Sport.pl

"Złote kolce" dla Moniki Pyrek i Szymona Ziółkowskiego

Monika Pyrek (Lechia Gdańsk) i Szymon Ziółkowski (AZS Poznań) zostali zwycięzcami 32. edycji rankingu redakcji "Sportu" i PZLA na najlepsze lekkoatletki i najlepszych lekkoatletów roku 2001 - "Złote kolce".
Szymon Ziółkowski zdobył w minionym sezonie tytuł mistrza świata w rzucie młotem, triumfował w Pucharze Europy, 4-krotnie poprawiając rekord Polski (ostatni - 83,38 m).

Monika Pyrek - brązowa medalistka mistrzostw świata w skoku o tyczce, ma na swoim koncie pięć rekordów Polski, z których ostatni - 4,61 m - przez 8 dni był rekordem Europy.

Do klasyfikacji challenge'u liczą się punkty, jakie przyznawane są lekkoatletom i lekkoatletkom za czołowe miejsca w różnych imprezach międzynarodowych i krajowych oraz za wartościowe wyniki. Uroczyste podsumowanie 32. rankingu "Złote kolce" wraz z wręczeniem nagród odbędzie się w sobotę podczas otwarcia halowych mistrzostw Polski w lekkiej atletyce w Spale.



Czołówki rankingu "Złote kolce" za 2001 rok

mężczyźni

1. Szymon Ziółkowski (AZS Poznań) 1240 pkt

2. Robert Korzeniowski (Wawel Kraków) 960

3. Paweł Czapiewski (Lubusz Słubice) 830

4. Robert Maćkowiak (Śląsk Wrocław) 590

5. Piotr Haczek (Skra Warszawa) 513

6. Piotr Rysiukiewicz (Śląsk Wrocław) 478

7. Marcin Urbaś (AZS AWF Kraków) 419

8. Grzegorz Sposób (AZS Lublin) 385

9. Grzegorz Marciniszyn (Skra Warszawa) 375

10. Adam Kolasa (Lechia Gdańsk) 360



kobiety

1. Monika Pyrek (Lechia Gdańsk) 1045 pkt

2. Kamila Skolimowska (Warszawianka) 970

3. Małgorzata Pskit (Skra Warszawa) 536

4. Aneta Lemiesz (Warszawianka) 528

5. Krystyna Zabawska (Podlasie Białystok) 525

6. Lidia Chojecka (Pogoń Polmos Siedlce) 500

7. Liliana Zagacka (Skra Warszawa) 495

8. Justyna Bąk (Skra Warszawa) 415

9. Aleksandra Pielużek (Skra Warszawa) 408

10. Anna Zagórska (AZS AWF Wrocław) 378



Triumfatorzy 32. edycji "Złotych kolców"

1970 - Teresa Sukniewicz i Henryk Szordykowski

1971 - Irena Szewińska i Władysław Komar

1972 - Szewińska i Komar

1973 - Szewińska i Bronisław Malinowski

1974 - Szewińska i Malinowski

1975 - Szewińska i Władysław Kozakiewicz

1976 - Szewińska i Jacek Wszoła

1977 - Szewińska i Kozakiewicz

1978 - Grażyna Rabsztyn i Jan Ornoch

1979 - Rabsztyn i Marian Woronin

1980 - Rabsztyn i Kozakiewicz

1981 - Małgorzata Nowakowa i Bogusław Mamiński

1982 - Lucyna Kałkowa i Janusz Trzepizur

1983 - Kałkowa i Zdzisław Hoffmann

1984 - Kałkowa i Bogusław Mamiński

1985 - Genowefa Błaszakowa i Woronin

1986 - Ewa Kasprzyk i Krzysztof Krawczyk

1987 - Kasprzyk i Woronin

1988 - Agata Karczmarek i Zdzisław Szlapkin

1989 - Małgorzata Rydz i Tomasz Nagórka

1990 - Wanda Panfil i Robert Korzeniowski

1991 - Panfil i Artur Partyka

1992 - Rydz i Partyka

1993 - Urszula Włodarczyk i Partyka

1994 - Włodarczyk i Partyka

1995 - Małgorzata Sobańska i Partyka

1996 - Włodarczyk i Korzeniowski

1997 - Włodarczyk i Korzeniowski

1998 - Włodarczyk i Partyka

1999 - Krystyna Zabawska i Marcin Urbaś

2000 - Kamila Skolimowska i Korzeniowski

2001 - Monika Pyrek i Szymon Ziółkowski