z nich zmarnował Mariusz Śrutwa. Ruch pierwszy strzelił też gola - w 27 minucie Krzysztof Bizacki strzałem głową z kilkunastu metrów pokonał spóźnionego bramkarza Wisły.

W końcówce I połowy wyrównanie uzyskał pięknym strzałem głową Maciej Żurawski.

W końcówce meczu obie drużyny próbowały strzelić zwycięskiego gola. W 90 minucie w zamieszaniu przed bramką Ruchu przewrócił się napastnik Wisły Igor Sypniewski. Sędzia uznał, że był przytrzymywany przez stopera Ruchu i bez wahania podyktował rzut karny. Piłkarze Ruchu omal nie pobili sędziego, ale protesty nic nie pomogły. Żurawski pewnie strzelił nie dopuszczając do niespodzianki w Krakowie, jaką byłby remis.

W najciekawszym sobotnim meczu Polonia Warszawa wygrała niespodziewanie na wyjeździe z Odrą Wodzisław 2:0.

W Wodzisławiu od pierwszych minut atakowali gospodarze. Przez całe spotkanie mieli zdecydowaną przewagę, grali jednak za wolno i niedokładnie. Nie dochodzili do pozycji strzeleckich. Goście ograniczali się do kontrataków i ich taktyka okazała się bardzo skuteczna. W pierwszej połowie Mariusz Malinowski, a Bartosz Tarachulski trafili do siatki bramki Odry.

W grupie spadkowej do niecodziennych emocji doszło w Olsztynie. Stomil do przerwy przegrywał z Zagłębiem 0:2, jednak w drugiej połowie gospodarze zdołali wyrównać na 2:2. Stomil strzelił dwie bramki w ciągu czterech minut. Pięć minut przed końcem spotkanie Zagłębie miało wymarzoną okazję do zapewnienia sobie zwycięstwa - rzut karny. Jednak Grzybowski nie wykorzystał jedenastki, lepszy był bramkarz Stomilu - Wyłupski. Czy ktoś mógł przewidzieć takie emocje?

Bohaterem spotkania we Wrocławiu był piłkarz RKS Radomsko Sławomir Wojciechowski, który strzelił pierwszą bramkę dla gości w meczu ze Śląskiem. Były piłkarz Bayernu Monachium bardzo mocno strzelił z ok. 30 metrów, a pół górna piłka wylądowała w rogu bramki Pyskatego. W bramce Radomska zagrał Adam Matysek.

Emocji nie zabrakło także w Grodzisku Wielkopolskim, gdzie Groclin przegrał niespodziewanie z Górnikiem Zabrze 2:3. Dwa gole padły w tym meczu w ostatnich dwóch minutach. Najpierw Kłosiński doprowadził do wyrównania, a potem Wróbel strzelił bramkę, dającą zwycięstwo Górnikowi. To była druga bramka Wróbla w tym meczu. Pierwsza padła po kuriozalnym błędzie bramkarza Groclinu - Przyrowskiego. Zawodnik gospodarzy wybijając piłkę trafił nią napastnika gości Kompałę, ten opanował piłkę, wycofał do Wróbla, który nie miał problemów z trafieniem do siatki. Przyrowski ledwie zdążył wrócić do bramki.

GRUPA MISTRZOWSKA:

Wisła Kraków - Ruch Chorzów 2:1 (1:1).

Bramki: dla Wisły - Maciej Żurawski - dwie (43-głową, 90-karny), dla Ruchu - Krzysztof Bizacki (27-głową). Żółte kartki: Krzysztof Bizacki, Bartłomiej Jamróz, Marek Wleciałowski (Ruch). Sędziował Marek Mikołajewski (Ciechanów). Widzów 9000.

Odra Wodzisław - Polonia Warszawa 0:2 (0:1).

Bramki: Mariusz Malinowski (35), Bartosz Tarachulski (66). Żółte kartki: Dariusz Dudek, Marcin Malinowski (Odra), Bartosz Tarachulski (Polonia). Sędziował Grzegorz Kasperkowicz (Poznań). Widzów 3000.

GKS Katowice - Pogoń Szczecin 1:0 (1:0).

Bramka: Krzysztof Gajtkowski (26). Żółte kartki: Marek Świerczewski, Jacek Wysocki (GKS), Jacek Bednarz, Maciej Stolarczyk, Paweł Drumlak, Robert Dymkowski (Pogoń). Czerwona kartka: Maciej Stolarczyk (86 min za drugą żółtą). Sędziował Piotr Wieczerzak (Kraków). Widzów 4500.

Legia Warszawa - Amica Wronki 3:2 (0:1).

Bramki: dla Legii - Jacek Magiera (65), Sylwester Czereszewski (79), Cezary Kucharski (89), dla Amiki - Marek Zieńczuk (34), Jacek Dembiński (87). Żółte kartki: Maciej Murawski, Sebastian Nowak (Legia), Piotr Mosór (Amica). Sędziował Tomasz Mikulski (Lublin). Widzów 6500.

Grupa spadkowa:

Stomil Olsztyn - Zagłębie Lubin 2:2 (0:2).

Bramki: dla Stomilu - Abel Salami (65), Dariusz Preis (69), dla Zagłębia - Grzegorz Niciński (11), Ireneusz Kowalski (23). Żółte kartki: Łukasz Kościuczuk (Stomil), Jarosław Krzyżanowski, Jacek Manuszewski, Zbigniew Grzybowski (Zagłębie). Sędziował Krzysztof Zdunek (Łódź). Widzów 5000.

Groclin Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski - Górnik Zabrze 2:3 (0:1).

Bramki: dla Groclinu - Dariusz Jackiewicz (75-karny), Krzysztof Kłosiński (88), dla Górnika - Stanisław Wróbel - dwie (69, 89), Piotr Gierczak (41). Żółte kartki: Marcin Łukaszewski (Groclin), Grzegorz Lekki, Paweł Pęczak, Michał Probierz, Adam Kompała, Piotr Gierczak (Górnik). Sędziował Grzegorz Gilewski (Radom). Widzów ok. 3 tys.

Śląsk Wrocław - RKS Radomsko 1:2 (0:0).

Bramki: dla Śląska - Piotr Jawny (68), dla RKS - Sławomir Wojciechowski (62), Marcin Bojarski (78). Żółte kartki: Dariusz Filipczak (Śląsk), Jacek Trzeciak (RKS). Sędziował Mirosław Ryszka (Warszawa). Widzów 6000.

Widzew Łódź - KSZO Ostrowiec 2:0 (1:0)

Bramki: Arkadiusz Bąk (31., z podania Marcina Zająca), Damian Seweryn (61., bez asysty). Żółte Kartki: Mariusz Gostyński (Widzew), Bąk (Widzew), Rafal Lasocki (KSZO), Gąsior (KSZO). Sędziował Zbigniew Marczyk (Piła). Widzów 8000.

1. Zagłębie Lubin 3 5-4 14

2. Górnik Zabrze 3 4-2 13

3. RKS Radomsko 3 4-3 13

4. Widzew Łódź 3 5-3 11

5. KSZO Ostrowiec 3 2-4 10

6. Śląsk Wrocław 3 3-5 10

7. Groclin Dyskobolia 3 3-5 9

8. Stomil Olsztyn 3 2-2 8