WTA Madryt: Agnieszka Radwańska odpadła w pierwszej rundzie

Agnieszka Radwańska uległa Samancie Stosur 6:7 (4-7), 1:6 w pierwszej rundzie turnieju Mutua Madrilena Madrid Open (WTA Premier, pula nagród 4 mln 500 tys. dolarów).

Było to drugie spotkanie Radwańskiej ze Stosur. W tym roku Polka pokonała Australijkę w trzech setach podczas turnieju Indian Wells. Tym razem musiała uznać wyższość rywalki.

Pierwsza partia była bardzo wyrównana. Obie zawodniczki dobrze serwowały (skuteczność pierwszego podania ponad 70%), i zaledwie po jednym razie udało im się przełamać serwis rywalki. Set skończył się tie-breakiem w którym więcej opanowania wykazała Australijka, i wygrała go do 4, a całego seta 7:6.

W drugim secie wyrównana walka trwała do stanu 1:1. Później na korcie istniała już tylko Australijka. Skutecznie serwowała (81% punktów zdobytych z pierwszego serwisu, cztery asy), czego nie można powiedzieć o Radwańskiej. Polka dwa gemy przegrała przy swoim podaniu, a w całej drugiej partii zdobyła zaledwie 14 punktów.

Polka była w turnieju rozstawiona z numerem dziesięć, i porażka z 32 na świecie Stosur jest sporą niespodzianką. Być może przyczyną słabej dyspozycji Polki był ból pleców, na który uskarżała się po turnieju w Rzymie.

Nie tylko Radwańska odpadła

Niedziela nie była udanym dniem dla tenisistek rozstawionych w turnieju Mutua Madrilena Madrid Open. Obok Agnieszki Radwańskiej swoje mecze przegrały Flavia Pennetta (nr 12), Alize Cornet (nr 13), Anabel Medina Garrigues (nr 14) oraz Kaia Kanepi (nr 16). Bez większych problemów awans do drugiej rundy zapewniła sobie natomiast Jelena Janković.

Z sześciu rozstawionych tenisistek, które dziś wystąpiły w stolicy Hiszpanii, swój mecz wygrała tylko Janković. Czwarta w rankingu Serbka pokonała Nurię Llagosterę Vives 6:2, 6:1. Z trzech wygranych gemów Hiszpanka aż dwa zapisała na swoje konto przy podaniu rywalki. Był to trzeci pojedynek obu tenisistek i trzecie zwycięstwo Jeleny Janković.

Zaskakująco szybko ze zmaganiami w Madrycie pożegnały się specjalistki od gry na czerwonej mączce. Flavia Pennetta na tej nawierzchni wygrała już pięć turniejów WTA Tour, jednak dzisiaj przegrała, po maratońskim boju, z Agnes Szavay. Spotkanie trwało dwie godziny oraz czterdzieści trzy minuty. W pierwszym secie Włoszka miała siedem break pointów, a Rumunka jeden, ale to ona swoją szansę wykorzystała i zwyciężyła 6:4. W drugiej odsłonie miało miejsce aż sześć przełamań, po trzy zdobyła każda z tenisistek, i doszło do rozgrywki tie breakowej, którą Pennetta wygrała 7:2. Decydująca partia była już popisem 20-letniej Szavay. Przy własnym podaniu straciła ona tylko cztery punkty, wykorzystała dwie z siedmiu okazji na breaka i zwyciężyła 6:2.

Duże rozczarowanie miejscowym kibicom sprawiła Anabel Medina Garrigues, która ma na koncie osiem wygranych turniejów WTA Tour na kortach ziemnych. Reprezentantka Hiszpanii przegrała jednak już w pierwszej rundzie z rosyjską kwalifikantką Wierą Duszewiną 3:6, 4:6. Mecz trwał godzinę i czterdzieści osiem minut, a moskiwanka wykorzystała w nim pięć z dziesięciu break pointów.

Do grona przegranych rozstawionych dołączyły jeszcze Alize Cornet, która uległa inne rosyjskiej kwalifikantce - Jelenie Wiesninie 5:7, 1:6, jak również Kaia Kanepi. Estonka w połowie drugiego seta z Lucie Safarovą skreczowała ze względu na kontuzję szyi.

Wyniki pierwszej rundy:

Samantha Stosur (Australia) - Agnieszka Radwańska (Polska, 10) 7:6(4), 6:1

Na Li (Chiny) - Carla Suarez Navarro (Hiszpania) 5:7, 6:1, 7:5

Anne Keothavong (Wielka Brytania) - Mariana Duque Marino (Kolumbia, Q) 6:3, 7:6(4)

Agnes Szavay (Węgry) - Flavia Pennetta (Włochy, 12) 6:3, 6:7(2), 6:2

Lourdes Dominguez Lino (Hiszpania, WC) - Akgul Amanmuradowa (Uzbekistan, Q) 7:6(5), 6:4

Wiera Duszewina (Rosja, Q) - Anabel Medina Garrigues (Hiszpania, 14) 6:3, 6:4

Petra Kvitova (Czechy) - Sybille Bammer (Austria) 4:1 i krecz Bammer

Dwa finały Łukasza Kubota! Z kim zagra? Czytaj tutaj ?