Koszykarskie ligi europejskie: Szewczyk najlepszy z Polaków

Szymon Szewczyk (Air Avellino) miał 15 punktów i 11 zbiórek w wygranym 88:77 meczu 1. kolejki Serie A ze Scavolini Pesaro. Filip Dylewicz (Avellino) rzucił trzy punkty i miał trzy zbiórki.

27-letni Szewczyk wyszedł w pierwszej piątce zespołu z Avellino i grał przez 33 minuty - najwięcej w całym zespole. Reprezentant Polski miał 6/11 z gry i 2/2 z wolnych. Z 11 zbiórek osiem miał w obronie.

Dylewicz grał przez 17 minut i raz trafił za trzy punkty.

W Serie A zadebiutował w niedzielę także Łukasz Koszarek. Jego Pepsi Caserta pokonała Angelico Biella 77:68. Reprezentacyjny rozgrywający zdobył dwa punkty z rzutów wolnych i miał jedną asystę w ciągu 12 minut gry.

W weekend rozgrywki zainaugurowała też najlepsza w Europie hiszpańska ACB. Jedyny reprezentant Polski w tej lidze, Michał Ignerski, wyszedł w pierwszej piątce swojego nowego zespołu Lagun Aro GBC, grał przez 20 minut, ale zdobył tylko dwa punkty. Miał 1/6 z gry, dwie zbiórki w obronie, trzy razy faulował. Lagun Aro przegrało z Suzuki Manresa 77:80. W środę zespół Ignerskiego gra w Madrycie z Realem. Transmisja w Polsacie Sport Extra od 20.25.

W lidze adriatyckiej zadebiutował Paweł Kikowski, który był w szerokiej kadrze reprezentacji przed EuroBasketem. W wyjazdowym spotkaniu z KK Zadar jego Olimpija Lublana przegrała 59:79. Kikowski zagrał przez cztery minuty, ale nie zapisał się w statystykach.

W czwartek Olimpija rozegra pierwszy mecz w Eurolidze - rywalem słoweńskiej ekipy będzie Maccabi Tel Awiw, w którym gra Maciej Lampe. Transmisja w Canal+ Sport od 19.55.