Igrzyska w Lillehammer w 1994 r. w skrócie

Norweski as panczenów Johan Olav Koss wygrał trzy konkurencje łyżwiarstwa szybkiego, w każdej ustanawiając rekord świata. A działo się to w wykutej w skale hali lodowej.

Igrzyska w Lillehammer w 1994 r. w skrócie

Norweski as panczenów Johan Olav Koss wygrał trzy konkurencje łyżwiarstwa szybkiego, w każdej ustanawiając rekord świata. A działo się to w wykutej w skale hali lodowej.

Daty:

12-27 lutego 1994

Liczba reprezentacji:

67

Liczba uczestników:

1739 (522 kobiet i 1217 mężczyzn)

Program

10 dyscyplin - 61 konkurencji:

biatlon (6 konkurencji)

bobsleje (2 konkurencje)

narciarstwo klasyczne (15 konkurencji)

narciarstwo alpejskie (10 konkurencji)

narciarstwo dowolne (4 konkurencje)

saneczkarstwo (3 konkurencje)

łyżwiarstwo figurowe (4 konkurencje)

łyżwiarstwo szybkie (10 konkurencji)

łyżwiarstwo szybkie na krótkim torze (6 konkurencji)

hokej na lodzie (1 konkurencja)

17. zimowe igrzyska olimpijskie w Lillehammer odbyły się zaledwie dwa lata po olimpiadzie w Albertville.

W 1986 r. MKOl zmienił cykl rozgrywania zimowych olimpiad, które odtąd miały przypadać w latach między letnimi igrzyskami. W Lillehammer wystąpiło 1739 sportowców z 67 krajów.

Igrzyska otworzył król Norwegii Harald V, a znicz olimpijski zapalił następca tronu, książę Haakon. Sławny Vegaard Ulvang złożył przysięgę olimpijską.

Igrzyska w kraju zakochanym w sportach zimowych były świetnie zorganizowane i toczyły się we wspaniałej atmosferze, stworzonej przez kibiców znających się na sporcie, bo uprawiających narciarstwo na co dzień. Norwegowie sprawili też, że były to najbardziej przyjazne dla środowiska naturalnego zawody olimpijskie. Zastosowano wiele sposobów oszczędzania energii i surowców. Z takim powodzeniem, że MKOl postanowił brać te kwestie pod uwagę przy wyborze organizatorów następnych igrzysk.

Uwagę mediów skupiły zawody w łyżwiarstwie figurowym z udziałem Amerykanek, Nancy Kerrigan (pretendentki do zwycięstwa) i Tonyi Harding, bowiem przed igrzyskami miał miejsce skandaliczny incydent. Kerrigan została uderzona prętem w kolano przez pewnego mężczyznę, gdy opuszczała lodowisko po treningu podczas mistrzostw USA w Detroit.

Początkowo atak ten przypisywano szalonemu kibicowi, ale okazało się, że napaść zaplanował były mąż Harding. Ta przyznała się, że wiedziała o spisku. W końcu obie rywalki pogodziła Oksana Bajul. Kerrigan zajęła drugie miejsce, Harding - ósme.

Norweski as panczenów Johan Olav Koss wygrał trzy konkurencje łyżwiarstwa szybkiego, w każdej ustanawiając rekord świata. A działo się to w wykutej w skale hali lodowej. Wśród kobiet Bonnie Blair ponownie wygrała biegi na 500 i 1000 m. Dan Jansen (USA), pechowy w poprzednich startach olimpijskich (upadki) zdobył wreszcie swój złoty medal, wygrywając wyścig na 1000 m.

Szwajcarka Vreni Schneider zdobyła komplet medali (1-1-1) w narciarstwie alpejskim, a Włoszka Manuela Di Centa była medalistką wszystkich pięciu konkurencji narciarstwa klasycznego.

Kanadyjka Myriam Bedard została podwójną mistrzynią olimpijską w biatlonie. Gustav Weder i Donat Acklin ze Szwajcarii byli pierwszymi bobsleistami, którzy powtórzyli sukces z poprzednich igrzysk w zawodach dwójek. Łyżwiarze z Rosji, Jekaterina Gordiejewa i Siergiej Grinkow zostali ponownie najlepszą parą sportową igrzysk (pierwszy raz w 1988 r., w Calgary).

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.