Igrzyska w Grenoble w 1968 r. w skrócie

Po raz pierwszy też od czasu, gdy uczestniczył w igrzyskach, Związek Radziecki nie zdobył pierwszego miejsca w klasyfikacji medalowej. Lepsi okazali się Norwegowie.

hokej na lodzie (1 konkurencja)

Olimpijczycy na 10. zimowych igrzyskach spotkali się tylko podczas ceremonii otwarcia i zamknięcia, bowiem w Grenoble startowali tylko łyżwiarze.

Były to najkosztowniejsze z przeprowadzanych do 1968 roku zimowych igrzysk - ponad pół miliarda dolarów. Po raz pierwszy MKOl. zarządził kontrolę antydopingową, a nawet testy płci.

Po raz pierwszy też od czasu, gdy uczestniczył w igrzyskach, Związek Radziecki nie zdobył pierwszego miejsca w klasyfikacji medalowej. Lepsi okazali się Norwegowie (6-6-2). Po raz pierwszy wystąpiły również dwie reprezentacje niemieckie - RFN i NRD (co trwało do 1988 r.)

Francuzi, gospodarze igrzysk, znaleźli się na 4 m w klasyfikacji medalowej, najlepszym w historii ich startów. Zawdzięczali to głównie fenomenalnemu, 24-letniemu Jeanowi-Claude Killy'emu, który powtórzył wyczyn Toni Sailera z 1956 r. - zwyciężył we wszystkich trzech konkurencjach narciarstwa alpejskiego.

Złoty medal w slalomie Killy zdobył dlatego, że Austriak Karl Schranz, który miał najlepszy czas, został zdyskwalifikowany za ominięcie dwóch bramek w drugim przejeździe. Schranzowi pozwolono na powtórzenie przejazdu, ponieważ pierwsza próbę zakłóciło mu wtargnięcie widza na trasę. Potem jednak sędziowie orzekli, że ominięcie bramki nastąpiło zanim kibic przeszkodził narciarzowi.

Killy, syn pilota Spitfire'a z czasów II wojny światowej, był może lepszym narciarzem niż Sailer, nie mniej przystojnym, ale takiej kariery w filmie, jak Austriak nie zrobił (choć próbował). Za to prowadził "rozrywkowy" tryb życia. Zapytany o swe zamiłowanie do win, powiedział: - Miałbym pić mleko i jeździć jak Amerykanie?.

W tamtych latach (do czasów braci Mahre) zawodnicy USA nie liczyli się w narciarstwie alpejskim.

Ekipa USA ponownie zdobyła tylko 1 złoty medal, dzięki zwycięstwu 19-letniej Peggy Fleming w łyżwiarstwie figurowym. Trzy z pięciu srebrnych medali sportowcy tego kraju zyskali dzięki trzem łyżwiarkom (Jennifer Fish, Dianne Holum i Mary Myers), które w biegu na 500 m uzyskały ten sam czas (!) - 46,3 s.

Rosjanie Biełousowa i Protopopow obronili tytuł z Innsbrucku w łyżwiarskich parach sportowych.

Przełamana została dominacja Skandynawów w biegach narciarskich - Włoch Francesco Nones był najlepszy na dystansie 30 km.

Saneczkarki NRD (Enderlein, Knoesel i Mueller) zdyskwalifikowano za podgrzewanie płóz sanek.