Igrzyska w Calgary w 1988 r. w skrócie

Znicz w Calgary zapaliła nie gwiazda sportu, lecz uczennica Robyn Perry.

Igrzyska w Calgary w 1988 r. w skrócie

Znicz w Calgary zapaliła nie gwiazda sportu, lecz uczennica Robyn Perry.

Daty:

13-28 lutego 1988

Liczba reprezentacji:

57

Liczba uczestników:

1423 (313 kobiet i 1110 mężczyzn)

Program

8 dyscyplin - 46 konkurencji:

biatlon (3 konkurencje)

bobsleje (2 konkurencje)

narciarstwo klasyczne (13 konkurencji)

narciarstwo alpejskie (10 konkurencji)

saneczkarstwo (3 konkurencje)

łyżwiarstwo figurowe (4 konkurencje)

łyżwiarstwo szybkie (10 konkurencji)

hokej na lodzie (1 konkurencja)

15. zimowe igrzyska odbyły się w 1988 roku w Calgary. W tym kanadyjskim mieście zjawiło się 1 423 sportowców z 57 krajów. Znicz zapaliła nie gwiazda sportu, lecz uczennica Robyn Perry.

Po raz pierwszy zimowe igrzyska zaplanowano na 16 dni (poprzednio 12), a konkurencje narciarstwa alpejskiego wzbogacono o supergigant. Poza tym ponownie (od 1948 r.) wręczano medale za kombinację alpejską. Do programu włączono też drużynową rywalizacje w kombinacji norweskiej i skokach. Skorzystał na tym fiński as skoków Matti Nykeanen, który przywiózł z Kanady trzy złote medale.

Surowe warunki kanadyjskiej zimy skłoniły organizatorów do przeprowadzenia zawodów w łyżwiarstwie szybkim w hali. Holenderka Yvonne van Gennip zaskoczyła potęgę w tej dyscyplinie - NRD, trzema zwycięstwami (1500, 3000, 5000 m). Christa Rothenburger (NRD) wygrała tylko dystans 10 000 m. Siedem miesięcy później, w Seulu Rothenburger zdobyła srebrny medal w kolarskim sprincie, stając się jedyną medalistką zarówno zimowych jak i letnich igrzysk w tym samym roku.

Inna Niemka, Katarina Witt obroniła tytuł mistrzyni olimpijskiej (z 1984 r.) w łyżwiarstwie figurowym (jako jedyna potrafiła powtórzyć wyczyn Sonji Henie, zresztą trzykrotnej triumfatorki ZIO).

Witt, "produkt" enerdowskiej szkoły łyżwiarstwa, wywoływała mieszane reakcje. Jeden z trenerów rywalki "pięknej Kasi" narzekał, że Niemka występuje w przylegających do ciała, skąpych kostiumach, stosownych - jego zdaniem - raczej w cyrku. Witt odparowała ten zarzut, mówiąc: - Myślę, że każdy mężczyzna woli oglądać kobietę dobrze zbudowana niż kształtami przypominającą kulę.

W konkurencji mężczyzn Brian Boitano (USA) wygrał nieznacznie z Kanadyjczykiem Brainem Orserem.

Bohaterem alpejskich tras został znany narciarz włoski Alberto Tomba, triumfując w slalomie specjalnym i gigancie. To były jego pierwsze sukcesy olimpijskie. Zdobył też sympatię publiczności niekonwencjonalnym zachowaniem.

Niemal taką samą furorę zrobił w Calgary brytyjski skoczek Michael Edwards (Eddie "Eagle" - Orzeł). Jego skoki, choć w stylu raczej "dowolnym", by nie powiedzieć rozpaczliwym, wywoływały entuzjazm widowni, choć w obu konkursach był ostatni. Po powrocie do ojczyzny, już na londyńskim lotnisku Heathrow, witały go setki kibiców, niemal jak medalistę igrzysk.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.