EuroBasket 2009. Litwa pokonała mistrzów świata!

Grupowy rywal Polaków - Litwa pokonała w Wilnie Hiszpanię 94:72. To pierwsza porażka sparingowa mistrzów świata od 33 meczów.

Hiszpanie wygrali 33 ostatnie sparingi, w tym roku wygrali ich siedem - w sierpniu w Sewilli Litwę pokonali aż 100:74. Ale w rewanżu w czwartek w Wilnie zbyt wiele do powiedzenia nie mieli i po raz pierwszy od czterech lat w meczu towarzyskim przegrali. I to wysoko.

Hiszpanie w tym roku sparingi grali tylko we własnych halach. W Wilnie po raz pierwszy nie mieli za sobą publiczności, rzucali na nieznane sobie kosze i było widać, że w takiej sytuacji nie czują się komfortowo.

Gospodarze od początku bardzo dobrze rzucali z dystansu - w całym meczu trafili 14 rzutów zza linii 6,25 m. Hiszpanie trójki trafili dwie. Mistrzowie świata grali bez zaangażowania, słabo bronili, a Litwini każdy błąd defensywy bezlitośnie wykorzystywali i szybko powiększali przewagę. W drugiej kwarcie mieli już 12 punktów zaliczki, ale po dobrym fragmencie gry w obronie Hiszpanie odrobili straty i doprowadzili do remisu. W drugiej połowie Litwini kontynuowali swoją kanonadę z dystansu, twardo bronili, a ich przewaga systematycznie rosła. W trzeciej kwarcie było to już 16 punktów (61:45), a na pięć minut przed końcem meczu 20 (87:67). Ostatecznie grupowi rywale Polaków wygrali 94:72.

Grę Litwinów dobrze prowadził Tomas Delninkaitis - niesamowicie skuteczny z dystansu, a pod koszem lekcję hiszpańskim środkowym dali bracia Ławrynowicze. Tylko Marc Gasol umiał przebić się przez litewski mur.

- Tak koszmarnie nasza kadra nie zagrała od bardzo dawna. Brakowało jej charakteru, ale dobrze, że ta porażka przyszła teraz, a nie w poniedziałek w meczu o stawkę na EuroBaskecie - napisała w pomeczowej relacji Marca.

W Wilnie Hiszpanie zagrali bez środkowego Los Angeles Lakers Pau Gasola, który leczy jeszcze kontuzjowany palec oraz bez Rudy'ego Fernandeza, który na jednym z ostatnich treningów naciągnął mięsień w nodze i najprawdopodobniej w pierwszym meczu EuroBasketu z Serbią nie zagra.

Litwini na EuroBaskecie zagrają w grupie z Polską, Turcją i Bułgarią. Hiszpanie zmierzą się z Serbami, Słoweńcami i Brytyjczykami.

Litwa - Hiszpania 94:72. Kwarty: 23:18, 23:22, 26:19, 22:23. Litwa: Kleiza 19, K. Ławrynowicz 10, Lukauskis 5, Jomantas 5, Javtokas 4 oraz Delininkaitis 19, Petravicius 14, D, Ławrynowicz 6, Macilius 7, Jomantas 5.Hiszpania: M. Gasol 15, Garbajosa 13, Rubio 9, Navarro 6, Claver 2 oraz Llull 8, López 7, Mumbr 6, Reyes 6.