Igrzyska w Albertville w 1992 r. w skrócie

W tych igrzyskach, po raz pierwszy po wojnie, Niemcy wystąpiły jako reprezentacja zjednoczonego (w 1990 r.) kraju, a reprezentacja ZSRR jako ekipa Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP). Obie potęgi sportowe toczyły walkę o prymat. Niemcy zdobyli 26 medali, a WNP 23.

łyżwiarstwo szybkie (10 konkurencji)

łyżwiarstwo szybkie na krótkim torze (4 konkurencje)

hokej na lodzie (1 konkurencja)

16. zimowe igrzyska w Albertville były ostatnimi, które odbywały się tym samym roku, co letnia olimpiada. W Albertville (Sabaudia) wystartowało 1801 sportowców z 64 krajów. Olimpijską przysięgę, w imieniu zawodników, złożyła czarnoskóra reprezentantka Francji w łyżwiarstwie figurowym, Surya Bonaly.

Tylko 18 z 57 konkurencji rozegrano w samym Albertville. Pozostałe w sąsiednich stacjach narciarskich i turystycznych - Le Saisies, Val d'Isere, Courchevel, La Plagne, Tignes.

Debiut olimpijski miały w Albertville takie konkurencje jak narciarstwo w stylu wolnym (freestyle), łyżwiarskie wyścigi na krótkim torze (tj. short-track) oraz biathlon kobiet.

Reprezentantka WNP Lubow Jegorowa zdobyła pięć medali w narciarstwie klasycznym (3 złote, 2 srebrne), podobnie jak Jelena Wialbe (1 złoty, 4 brązowe). 39-letnia Raisa Smietanina zdobyła swój dziesiąty (rekord igrzysk) medal olimpijski, w sztafecie 4x5 km.

Norwegowie wygrali wszystkie biegi narciarskie. Bjoern Daehlie i Vegaard Ulvang zdobyli po trzy złote medale (oraz po jednym srebrnym).

Po 40 latach norwescy narciarze-zjazdowcy, Finn Christian Jagge (slalom specjalny) i Kjetil Andre Aamodt (supergigant) byli najlepsi na alpejskich stokach. Petra Kronberger (z Austrii) została dwukrotną złotą medalistką igrzysk - w slalomie i w kombinacji alpejskiej.

Włoch Alberto Tomba, "playboy" narciarstwa, obronił tytuł mistrzowski w slalomie gigancie, a drugi był w specjalnym.

16-letni Fin Toni Nieminen został najmłodszym w dziejach mistrzem olimpijskim, wygrywając konkurs skoków na dużej skoczni (120-metrowej) oraz z drużyną Finlandii. W skokach nastąpiła zmiana generacji i stylu, na nowoczesny V. Fiński nastolatek opanował ten sposób skakania do perfekcji.

Amerykanka Bonnie Blair wygrała biegi na 500 i 1000 m w łyżwiarstwie szybkim, podczas gdy Niemka Gunda Niemann dwa wyścigi na dłuższych dystansach.

Z dwoma złotymi i jednym srebrnym medalem opuszczał Francję biathlonista Mark Kirchner (Niemcy). Tym samym został pierwszym w historii dwuboistą, który zdobył medale we wszystkich trzech konkurencjach biathlonu.