Sport.pl

Legia przeciętniaków. Polityka klubu z Łazienkowskiej

Kolejny raz Legia nie doczekała w europejskich pucharach końca lata, ale jej szefowie twierdzą, że drużyna jest na dobrej drodze do sukcesu. Jak to możliwe, jeśli polityka klubu nie sprawdza się od lat i nic nie zapowiada, by miała się zmienić?
W czwartek wicemistrz Polski zremisował 2:2 z Broendby Kopenhaga i odpadł z Ligi Europejskiej. W ostatnich siedmiu latach Legia nie przeskoczyła ponad I rundę Pucharu UEFA. - Ostatnie pięć lat w Europie to rozczarowanie za rozczarowaniem. W rankingu UEFA nasz współczynnik to tylko 3,583 i dlatego nie będziemy rozstawieni w III rundzie eliminacji. Wielkim zadaniem tego sezonu dla Urbana będzie zdobycie tylu punktów, żebyśmy za rok byli rozstawieni w IV rundzie. Oby w eliminacjach do Ligi Mistrzów - mówił niedawno Sport.pl Leszek Miklas, prezes Legii.

Jego drużyna poprawiła współczynnik o punkt. W następnej Lidze Mistrzów na rozstawienie może liczyć tylko w II rundzie eliminacji. Jeśli zagra w Lidze Europejskiej, już od III rundy będzie dolosowywana do silniejszego rywala.

Czy to daje Legii do myślenia? Nie. Trener Jan Urban mówił po meczu w czwartek, że nie ma piłkarzom nic do zarzucenia. Jeszcze dalej idzie Paweł Kosmala, przewodniczący rady nadzorczej klubu. - Jesteśmy na dobrej drodze - powiedział w sobotę "Przeglądowi Sportowemu".

Gdyby odpadnięcie z Broendby przydarzyło się po latach podboju europejskich pucharów, można by je uznać za przypadek. Ale Legia od lat regularnie nie daje rady nawet europejskiej niższej klasie średniej. I nie ma się co dziwić, bo od lat grają w niej piłkarze, którzy przy każdej próbie odbijają się z hukiem od futbolu międzynarodowego. W klubie i reprezentacji.

W ostatnich dziesięciu latach kadra pojechała na dwa mundiale i jedno Euro. Udział legionistów jest minimalny. W meczach o punkty zagrało jej 11 piłkarzy. Zaliczyli 42 występy. Wisła, jedyny klub równie regularnie występujący w pucharach, dorobiła się 20 reprezentantów, którzy zagrali 119 meczów. Jej piłkarze decydowali o obliczu kadry, Paweł Janas budował nawet drużynę wokół nich. Selekcjonerzy próbowali opierać zespół nawet na graczach Groclinu. Legioniści pojawiali się w kadrze incydentalnie. Żaden nie ugrał więcej niż dziesięć spotkań (patrz ramka).

Dziś także, poza Rogerem, zespół Urbana składa się z piłkarzy, których szanse na występ w decydujących meczach o awansie na mundial w RPA są bliskie zeru. Para środkowych pomocników Piotr Giza - Maciej Iwański, za których Legia zapłaciła w sumie 1 mln euro, nie zagrała w reprezentacji ani jednego meczu o punkty. Doświadczenie powołanych na środowy sparing z Grecją Jakuba Rzeźniczaka i Marcina Komorowskiego także ogranicza się wyłącznie do meczów towarzyskich.

Tak jest od dawna. Cztery lata temu o sile Legii stanowili Łukasz Surma, Jacek Magiera i Piotr Włodarczyk. Żaden kariery w kadrze nie zrobił, żaden nie poprowadził Legii do choćby sukcesików w pucharach. Nawet takich, jakie odnosiły Wisła, Groclin i Lech. Obie drużyny spinają Wojciech Szala i Tomasz Kiełbowicz, którzy w sumie ugrali jeden mecz o punkty w reprezentacji.

Legię sprzed kilku lat i obecną stać oczywiście na walkę o mistrzostwo, czasami nawet na zdobycie tytułu. Ale na zaistnienie w europejskich pucharach nie ma co liczyć. Dlatego Kosmala nie ma racji. Jego zespół wciąż podąża tą samą drogą. Wybrukowaną kolejnymi transferami przepłacanych przeciętnych piłkarzy, porażką z Odrą i męczarnie z Arką. Ta ślepa droga kończy się porażkami z europejskimi średniakami.

Wiślacy w reprezentacji

(mecze o punkty w eliminacjach i turniejach finałowych MŚ 2002, 2006 i 2010 oraz ME 2004 i 2008)Maciej Żurawski15
Radosław Sobolewski15
Dariusz Dudka12
Marcin Baszczyński12
Jakub Błaszczykowski8
Kamil Kosowski8
Mirosław Szymkowiak7
Tomasz Frankowski7
Radosław Kałużny6
Arkadiusz Głowacki5
Paweł Brożek5
Tomasz Kłos5
Wojciech Łobodziński3
Damian Gorawski2
Maciej Stolarczyk2
Marcin Kuźba2
Marek Zieńczuk2
Adam Kokoszka1
Mariusz Kukiełka1
Rafał Boguski1
Legioniści w reprezentacjiRoger9
Bartosz Karwan8
Jacek Zieliński8
Grzegorz Bronowicki4
Marek Saganowski4
Jakub Wawrzyniak3
Piotr Włodarczyk2
Cezary Kucharski1
Łukasz Surma1
Maciej Murawski1
Tomasz Kiełbowicz1
Skąd się wzięła fenomenalna forma Lecha? I Wisły?
Jak umiesz, to kup lepszych! Wygraj Ligę! >